Riešenie pre netrpezlivých záhradkárov: Tieto bylinky a druhy zeleniny si viete vypestovať najrýchlejšie

Pestovanie rýchlorastúcich druhov zeleniny a byliniek
Zdroj: iStock

Patríte medzi netrpezlivých záhradkárov alebo chcete priviesť k pestovaniu chutnej úrody deti? V tom prípade je dobré siahnuť po druhoch zeleniny a byliniek, ktoré rastú skutočne rýchlo. Tieto rýchlorastúce plodiny majú jednu výhodu navyše: darí sa im aj v nádobách, takže ich môžete pestovať i na balkóne či na terase.

Rukola

Obľúbenú zložku zeleninových šalátov môžete vypestovať veľmi jednoducho a lacno. Semená zasejte do zeme von hneď, keď sa dá s pôdou pracovať alebo do nádob. Vyklíčia do niekoľkých dní a už o dva alebo tri týždne budete zbierať čerstvé listy. Ideálny čas na zber listov rukoly je, keď sú vysoké asi 5 centimetrov. Väčšie listy chutia pikantnejšie a horkasto.

Bazalka

Bazalku pestujeme kvôli jej charakteristickej vôni a schopnosti osviežiť rôzne jedlá od šalátov cez paradajkové omáčky, cestoviny až po rôzne druhy pečív.

Semená bazalky začnú klíčiť za 8 až 14 dní a prvé listy budú pripravené na zber zhruba o ďalších 20 dní. Základom je, aby rastlinky mali aspoň dve sady pravých listov.

Mikrozelenina

Na živiny bohaté mladé výhonky zeleniny vypestujete skutočne rýchlo a prakticky kdekoľvek. Všetky druhy mikrozeleniny rýchlo klíčia a za pár týždňov ich môžete pridať do šalátov, ako oblohu k jedlám, na chlebíčky či do zelených nápojov.

Ako mikrozelenina sa pestuje hrach, reďkovka, brokolica, koriander, kaleráb. Na trhu nájdete aj rôzne zmesi.

Pestovanie mikrozeleniny a byliniek na parapete
Zdroj: iStock

Kapucínka

Kapucínka je jedlý kvet, ktorý sa veľmi ľahko a rýchlo rozvinie na akejkoľvek opore, plote či ohrade. Môžete ju pestovať aj v nádobách, nepotrebuje veľa zeminy a stačí jej chudobná pôda. Vyklíči za 10 až 14 dní a už o dva týždne si môžete pochutiť na jej listoch, neskôr na kvetoch – to zvyčajne trvá 30 až 50 dní.

Jedlé sú dokonca aj semená, dajú sa dokonca nakladať – majú chuť podobnú kapari.

Reďkovka

Reďkovky patria k odolným druhom zeleniny, nevadia im ani posledné jarné mrazy. Klíčia neuveriteľne rýchlo – už tri alebo štyri dni po výsadbe. Na zber sú spravidla pripravené o 30 dní neskôr. Kým čakáte na úrodu, môžete mladé listy reďkovky pridať do šalátov alebo väčšie listy podusiť ako kel a špenát. Vždy zberajte len pár listov, aby koreň mohol ďalej rásť.

Pestovanie reďkovky v záhrade
Zdroj: iStock

Kvaka

Okrúhlica alebo kvaka sa pestuje veľmi ľahko. Stačí rozsypať pár semien na dobre spracovanú pôdu – týždeň alebo dva pred očakávaným posledným mrazom – a navrstviť na ne asi 7 mm zeminy.

Semená vyklíčia za 3 až 10 dní a za týždeň-dva môžete zberať prvé listy na dusenie. Na koreň kvaky si však musíte počkať niekoľko mesiacov (cca 20 týždňov od výsadby).

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.