Riešenie pre netrpezlivých záhradkárov: Tieto bylinky a druhy zeleniny si viete vypestovať najrýchlejšie
Patríte medzi netrpezlivých záhradkárov alebo chcete priviesť k pestovaniu chutnej úrody deti? V tom prípade je dobré siahnuť po druhoch zeleniny a byliniek, ktoré rastú skutočne rýchlo. Tieto rýchlorastúce plodiny majú jednu výhodu navyše: darí sa im aj v nádobách, takže ich môžete pestovať i na balkóne či na terase.
Rukola
Obľúbenú zložku zeleninových šalátov môžete vypestovať veľmi jednoducho a lacno. Semená zasejte do zeme von hneď, keď sa dá s pôdou pracovať alebo do nádob. Vyklíčia do niekoľkých dní a už o dva alebo tri týždne budete zbierať čerstvé listy. Ideálny čas na zber listov rukoly je, keď sú vysoké asi 5 centimetrov. Väčšie listy chutia pikantnejšie a horkasto.
Bazalka
Bazalku pestujeme kvôli jej charakteristickej vôni a schopnosti osviežiť rôzne jedlá od šalátov cez paradajkové omáčky, cestoviny až po rôzne druhy pečív.
Semená bazalky začnú klíčiť za 8 až 14 dní a prvé listy budú pripravené na zber zhruba o ďalších 20 dní. Základom je, aby rastlinky mali aspoň dve sady pravých listov.
Mikrozelenina
Na živiny bohaté mladé výhonky zeleniny vypestujete skutočne rýchlo a prakticky kdekoľvek. Všetky druhy mikrozeleniny rýchlo klíčia a za pár týždňov ich môžete pridať do šalátov, ako oblohu k jedlám, na chlebíčky či do zelených nápojov.
Ako mikrozelenina sa pestuje hrach, reďkovka, brokolica, koriander, kaleráb. Na trhu nájdete aj rôzne zmesi.
Kapucínka
Kapucínka je jedlý kvet, ktorý sa veľmi ľahko a rýchlo rozvinie na akejkoľvek opore, plote či ohrade. Môžete ju pestovať aj v nádobách, nepotrebuje veľa zeminy a stačí jej chudobná pôda. Vyklíči za 10 až 14 dní a už o dva týždne si môžete pochutiť na jej listoch, neskôr na kvetoch – to zvyčajne trvá 30 až 50 dní.
Jedlé sú dokonca aj semená, dajú sa dokonca nakladať – majú chuť podobnú kapari.
Reďkovka
Reďkovky patria k odolným druhom zeleniny, nevadia im ani posledné jarné mrazy. Klíčia neuveriteľne rýchlo – už tri alebo štyri dni po výsadbe. Na zber sú spravidla pripravené o 30 dní neskôr. Kým čakáte na úrodu, môžete mladé listy reďkovky pridať do šalátov alebo väčšie listy podusiť ako kel a špenát. Vždy zberajte len pár listov, aby koreň mohol ďalej rásť.
Kvaka
Okrúhlica alebo kvaka sa pestuje veľmi ľahko. Stačí rozsypať pár semien na dobre spracovanú pôdu – týždeň alebo dva pred očakávaným posledným mrazom – a navrstviť na ne asi 7 mm zeminy.
Semená vyklíčia za 3 až 10 dní a za týždeň-dva môžete zberať prvé listy na dusenie. Na koreň kvaky si však musíte počkať niekoľko mesiacov (cca 20 týždňov od výsadby).
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre