6 tipov, ako skladovať zemiaky, aby vydržali čo najdlhšie čerstvé
Keď si vypestujete vlastné zemiaky a pozberáte úrodu, určite budete chcieť, aby vám čo najdlhšie vydržali. Samozrejme, správne skladovanie je dôležité aj vtedy, ak si zemiaky kúpite v obchode, i keď pri vlastných je to úplne iný pocit. Viete, akými krokmi a postupmi môžete predĺžiť životnosť zemiakov z jedného týždňa na niekoľko mesiacov?
Skladovanie zemiakov sa javí ako jednoduchá úloha, v skutočnosti sa však za ním ukrýva celá veda.
Vyberte chladné, tmavé a suché miesto
Uloženie na chladnom, tmavom a suchom mieste je základ správneho skladovania zemiakov. Ideálna teplota je tesne v rozmedzí 4 až 10 stupňov Celzia, pretože v teplejšom prostredí zemiaky uvoľňujú väčšie množstvá etylénového plynu, ktorý podporuje zrenie. Zemiaky tak pokračujú v dozrievaní, až kým sú už nepoužiteľné, nejedlé. Nízke teploty tento proces spomaľujú. Chladné teploty navyše zabraňujú množeniu mikroorganizmov, čo tiež spomaľuje proces zrenia a rozkladu.
Rovnako dôležité je, aby miesto skladovania bolo tmavé. Zemiaky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu alebo fluorescenčnému svetlu, začnú vytvárať chlorofyl v koži. Šupka zemiakov tak zazelená, čo je znak, že by sme sa im mali vyhýbať. Averzia voči zeleným zemiakom vyplynula z poznania, že zemiaky vystavené slnečnému žiareniu produkujú solanín, toxickú chemikáliu. Aj keď nie všetky zemiaky so zelenou šupkou sú zlé, je lepšie sa im úplne vyhnúť.
Suché prostredie predlžuje trvanlivosť skladovaných zemiakov. Keď sú vystavené prebytočnej vlhkosti, stanú sa živnou pôdou pre rast húb a baktérií. Potom už nemusia byť vhodné na konzumáciu.
Podporte cirkuláciu vzduchu
Pri výbere nádoby na skladovanie zemiakov hľadajte niečo, čo podporuje prúdenie vzduchu a nezachytáva vlhkosť vo vnútri. Vhodnými nádobami sú, napríklad, drôtené koše, papierové a sieťované vrecia, ale postačí aj otvorená miska, pokiaľ nie je príliš hlboká. Určite nepoužívajte na skladovanie zemiakov plastové vrecká, veľké tašky či uzavreté zásuvky.
Použite pivnicu na koreňovú zeleninu
Pivnica na koreňovú zeleninu je starý vynález, ktorý bol navrhnutý tak, aby vytváral chladné a tmavé prostredie na skladovanie potravín. Tradične sa robila jednoducho – vykopaním pivnice pod alebo v blízkosti domu, či vo svahu na pozemku.
Dnes je mnoho takýchto pivníc vytvorených z časti existujúceho suterénu. Rovnako môže poslúžiť aj vínna pivnica. Dôležité je , aby v nej bola teplota 0 až 4,5 stupňa Celzia. Vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 85 až 95 percentami. Aj keď sa to zdá veľa, pretože vieme, že zemiaky by mali byť udržiavané v suchu, v tomto prípade vlhkosť pomôže zabrániť scvrknutiu zemiakov.
Počkajte, kým nebudú úplne zrelé
Dôležitý je aj termín zberu zemiakov. Ak zberáte zemiaky hneď ako podrastú, s najväčšou pravdepodobnosťou ich budete musieť použiť do jedného alebo dvoch týždňov, pretože ich šupka bude tenšia, a teda zemiaky sa skôr pokazia. Ak plánujete skladovať zemiaky cez zimu, počkajte so zberom čo najdlhšie.
Dobrým znakom toho, že zemiaky úplne dozreli a sú pripravené na zimný zber, je zvädnutie zelených častí. Môžete skúsiť vykopať zemiaky a otestovať hrúbku šupky – čím hrubšia je, tým dlhšie vám zemiaky vydržia. To, či je už dostatočne hrubá, zistíte jednoducho: prejdite prstom pevne po šupke zemiaku; ak je úplne vyzretá, neuvidíte žiadne známky opotrebovania.
Zemiaky pred skladovaním nečistite
Zemiaky sú po zbere prirodzene pokryté nečistotami a je lákavé očistiť ich, umyť. Rozhodne to však nerobte. Ak ich umyjete vodou, budú mať prebytočnú vlhkosť, čo povedie k rastu húb a baktérií. Postačí očistenie zemiakov od zeminy suchým uterákom, kefou alebo len rukou. Dôkladne ich umyjete tesne pred použitím.
Vytvrdenie zemiakov
Počuli ste už o tom, že je dobré pred uskladnením nechať zemiaky vytvrdiť? Čo to znamená? Na prvé dva týždne po zbere nechajte zemiaky na teplejšom mieste – okolo 15 stupňov a s vysokou vlhkosťou medzi 85 a 90 percentami. Tento proces sa dá ľahko realizovať napríklad v tmavej miestnosti s trochou stojatej vody.
Vytvrdzovanie zemiakov týmto spôsobom pomáha zahustiť ich šupku a dokonca má potenciál vyliečiť drobné rezné rany a odreniny. Zemiaky s hrubšou šupkou vydržia dlhšie ako tie s tenšou šupkou. Po vytvrdení ich premiestnite do chladnejšej miestnosti s nižšou vlhkosťou.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zemiaky skladujem v tmavej pivnici s od vetraním dvoma osem metroví my komínmi je tam výšia vlhkosť ako uvádzate v článku do každej debničky vložím zopár neskorých jabĺk zemiaky menej klíčia a pohode vydržia do nasledujúceho roka marec – apríl
s pozdravom