Ozdobnica čínska
Galéria (11) Zdroj: iStock

Pozor na tieto invázne druhy! 5 populárnych rastlín, ktoré sa neoplatí pestovať, aj keď sú krásne

Niektoré rastliny, kry či stromy sú na pohľad veľmi pôsobivé, dokonca nie sú ani náročné na starostlivosť. Avšak niektoré z nich vás môžu nepríjemne prekvapiť. Až keď ich vysadíte, zistíte, že máte problém. Začnú nekontrolovateľne rásť, invazívne vytláčajú iné rastlinstvo alebo nebodaj priťahujú škodcov, ktorí vám zničia obľúbené kvety či úrodu. Z ekologického hľadiska invázne druhy rastlín zvyčajne nepriťahujú ani prospešný hmyz alebo vtákov.

Galéria

Jesenec okrouhlolistý
Kalina rozšírená
Okrasná hruška
Kalina rozšírená
Jesenec okrouhlolistý
Dráč Thunbergov
Ozdobnica čínska
Ozdobnica čínska

Skúsení záhradníci tvrdia, že mnohí bežní záhradkári si pri výbere rastlín vôbec neuvedomujú, že ide o druhy, ktoré sú invazívne alebo tento fakt bagatelizujú. Myslia si, že oni s tým problém mať nebudú. Žiaľ, opak je pravdou, a preto je na mieste ešte pred výberom nových stromov alebo kríkov urobiť prieskum a do výberu zapojiť aj toto kritérium, nielen nároky na pestovanie či estetiku.

S akými rastlinami treba zaobchádzať opatrne?

Špeciálne upozorňujeme na výber týchto moderných a efektných kríkov a stromov:

Okrasná hruška / Pyrus Calleryana

Okrasná hruška alebo Hruška Calleryova sa používa na lemovanie ulíc, chodníkov, cestičiek. Predovšetkým kultivar ‚Bradford‘ je považovaný za mimoriadne invazívny. Okrem toho, že sa ľahko rozrastá, táto populárna odroda stromov trpí štrukturálnymi problémami. V priebehu času strom zoslabne, rozpadá sa a je obzvlášť náchylný na poškodenie víchricami.

Okrasná hruška
Zdroj: iStock

Ak hľadáte alternatívu, vyskúšajte radšej oskorušu alebo muchovník. Kvitnú približne v rovnakom čase a produkujú jedlé ovocie. V konečnom dôsledku pritiahnu do vašej záhrady viac pomocníkov.

Dráč Thunbergov / Berberis Thunbergii

Dráč je obľúbený vďaka výrazným červeným lístkom, ktoré bývajú lemované žltou alebo svetlozelenou farbou. Pochádza z Japonska, pestuje sa však už na celom svete. V čom je problémový? Tieto kríky majú tendenciu ukrývať celé populácie kliešťov. Rastlina je hustá, tŕnitá a krovitá, takže poskytuje aj skvelý úkryt pre hlodavce, ktoré sú hlavným šíriteľom chorôb. Atraktívna alternatíva? Zasaďte radšej kríky čučoriedok.

Dráč Thunbergov
Zdroj: iStock

Jesenec okrouhlolistý / Celastrus Orbiculatus

Táto lianovitá rastlina s červeno-oranžovými bobuľovými plodmi očaruje svojou krásou najmä na jeseň. Avšak má to háčik – jesenec je schopný poprepletať sa pomedzi iné rastliny, dokonca aj stromy. Rastie veľmi rýchlo a v záhrade môže urobiť veľké škody. Ak hľadáte plazivú alternatívnu, vyskúšajte Lonicera sempervirens alebo vistériu.

Jesenec okrouhlolistý
Zdroj: iStock

Kalina rozšírená / Viburnum Dilatatum

Niektoré druhy kalín, ako napríklad kalina lipová, ktorej sa hovorí aj lipový šíp alebo kalina rozšírená prenikli do prírodného prostredia. Prevyšujú ostatné kríky a znižujú biodiverzitu, pretože v prírode nemajú prirodzených nepriateľov, a teda narúšajú rovnováhu. Existuje však niekoľko pôvodných odrôd kaliny, ktoré sú vhodnejšie na pestovanie v záhrade. Informujte sa u predajcu. Niektoré kaliny majú tiež plody, ktoré milujú vtáky.

Kalina rozšírená
Zdroj: iStock

Ozdobnica čínska / Miscanthus Sinensis

Veľmi obľúbená ozdobná tráva, ktorá dodá záhrade či dvoru eleganciu a vznešený rozmer. Menej pozitívne je, že sa veľmi ľahko šíri a dostáva sa už aj do prírodného prostredia. Lepšou voľbou pre domáce pestovanie na záhrade či na dvore je indiánska tráva Sorghastrum nutans alebo pampová tráva Cortaderia selloana.

Ozdobnica čínska
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.