klíčenie zemiakov
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako na rýchlenie zemiakov? Dajte si ich naklíčiť!

Chcete mať skoršiu a väčšiu úrodu zemiakov? Teraz je správny čas na naklíčenie zemiakov.

Galéria

klíčenie zemiakov
klíčenie a sadenie zemiakov
klíčenie zemiakov
sadenie zemiakov

Na klíčenie nepoužívajte zemiaky z potravín

Ak s pestovaním zemiakov len začínate, kúpte si zemiaky na sadenie v špecializovaných predajniach – nepoužívajte určené na varenie. Na rozdiel od zemiakov z potravín, výsadbové nie sú postriekané chemikáliami a je zaručené, že neobsahujú vírusy. Ak chcete pestovať ekologické zemiaky, myslite na to, že môžu obsahovať vírusy, ktoré narušia ich zdravý rast.

sadenie zemiakov
Zdroj: iStock

Ak máte vlastné zemiaky, použite na sadenie tie z poslednej úrody. Nezabudnite si ani z tohtoročnej úrody odložiť plný kôš zemiakov na ďalšie sadenie.

Zemiaky na naklíčenie potrebujú 4 až 6 týždňov. V čase sadenia by mala byť pôda už prehriata a mať približne 10 stupňov Celzia.

Náš tip: Vyklíčili vám v pivnici počas zimy? Ak zo zemiakov už trčia dlhé biele klíčky, olámte ich a nechajte naklíčiť za vhodných podmienok. Zdravé klíčky potrebujú dostatok svetla, sú pevne a zelené, respektíve zafarbené podľa odrody.

naklíčené zemiaky
Zdroj: iStock

Nakličovanie v kartóne z vajíčok

Na nakličovanie je vhodný kartón z vajíčok. Zemiaky určené na sadenie umiestnite po jednom do každej jamky tak, aby „očká“, z ktorých vyrastú klíčky smerovali hore. Je dôležité, aby medzi zemiakmi prúdil vzduch. Kartón so zemiakmi umiestnite do pivnice, garáže, na verandu alebo do inej miestnosti, kde je okolo 12 stupňov Celia a dostatok svetla. Tmavý a chladný priestor zabráni klíčeniu.

Kedy sú pripravené na sadenie?

O 4 až 6 týždňov by ste mali na zemiakoch vidieť silné zelené výhonky. Keď budú mať dva až tri centimetre, sú pripravené na vysadenie do záhrady. Ak chcete mať veľké zemiaky, poulamujte väčšinu výhonkov a nechajte len tri alebo štyri najsilnejšie. Ak máte radšej menšie zemiaky, nemusíte prebytočné výhonky odstraňovať.

sadenie zemiakov
Zdroj: iStock

Ako zasadiť naklíčené zemiaky?

Keď sú dostatočne naklíčené a pôda má trvalú teplotu aspoň 10 stupňov Celzia, je čas naklíčené zemiaky zasadiť. Môžete ich zasadiť vcelku, alebo zemiaky rozrezať tak, aby každá časť mala jeden výhonok a potom zasadiť.

Zemiaky sadíme do hĺbky 5 až 7 centimetrov a zahrnieme zeminou. Výhonok musí smerovať nahor. Medzi jednotlivými sadenicami necháme 30 až 45 centimetrov odstup. Ešte pred sadením dôkladne každý kúsok skontrolujte, či nemá známky plesne alebo iného poškodenia.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje