Ako pestovať zemiaky, aj keď nemáte záhradu či dostatok priestoru? Spoznajte čaro pestovania zemiakov vo vreciach a nádobách!
Možno sa vám pri pokusoch o pestovanie byliniek či zeleniny na balkóne alebo terase priveľmi nedarilo. Existuje však jedna plodina, ktorá sa prekvapivo ľahko pestuje a dokonca je veľmi obľúbená. Nehovoriac o tom, že si väčšina ju považuje za vhodnú na pestovanie iba v záhradách. Reč je o zemiakoch!
Skutočne, zemiaky nemusíte pestovať len v záhonoch, úrodu si zabezpečíte aj pri pestovaní zemiakov v nádobách, sudoch alebo vo vreciach. V prvom rade si vyberte odrodu zemiakov, podľa toho, ako ich najčastejšie pripravujete a ako dlho ich budete skladovať. Podľa dužiny zemiaky delíme na múčne, voskové alebo univerzálne.
Múčne, voskové a univerzálne zemiaky – rozdelenie zemiakov podľa varných typov
Múčne druhy zemiakov sa pri varení rozpadajú, preto sú ideálne na pyré a kaše. Skladovať ich môžete 2 až 3 mesiace.
Dužina voskových zemiakov sa pri varení nerozpadá. Sú vhodné do polievok, dusených jedál, na pečenie a do šalátov. Oproti múčnym sa tiež lepšie skladujú – vydržia 4 až 6 mesiacov.
Univerzálne zemiaky majú krémovú textúru, ktorá po uvarení drží svoj tvar. Taktiež sa dajú dlhšie skladovať ako múčne.
Ak chcete zbierať nové zemiaky – teda drobné hľuzy, ktoré ešte nie sú v plnej zrelosti, použite ich do niekoľkých týždňov od zberu, pretože ešte nemajú úplne vyvinutú ochrannú šupku.
Ako pestovať zemiaky v nádobách?
I keď je technicky možné použiť na tento pokus staré zemiaky z obchodu a odrezať z nich pučiace očká, ktoré zasadíte, nie je to najlepší nápad. Zemiaky z bežných obchodov sú často ošetrené tak, aby sa minimalizovalo klíčenie a môžu mať aj rôzne choroby. Preto, ak to myslíte s pestovaním zemiakov vážne, používajte iba certifikované sadivo. Je bez chorôb a nebolo ošetrené proti klíčeniu.
Sadbové zemiaky nakrájajte na 2,5 centimetrové kúsky s 2-3 očkami na každom z nich. Vložte ich na týždeň-dva do papierového vrecka, aby rezné razy zaschli a 2 až 4 týždne pred posledným dátumom mrazu ich vysaďte do nádoby von.
Väčšiu nádobu vybavte kvalitnou zeminou
Keďže zemiaky rastú v zemi, na ich pestovanie mimo záhonov potrebujete väčšiu a hlbšiu nádobu. Samozrejme, záleží od toho, koľko ich chcete vypestovať. Zemiaky potrebujú neustále vlhkú, dobre odvodnenú, kyslú pôdu s vysokým obsahom organických látok. V premokrenej pôde hnijú a v suchu nerastú. Ideálna je hlinitá pôda zmiešaná so štedrou dávkou kompostu.
Slnko aspoň 6 hodín denne
Nádobu umiestnite na miesto, kde je priame slnečné svetlo aspoň 6 hodín denne. Kúsky sadbových zemiakov vysádzajte tak, aby očká smerovali nahor a do hĺbky približne 10 centimetrov. Nemali by byť bližšie od seba ako 30 centimetrov, môžete ich, samozrejme, dať po jednom do viacerých kvetináčov. Približne dva týždne po výsadbe sa dočkáte klíčenia.
Keď budú stonky zemiakov vysoké približne 25 centimetrov, nahrňte okolo nich pôdu – do polovice a tento postup opakujte každé 2-3 týždne. Podporíte rast zemiakov a ochránite hľuzy pred slnečným žiarením.
Zemiaky môžete pestovať aj v slame – položte sadbový kúsok na zeminu a prikryte ho hrubou vrstvou slameného mulča. Keď rastliny vyrastú, pridajte viac slamy, aby boli hľuzy skryté pred slnečným žiarením.
Vyskúšajte sadenie na dno nádoby
Niektorí záhradkári odporúčajú tento postup na pestovanie zemiakov v nádobách. Sadbové zemiaky zasaďte na dno kvetináča a zakryte len niekoľkými centimetrami zeminy. Keď narastú, pridajte do nádoby ďalšiu zmes, pričom každé 3 týždne zakryte polovicu vyrastenej stonky, kým nebude črepník plný. Na ochranu pridávajte k zemine aj mulč.
Čo ak sa objaví pásavka zemiaková?
Pásavke sa niekedy nevyhneme ani pri pestovaní zemiakov na terasách či balkónoch. Ak si ich všimnete, jednoducho ich odstráňte ručne. Proti voškám pomáha silný prúd vody.
Kedy sa budete tešiť z novej úrody?
Mladé zemiaky zbierajte, keď rastliny kvitnú, teda približne 10 až 12 týždňov po výsadbe. Zrelé zemiaky sú pripravené na zber na konci vegetačného obdobia, keď zelené časti odumrú. Je to približne 20 týždňov po výsadbe.
Úrodu jemne očistite, ale neumývajte, aby ste nepoškodili pokožku zemiakov. Skladujte ich vo vrstvách na tmavom, vlhkom a chladnom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Po dvoch týždňoch odstráňte všetky, ktoré sú poškodené, mäkké alebo vykazujú známky znehodnotenia.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre