Sadenie zemiakov v septembri? Vyskúšajte írsku metódu!

Zemiaky
Zdroj: shutterstock.com

Zemiaky sa sadia tradične na jar. V Írsku ich však už tradične sadia v septembri. Povieme vám, prečo to môže mať zmysel!

Možno ste si všimli, že staré zemiaky, ktoré ste pred zimou vyhodili do kompostu, začali vyháňať nové výhonky. Alebo zemiaky, ktoré ste pozabudli na záhone, začali znovu klíčiť a prinášať pozoruhodnú novú úrodu. Toto priviedlo Írov na myšlienku sadiť zemiaky v septembri. A robia tak už stovky rokov.

Aké sú výhody výsadby na jeseň?

Zemiaky vysadené v septembri využívajú jesenné vlhké obdobie, ktoré im umožňuje rozvinúť korene ešte pred zimou. Nadzemný rast sa teda môže začať hneď po tom, ako sa pôda na jar zahreje. Taktiež je menej pravdepodobné, že ich napadnú larvy drôtovca, pretože na jeseň je oveľa vlhšie ako na jar a larvy vyhľadávajú vlhko len v suchom období. A ak ide o načasovanie zberu, zemiaky vysadené na jeseň s prehľadom porážajú skoré zemiaky.

Výsadba zemiakov
Zdroj: istock.com

Aké zemiaky môžete zasadiť na jeseň?

Na pestovanie v septembri je najlepšie použiť nové zemiaky. Aby boli hľuzy na začiatok mrazuvzdorné, umiestňujú sa do výsadbovej ryhy o niečo hlbšie ako na jar. To platí najmä vtedy, ak sa záhrada nachádza v drsnej klimatickej oblasti. Zemiaky by mali byť pomerne veľké. Len vtedy majú dostatok sily vytlačiť svoje výhonky.

Zber zemiakov
Zdroj: istock.com

Výsadba zemiakov na jeseň nemá na tienistom záhone šancu. Preto vyberte slnečné stanovište s pôdou, ktorá bola v predchádzajúcom roku dobre zásobená živinami. Prípadne môžete štyri týždne pred výsadbou rozložiť na hriadku vyzretý kompost a dobre ho premiešať s pôdou. Aj suché lístie, ktoré sa zvyčajne na jeseň hromadí, obohatí pôdu o potrebné živiny. Vrstva by mala mať hrúbku 6 cm a pôda by mala byť hlboko prekyprená.

Správna technika výsadby

Motykou urobte v zemi ryhy hlboké asi 20 centimetrov. Sadbové zemiaky v nej umiestňujte vo vzdialenosti asi 20 až 30 cm. Následne zemiaky zasypte zeminou a riadok trochu navŕšte. Celkom navrch použite nástielku z kôry, ktorá jednak udržuje vlhkosť v pôde a jednak zabráni prenikaniu chladu hlboko do pôdy. Začiatkom roka ju zasa odstránite, aby sa pôda mohla na jar zahriať. Pred jarnými mrazmi zemiaky spoľahlivo ochránite napríklad novinami zaťaženými kameňmi.

Výsadba zemiakov
Zdroj: istock.com

Text: Jana Komadelová
Foto: istock.com, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.