Výsadba priesad papriky a rajčín

Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Papriku a rajčiny by ste mali von vysádzať až vtedy, keď už nehrozia mrazy a pôda sa zohreje aspoň na 15 stupňov Celzia.

Týždeň alebo dva pred výsadbou otužených priesad si pripravte záhon. Pôdu hlboko prekyprite motykou a zapracujte do nej tri až päť litrov kompostu na štvorcový meter. Ak nemáte kompost, použite iné organické hnojivo. Výborne urobíte, ak do kompostu pridáte poriadnu hrsť kamennej múčky alebo vápna z rias. Pri samotnej výsadbe priesad vložte na dno každej výsadbovej jamy trochu zrelého kompostu.

Rajčiny i papriku zasaďte do jamy po jednom alebo dvoch kusoch aspoň o päť až šesť centimetrov nižšie, ako boli v črepníku, na vzdialenosť 50 až 60 centimetrov od seba. Hlavné v ýhonky ihneď naveďte na špirálové tyče a dôkladne ich zalejte. Ideálne je vysádzať ich počas zamračeného dňa, pretože takto sa priesady ľahšie adaptujú na nové prostredie.

Na vysadenú priesadu rajčín môžete navliecť plastovú fľašu s odrezaným hrdlom, ktorá ju bude chrániť pred prípadným vetrom.

Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Na paprike treba vylomiť prvý puk alebo prvý rozkvitnutý kvet, pretože tak podporíte tvorbu a kvitnutie ďalších pukov.

Výsadba priesad papriky a rajčín
Zdroj: Shutterstock

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.