Ako a kedy sadiť zemiaky

Klíčenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

V miernych oblastiach môžete pestovať zemiaky od začiatku apríla. V neskorých mrazoch by ste mali pre istotu počkať do polovice apríla. Slabý nočný mráz však mladým rastlinám príliš neuškodí, hľuzy potom opäť ľahko vypučia.

Pôda v mieste výsadby by mala byť kvalitne odburinená, skyprená, s drobnohrudkovitou štruktúrou a obohatená preosiatym kompostom, prípadne kvalitným viaczložkovým hnojivom. Najlepšie je sadiť už naklíčené hľuzy, no v takom prípade musíte začať s nakličovaním v dostatočnom predstihu pred plánovanou výsadbou.

Predklíčené zemiaky opatrne zasypte zeminou, aby sa mäkké klíčky neodlomili.

Kvalitné zelené klíčky docielite vo svetlej, ale chladnej miestnosti. Nevysádzajte suché, poškodené či scvrknuté hľuzy s tenkými bielymi výhonkami. Zemiakom sa bude dariť na otvorenom priestranstve, na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni. Na výber je veľké množstvo odrôd.

Postup

Pomocou motyky si na vybranom mieste vyhĺbte dlhé jarky, ktoré sú hlboké asi 10 cm. Na dno môžete dať preosiaty kompost.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Jednotlivé hľuzy vysádzajte klíčkami nahor a asi 30 cm od seba. Dávajte pozor, aby ste nezlomili krehké klíčky.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Hľuzy opatrne prihrňte zeminou, ideálne z jednej strany. Vysadenú plochu si označte, keď je suchšie, môžete ju zavlažiť.

Sadenie zemiakov
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.