Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Výsadba priesad papriky a rajčín

Papriku a rajčiny by ste mali von vysádzať až vtedy, keď už nehrozia mrazy a pôda sa zohreje aspoň na 15 stupňov Celzia.

Týždeň alebo dva pred výsadbou otužených priesad si pripravte záhon. Pôdu hlboko prekyprite motykou a zapracujte do nej tri až päť litrov kompostu na štvorcový meter. Ak nemáte kompost, použite iné organické hnojivo. Výborne urobíte, ak do kompostu pridáte poriadnu hrsť kamennej múčky alebo vápna z rias. Pri samotnej výsadbe priesad vložte na dno každej výsadbovej jamy trochu zrelého kompostu.

Rajčiny i papriku zasaďte do jamy po jednom alebo dvoch kusoch aspoň o päť až šesť centimetrov nižšie, ako boli v črepníku, na vzdialenosť 50 až 60 centimetrov od seba. Hlavné v ýhonky ihneď naveďte na špirálové tyče a dôkladne ich zalejte. Ideálne je vysádzať ich počas zamračeného dňa, pretože takto sa priesady ľahšie adaptujú na nové prostredie.

Na vysadenú priesadu rajčín môžete navliecť plastovú fľašu s odrezaným hrdlom, ktorá ju bude chrániť pred prípadným vetrom.

Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Na paprike treba vylomiť prvý puk alebo prvý rozkvitnutý kvet, pretože tak podporíte tvorbu a kvitnutie ďalších pukov.

Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje