Klíčenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Ako a kedy sadiť zemiaky

V miernych oblastiach môžete pestovať zemiaky od začiatku apríla. V neskorých mrazoch by ste mali pre istotu počkať do polovice apríla. Slabý nočný mráz však mladým rastlinám príliš neuškodí, hľuzy potom opäť ľahko vypučia.

Pôda v mieste výsadby by mala byť kvalitne odburinená, skyprená, s drobnohrudkovitou štruktúrou a obohatená preosiatym kompostom, prípadne kvalitným viaczložkovým hnojivom. Najlepšie je sadiť už naklíčené hľuzy, no v takom prípade musíte začať s nakličovaním v dostatočnom predstihu pred plánovanou výsadbou.

Predklíčené zemiaky opatrne zasypte zeminou, aby sa mäkké klíčky neodlomili.

Kvalitné zelené klíčky docielite vo svetlej, ale chladnej miestnosti. Nevysádzajte suché, poškodené či scvrknuté hľuzy s tenkými bielymi výhonkami. Zemiakom sa bude dariť na otvorenom priestranstve, na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni. Na výber je veľké množstvo odrôd.

Postup

Pomocou motyky si na vybranom mieste vyhĺbte dlhé jarky, ktoré sú hlboké asi 10 cm. Na dno môžete dať preosiaty kompost.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Jednotlivé hľuzy vysádzajte klíčkami nahor a asi 30 cm od seba. Dávajte pozor, aby ste nezlomili krehké klíčky.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Hľuzy opatrne prihrňte zeminou, ideálne z jednej strany. Vysadenú plochu si označte, keď je suchšie, môžete ju zavlažiť.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje