Domáci čili olej vás výborne zahreje nielen počas chladných dní. Ako si ho vyrobiť a najlepšie zužitkovať?
Ak hľadáte pikantné obohatenie domácich jedál, pripravte si vlastný čili olej. Je hrejivý, ideálny na chladnejšie dni a použitie má absolútne všestranné – od pizze, cez rôzne druhy mäsa, pečenej zeleniny, šaláty až po omáčky. Čili oleje sú obľúbené na celom svete a mnoho krajín má vlastnú receptúru. Čím sú zaujímavé a ako si čili olej pripravíte doma?
Talianska kuchyňa s obľubou využíva pikantné oleje, jedným z nich je aj olej s čili papričkami. Čínsky čili olej je vyrobený z fermentovanej čiernej sóje alebo zo sójových bôbov, thajský zase obsahuje množstvo aromatických prísad a príchuť umami. Krása výroby vlastného pikantného oleja je v tom, že si ho môžete pripraviť tak štipľavý a aromatický, ako chcete. Môžete si vybrať vaše obľúbené čili papričky, bylinky (nemusia byť) a samozrejme aj ľubovoľný olej (len sa uistite, že má vysoký dymový bod).
Ako čili olej používať?
Čili olej je skvelý na pizzu, pretože je dokonalým zvýrazňovačom chutí. Pokvapkanie čili olejom rozžiari cestoviny, ak ho jemne postriekate na syrovú hrianku preberie vás z jesenného šera. Pokvapkajte ním kuracie mäso či zeleninové šaláty. Hodí sa takmer na čokoľvek, čo chcete ozvláštniť a z čoho chcete vytvoriť hrejivé jedlo.
Ako si vyrobíte vlastný čili olej?
Na začiatku je veľmi dôležité, aby ste pracovali s čistými pomôckami a sterilizovali nádoby na olej. Používajte suché suroviny namiesto čerstvých. Hotový čili olej skladujte v chladničke a spotrebujte do týždňa.
Základný recept na čili olej
Olej zohrejte na 180 °C, nechajte ho trochu vychladnúť, aby bol pod bodom varu a potom pridajte čili papričky a ďalšie príchute. Ak ich pridáte hneď, chuť bude mierne spálená, preto sa oplatí trochu počkať.
V tejto fáze môžete pridať aj sušené bylinky. Potom stačí nádobu pevne uzatvoriť a nechať v chladničke lúhovať. Na ďalší deň už môžete olej smelo používať, nezabudnite ho vždy dôkladne zatvoriť.
Ideálne je, ak máte sušené bylinky z hodnoverného zdroja alebo si sušíte vlastné, pretože nekvalitné často chutia po prachu a ten do oleja predsa nechcete.
Čili olej na čínsky spôsob
Proces výroby čili oleja na čínsky spôsob je mierne odlišný. Najprv si vyberte aromatické látky. Absolútnou nevyhnutnosťou sú badián, tyčinka škorice, bobkový list a sečuánske korenie. Pridať môžete čokoľvek od kardamónových strukov a klinčekov až po pretlačený cesnak a šalotku.
Aromatické látky pomaly zahrievajte v neutrálnom oleji, kým nezačnú jemne bublať. Potom ich nechajte približne 30 minút lúhovať. Keď je olej hotový, prelejte ho cez sitko na pripravené vločky čili.
V tejto fáze môžete pridať ďalšie príchute – sójová omáčka, sezamový olej alebo semená, alebo dokonca čínsky čierny ocot. Na konci vmiešajte trochu soli a nechajte vychladnúť. Takto pripravený čili olej uložený vo vzduchotesnej nádobe v chladničke vydrží až šesť mesiacov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Ja som zalial Habanero do obyčajného slnenčnicového oleja(na drobno pokrájané) a je to unikát. Samozrejme ak niekto vie vycítiť chuť Habanera. Mám to už rok a pol a na chuti to nič nezmenilo. Pridávam do rôznych pokrmov(nátierka,pizza,guľáš apod.) Je to bez byliniek. Samozrejme kto má chuť nech si pridá bylinky. Ja osobne to nepotrebujem.
Takto naložené čili papriky s olejom robím veľa rokov. Do pohára dám na dno vrstvu živočíšneho syra, podľa chuti údeného alebo neúdeného, pokrájaného na cca 1cm kocky, na to vrstvu čili, vrstvu syra, vrstvu čili. Poslednú dávam vrstvu syra. Takto naplním pohár asi 1-1,5 cm od vrchu. Na vrch pridám celé čierne a nové korenie, majoránku, trošku celého kmínu a medzi prsty zmesi byliniek. Celé prelejem slnečnicovým alebo olivovým olejom tak, aby nič nevyčnievalo. Uzavriem a dám do chladničky. Sterilizujem popredu len poháre a vrchnáky. Nakladám to do najmenších pohárov, 1-2dcl, so širokým hrdlom. Treba si uvedomiť, že pracujeme bez sterilizácie, preto si treba viackrát dôkladne umyť ruky mydlom a aj papriku vyumývať v skoro horúcej vode, nechať vysušiť. Pri konzumácií treba mať zvlášť príbor a odkladať na misku aby neprišiel do styku s ústami. Takto to vydrží v pohode 2 roky i viac.
No, existuju len 2 chilli v milionoch SHU. Prve je Red dragon s 2.400.000 SHU, druhe je Black dragon s 3.600.000 SHU. S Black dragonom su ale problemy, pretoze je vytvoreny geneticky a nedari sa ho rozmnozit beznym sposobim, t.j. semenami. Nizsii obsah capsaicinu (tieto 2 odrody pestujem aj ja) ma Trinidad Moruga Scorpio Yellow (1.800.000 j. SHU) a Bhut Jolokia Chocolate (1.200.000). Scorpio ma zlte papricky, Bhut cierne. Robim z toho pastu a zozaciatku mi kvapka Scorpia uplne znecitlivela usta na pol hodinu az hodinu, teraz to uz jem v pohode. Ale pozor, slabsie natury vsak mozu dostat anafylakticky sok.