okrasná záhrada s vistériou
Galéria (13) Zdroj: istock.com

Popínavé kvety, ktoré dodajú vašej záhrade krásu, ale aj súkromie

Popínavé kvety premenia vašu záhradu nielen esteticky, ale aj funkčne. Môžete ich využiť na vytvorenie tieňa či súkromia. Zároveň pridajú farbu a textúru. A ďalšia výhoda? Väčšina popínavých kvitnúcich rastlín rastie rýchlo a vyžaduje len veľmi malú údržbu.

Galéria

okrasná záhrada s vistériou
Vistéria
Vistéria
Vistéria
Plamienok
Plamienok
Tunbergia krídlatá
Popínavá hortenzia

Vistéria

Vistéria je jednou z najkrajších popínavých rastlín. Dokáže veľmi rýchlo pokryť pergolu, plot, alebo záhradný múr krásnymi fialovými kvetmi. Využijete ju aj na ozdobenie vchodu do domu či terasy. Dnes už nájdete aj biele a ružové odrody. Nielen kvety má krásne, keď odkvitne, ukáže sa bujné lístie, potom atraktívne semiačka a na jeseň vás prekvapí očarujúcimi farbami.

Vistéria
Vistéria má najradšej teplé miesto chránené pred severným vetrom. | Zdroj: istock.com

Potrebuje dobre priepustnú pôdu s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou. Prihnojte ju kyslým hnojivom.

Vistéria
Vistéria má krásne nielen kvety. | Zdroj: istock.com

Plamienok

Plamienok (Clematis) je obľúbená trváca popínavá rastlina s prekrásnym komplikovaným kvetom. Stačí, keď si ho raz zasadíte a rok čo rok sa bude plaziť po opore, mrežiach, pergolách. Prekvapuje hustou textúrou, ktorá dokonale tieni alebo chráni súkromie. Veľkokveté plamienky sú najdekoratívnejšie a kvitnú od leta do jesene.

Plamienok
Plamienok má krásny kvet. | Zdroj: istock.com

Počas kvitnutia plamienky prihnojte a nezabudnite na pravidelný rez.

Plamienok
Zdroj: istock.com

Tunbergia krídlatá

Hovorí sa jej aj Čiernooká Zuzana, pretože ma sýto oranžové kvety s čiernym stredom. Je obľúbená najmä preto, že sa veľmi rýchlo rozrastá. Kvitne až do prvého mrazu. Hodí sa i na pestovanie na balkónoch a v zimných záhradách.

Tunbergia krídlatá
Tunbergia má sýto oranžové kvety s čiernym stredom. | Zdroj: istock.com

Pri pestovaní je dôležité myslieť na to, že potrebuje oporu s drsným povrchom, výživnú pôdu s dostatkom vápnika a slnečné miesto, ktoré je chránené pred vetrom.

Holboellia

Vynikajúci a originálny „horolezec“ vás na jar poteší lesklým lístím a voňavými bielymi kvetmi. Rastlina je vždyzelená, dodáva záhrade súkromie, krásu a vôňu. S podporou dosiahne až 6 metrov. Táto trvalka kvitne od apríla do júna, darí sa jej v polotieni i v tieni.

Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu údržbu, za to je mimoriadne dekoratívna. Poteší sa, keď jej okolo koreňov rozložíte vrstvu mulču. Zabraňuje burinám a udržiava potrebnú vlhkosť.

Popínavá hortenzia

Hortenzie sú obľúbené kvôli krásnym veľkým kvetom a sviežim listom. Aj keď väčšinou poznáme kríkovú odrodu, existuje aj popínavá hortenzia. Ľahko priľne k povrchom pomocou vzdušných koreňov a vytvorí romanticky sviežu záhradnú stenu. Šplhá sa pomalým rastom, ktorý sa neskôr rozbehne. Dokáže sa prichytiť aj na múre bez opory. Niektoré odrody kvitnú od jari do jesene, sú mrazuvzdorné.

Popínavá hortenzia
Popínavá hortenzia potrebuje dostatok vlahy. | Zdroj: istock.com

Popínavá hortenzia potrebuje, tak ako kríková, mierne kyslú priepustnú pôdu a dostatok vlahy. Vyhovuje jej slnko i polotieň.

Trúbkovec koreňujúci

Táto popínavá liana pochádza z USA a je jej čoraz viac už aj v našich záhradách. Má pekné veľké rúrkové, sýto červenkasto-oranžové kvety, ktoré vytvárajú dramatickú šou po celú sezónu. Trúbkovec intenzívne rastie a bohato kvitne.

Trúbkovec koreňujúci
Trúbkovec má pekné oranžové kvety. | Zdroj: istock.com

Pozor, nesaďte ho do malej záhrady, pretože sa veľmi rýchlo rozširuje a niektorí záhradkári sa sťažujú, že rastie priveľmi expanzívne, až tak, že sa nedá kontrolovať.

Jazmínovec vždyzelený

Jazmínovec vždyzelený je známy vďaka nádherným žiarivo žltým kvetom a smaragdovo zelenému lístiu.

Jazmínovec vždyzelený
Krásne rastie na plotoch, altánkoch a múroch bez toho, aby dusil okolité rastliny. | Zdroj: istock.com

Táto vždyzelená popínavá rastlina pochádza zo Severnej Ameriky a začína kvitnúť už koncom zimy, začiatkom jari. Pozor, jazmínovec je jedovatý!

Potrebuje slnečné miesto a vlhkú, priepustnú humusovú pôdu.

Akébia päťpočetná

Mimoriadne atraktívna a dekoratívna rastlina, známa aj ako čokoládový vinič. Je to kvôli (na stonkách visiacim) tmavofialovým kvetom, ktoré voňajú ako čokoláda. Rozrastá sa veľmi dynamicky.

Atraktívna je tiež modrozelenými listami. Ak je neďaleko vysadená ďalšia akébia, môžete sa tešiť z jedlých semenáčikov, ktoré chutia podobne ako tapiokový puding.

Akébia päťpočetná
Akébia je známa aj ako čokoládový vinič. | Zdroj: istock.com

Darí sa jej v polotieni, ale aj na slnku, má radšej vlhšiu, i keď dobre priepustnú pôdu. Vydrží teploty až do -28 stupňov.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.