Prasličkovka zimná
Galéria (11) Zdroj: iStock

Desať najkrajších okrasných rastlín vhodných na vlhké miesta záhrad

Väčšina záhradkárov bojuje so suchom, avšak existujú záhrady, ktoré sú skôr vlhké ako suché alebo majú nižšie položené časti, kde sa zadržiava dažďová voda. Jednoduchým riešením, ako aj túto časť pozemku zužitkovať, je zasadiť rastliny, ktorým sa darí vo vlhkých oblastiach. Ak vyberiete správne, absorbujú vlhkosť a zabránia odtoku vody do iných oblastí pozemku. Ktoré rastliny urobia túto službu a ešte k tomu budú aj pôsobivým spestrením záhrady?

Galéria

Arónia
Cezmína
Jochovec jelšolistý
Drieň biely
Prasličkovka zimná
Jazyčník veľkoúborový
Záružlie močiarne
Ľalia pstruhová

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa)

Arónia čiernoplodá (jarabina čierna) je opadavý ker, ktorý dorastá do výšky približne 90 až 180 centimetrov a je podobne široký. Na jar kvitne krásnymi bielymi kvetmi, z ktorých vzniknú malé jedlé čierne bobule lákajúce vtáky. Kvôli bohatému obsahu živín sa považujú za superpotravinu a pripravujú sa z nich šťavy a rôzne iné dobroty. Lístie arónie na jeseň mení farbu na červenofialovú. Keďže pôvodne rástla v oblastiach močiarov a vlhkých húštin, veľmi dobre funguje aj vo vlhkých častiach záhrad.

Arónia
Zdroj: iStock

Cezmína (Ilex verticillata)

Cezmína pochádza z bažinatých častí Severnej Ameriky. Preto uprednostňuje rast v hlinitej, vlhkej, kyslej pôde a toleruje aj zlé odvodnenie. Tento drevnatý ker dosahuje výšku 90 centimetrov až 3 metre, v závislosti od odrody. Cezmína je dvojdomá rastlina, čo znamená, že na to, aby priniesla červené plody, potrebuje v blízkosti rastlinu opačného pohlavia. Nezabudnite ju skoro na jar zrezať, aby ste podporili nový rast.

Cezmína

Jochovec jelšolistý (Clethra alnifolia)

Jochovec jelšolistý prirodzene rastie vo vlhkých lesoch a močiaroch, ako aj pozdĺž potokov a morských brehov. Dosahuje výšku približne 90 až 240 centimetrov a šírku 120 až 180 centimetrov.

Počas leta vytvára dlhé, voňavé kvetné klasy, ktoré priťahujú motýle a včely. Udržujte pôdu okolo kríka neustále vlhkú a koncom zimy ho podľa potreby ostrihajte.

Jochovec jelšolistý
Zdroj: iStock

Drieň biely (Cornus alba)

Drieň je ideálnou rastlinou do dažďovej záhrady, pretože uprednostňuje trvalo vlhkú pôdu. Dosahuje výšku 240 až 300 centimetrov a je obľúbený kvôli výraznej červenej kôre (najmä kultivar Cornus alba ‚Sibirica‘). Aby ste podporili nový rast, každý rok skoro na jar ostrihajte asi štvrtinu starého rastu. Ak uprednostňujete ker so zlatou kôrou, pouvažujte nad drieňom žltým (Cornus sericea ‚Flaviramea‘).

Drieň biely
Zdroj: iStock

Prasličkovka zimná (Equisetum hyemale)

Tieto dekoratívne rastliny s pôsobivými stonkami tolerujú rôzne podmienky, vrátane mokrej pôdy. Vo voľnej prírode rastú vo vlhkých lesoch a popri vodných plochách. Dosahujú výšku 60 až 120 centimetrov a šírku 30 až 180 centimetrov. Za vhodných podmienok sa ľahko šíria, preto treba včas odstrániť podzemky, aby nezahltili neželaný priestor.

Prasličkovka zimná

Jazyčník veľkoúborový (Ligularia dentata ‚Britt-Marie Crawford‘)

Je tiež známy ako leopardia rastlina a je skvelou možnosťou na pestovanie okolo vodných prvkov a vo vlhkých záhradách. Nápadné žlté kvety, ktoré kvitnú začiatkom leta sú podobné sedmokráskam. Dekoratívne sú aj tmavo fialové veľké listy so zelenými tónmi. Táto rastlina dosahuje výšku 60 až 90 centimetrov a o niečo menšie rozpätie. Potrebuje aspoň čiastočný tieň a pravidelnú hlbokú zálievku, aby pôda nikdy nevyschla.

Jazyčník veľkoúborový

Záružlie močiarne (Caltha palustris)

V oblastiach okolo potokov či vo vlhkých lesoch a v bažinatých miestach ste si mohli všimnúť záružlie močiarne. Na jar kvitne lesklými žltými kvetmi. Výborne funguje na vlhkých miestach záhrad a dvorov, a tiež okolo vodných prvkov, najmä na okrajoch rybníkov a záhradných jazierok.

Môže rásť aj v menšom množstve stojatej vody. Rastliny majú výšku a šírku 30 až 45 centimetrov. Vo všeobecnosti sú nenáročné na údržbu, avšak počas najteplejších mesiacov potrebujú aspoň čiastočný tieň.

Záružlie močiarne
Zdroj: iStock

Ľalia pstruhová (Erythronium americanum)

Ľalia pstruhová, známa tiež ako ľalia žltá, prirodzene rastie vo vlhkých lesoch a pozdĺž potokov a darí sa jej v tieni. Je to teda ideálna rastlina do tienistých záhrad a okolo jazierok. Na jar upúta okázalými žltými kvetmi. Ľaliu môžete pestovať aj zo semien, avšak v tom prípade treba mať trpezlivosť. Kým začne kvitnúť, môže trvať aj päť rokov.

Ľalia pstruhová
Zdroj: iStock

Kosatec pestrý (Iris versicolor)

Vodomilný kosatec pochádza oblastí z lúk, močiarov a pobreží. Dorastá do výšky približne 60 až 75 centimetrov a na konci jari kvitne nápadnými modrofialovými kvetmi. Potrebuje stále vlhkú pôdu, dokonca aj trocha stojatej vody je fajn. Pozor na škodcov, pretože táto rastlina je náchylná na viaceré druhy hmyzu.

Kosatec pestrý
Zdroj: iStock

Konopáč škvrnitý (Eupatorium maculatum)

Ak hľadáte vysokú rastlinu do slnečnej, ale pritom vlhkej záhrady, odporúčame konopáč. Táto trvalka bežne dosahuje výšku 120 až 150 centimetrov a šírku 60 centimetrov.

V lete má voňavé fialové kvety, ktoré priťahujú motýle. Hoci rastlina uprednostňuje plné slnko, počas horúceho počasia sa poteší popoludňajšiemu tieňu. Koncom zimy zrežte rastlinu blízko zeme, aby ste podporili svieži rast.

Konopáč škvrnitý
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje