Zemiaky v rukách farmára
Zdroj: shutterstock.com

Chystáte sa sadiť zemiaky? Vyberajte z týchto odrôd, potešia vás výnosom i chuťou

Začiatok hlavnej záhradkárskej sezóny netrpezlivo klope na dvere a spolu s ním aj sadenie zemiakov. Uvažujete o tom, aké odrody zemiakov vysadíte tento rok? Pozrite sa na to, aké odrody zemiakov patria medzi najvychytenejšie. Ako certifikované sadivo sú distribuované do mnohých obchodov.

Ako správne vybrať sadbové zemiaky?

Skôr, ako sa pustíte do hľadania vhodných adeptov, zvážte, aké máte od zemiakov očakávania. Medzi zásadné kritériá patrí varný typ, dĺžka vegetačného obdobia a dĺžka skladovateľnosti.

Z hľadiska kuchynského využitia sú najobľúbenejšie odrody varného typu A, varného typu B a zmiešaného typu AB (resp. BA). Zemiaky varného typu A sa nerozvárajú a sú najvhodnejšie na zemiakové šaláty. Varný typ B vyniká univerzálnosťou – zemiaky možno použiť ako prílohu na rôzne spôsoby. Najvyššie tendenciu k rozváraniu majú zemiaky varného typu C.

Sadenie zemiakov
Zdroj: shutterstock.com

Z pohľadu doby vegetácie a dĺžky skladovateľnosti možno rozlišovať zemiaky veľmi skoré (dĺžka vegetačnej doby 80 – 100 dní), skoré (dĺžka vegetačnej doby 100 – 110 dní), stredne skoré (dĺžka vegetačnej doby 110 – 120 dní) a neskoré (dĺžka vegetačnej doby nad 120 dní). Kým veľmi skoré zemiaky majú spravidla kratšiu dobu skladovateľnosti (cca do 4 mesiacov), prednosťou poloskorých a neskorých odrôd je až polročná doba skladovateľnosti (vydržia v pivnici aj cez zimu).

Prečo kupovať sadbové zemiaky ako certifikované sadivo?

Ak nemáte so sadením zemiakov veľké skúsenosti, iste vám napadla otázka, či môžete použiť menšie zemiaky z minulej úrody, alebo postačí vysadiť konzumné zemiaky zakúpené v obchode. V oboch prípadoch je výsledok veľmi neistý a odpoveď treba hľadať niekde inde.

Zemiaky ponechané z minuloročnej úrody musia byť vo výbornom stave – bez škodcov, chorôb, hniloby, poškodenia. Výnos však i napriek tomu môže byť už výrazne nižší. Konzumné zemiaky z obchodu, ktoré sú niekoľkonásobne lacnejšie ako sadbové zemiaky, sú zase chemicky ošetrené voči klíčeniu, a teda nie sú vhodné na ďalšie pestovanie. Pri kúpe certifikovaných sadbových zemiakov získate kvalitatívne vyvážené sadivo vytvorené pre výnos s minimálnym rizikom zavlečenia škodcov či chorôb.

Zemiaky
Zdroj: shutterstock.com

Veľmi skoré a skoré zemiaky

Veľmi skoré a skoré odrody zemiakov sú pomerne populárnou voľbou, keďže už v priebehu júna a júla získate vlastnú úrodu chutných nových zemiakov, kým cena nových zemiakov v obchode je ešte stále vysoká. Navyše, táto úroda neraz prekvapí výnosom, keďže v jarných mesiacoch býva dostatok zrážok pre rovnomerný rast bez ohrozenia suchom.

Obľúbené odrody:

Impala – Veľmi skorá odroda je určená najmä na priamy konzum. Rovnomerne oválne zemiaky so žltou dužinou.

Bohémia – Skorá odroda zemiakov s vysokým výnosom je chuťovo výborná. Hľuzy so sýtožltou dužinou sú rovnomerného oválneho tvaru.

Sunita – Vysokoúrodná skorá odroda s peknými oválnymi hľuzami má žltú dužinu, ktorá netmavne. Skladovateľná až do jari.

Gabreta – Skorá až poloskorá česká odroda s výbornými chuťovými vlastnosťami a sýto žltou dužinou je vhodná aj do šalátov.

Malvína – Skorá slovenská odroda zemiakov má dobrú odolnosť voči suchu a osvedčila tvorbou veľkostne a tvarovo vyrovnaných hľúz. Vhodná i na uskladnenie.

Stredne skoré a neskoré zemiaky

Sadbové zemiaky stredne skorých a neskorých odrôd sú vkladané do o čosi teplejšej pôdy. Dobré je staviť na odrody, ktoré sú schopné zvládať aj prípadné letné suchá a vyššie denné teploty. Zvyčajne vynikajú solídnou skladovateľnosťou, čo z nich robí ďalších favoritov našich záhrad. Keďže však majú dlhšiu vegetačnú dobu, treba počítať s vyššou náchylnosťou na škodcov a ochorenia – a teda vyberať odolnejšie odrody.

Obľúbené odrody:

Agria – Jedna z najlepšie hodnotených odrôd osloví univerzálnosťou pri varení, veľkými hľuzami a dlhodobo výbornými kvalitami pri skladovaní.

Manitou – Pod ružovo-červenou šupkou sa ukrýva svetložltá dužina s výbornými chuťovými vlastnosťami. Ideálna na hranolky.

Alegria – Výnosná stredne skorá odroda s nízkou náchylnosťou na hnilobu má dlhú dobu skladovateľnosti.

Soraya – Tieto stredne skoré až neskoré zemiaky majú predpoklad vysokého výnosu. Ide o kvalitné prílohové zemiaky s veľmi dobrou skladovateľnosťou.

Jelly – Neskorá odroda s výbornými chuťovými vlastnosťami a výbornou schopnosťou adaptácie ku klimatickým podmienkam.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.