Má zmysel predklíčovať hľuzy zemiakov?

Má zmysel predklíčovať hľuzy zemiakov?

Je potrebné predklíčovať zemiaky? Viacero rokov ich sadím priamo do pôdy, známi záhradkári radia predklíčovať. Aký to má význam? A.S., Studienka

Hlavne tým docielite skoršiu úrodu zemiakov, preto to iste má svoj význam a navyše rastliny lepšie odolajú napríklad aj plesni zemiakovej. Postup je veľmi jednoduchý, nemusíte sa ničoho obávať. Vyberte najkrajšie, stredne veľké hľuzy a uložte ich do debničky do polovice naplnenej kyprým a mierne vlhkým substrátom.

Debničky s hľuzami zemiakov následne umiestnite na svetlejšie, nie úplne svetlé miesto a do priestoru s teplotou okolo 15C. Vytvoria sa krátke a silné výhonky. Ak by ste naklíčovali v tme, výhonky by boli dlhé a bledé. Tie sú však náchylnejšie na poškodenie. Asi po mesiaci aj niečo (optimálne 6 týždňov) môžete naklíčené hľuzy vysadiť na pripravené miesto v záhrade. 

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

  1. Zemiaky sa prepeľujú.. Najlepšie pre dosiahnutie dobrej úrody je nová kvalitná sadba od odborného pestovateľa. Ekologickým hnojivom je drevný popol.

    1. Tomu odbornému pestovateľovi sa neprepeľujú? Ak mám kupovať takú sadbu každý rok za tú cenu ako sa predáva tak si môžem rovno zemiaky kupovať v Kauflande.

  2. A ešte to má výhodu že to čo zasadíte to aj narastie ,lebo medzi zemiakmi môžu byť aj také čo nenaklíčia a pokiaľ by sa dostali do zeme tak zostane prázdne miesto.

    1. Veronika Nová says:

      za 5 až 6 týždňov zemiaky naklíčia aj v zemi a nemám starosti, či sú zemiaky dosť vlhké, alebo premočené v bedničkách. Možno to má význam pre veľkých pestovateľov ak chcú predávať nové zemiaky drahšie.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.