Aké okrasné rastliny sa oplatí rozmnožiť v septembri?

Rozmnožovanie rastlín
Zdroj: iStock

September je ideálny čas rozmnožovanie jemných okrasných rastlín odrezkami. Určite sa oplatí zobrať a zakoreniť odrezky z tých kvetov a byliniek, ktoré sú háklivé na zimu a nemusia najstudenšie ročné obdobie prežiť. Takto sa zásobíte na ďalšie roky.

Na konci leta a začiatku jesene môžete vziať odrezky z tohtoročného rastu viacerých kvetov a byliniek. Stonky nového rastu spoznáte tak, že pri základni sú drevité a na špičke mäkké. Tvrdá základňa znižuje pravdepodobnosť hniloby odrezkov. Zakorenenie podporíte použitím stimulátora, do ktorého odrezky na chvíľu ponoríte alebo, ktorý pridáte do vody – ak nechávate rastliny zakoreniť vo vode.

Fuksie

Odolné viacročné odrody fuksií sa ľahko zakoreňujú. Odrezok zasaďte do substrátu určeného na rozmnožovanie rastlín a keď sa zakorení, odštipnite z neho rastúcu špičku – tak získate hustejšie fuksie. Vrcholček môžete zrezať aj na jar pre ešte väčší efekt.

Fuksie
Zdroj: iStock

Hebe

Pestré druhy drobných vždyzelených kríkov hebe, predovšetkým odrody s kvetnými klasmi podobnými kefke a úzkymi listami, sú mimoriadne citlivé na zmeny počasia. O dôvod viac, prečo ich rozmnožiť.

Hebe môžete pestovať aj v nádobách, vďaka čomu ich v prípade nepriaznivého počasia ľahko premiestnite.

Hebe
Zdroj: iStock

Levanduľa

Väčšina odrôd levandule neznáša chladné a vlhké zimy, no najviac ohrozené sú módne kompaktné odrody odporúčané do nádob, napríklad levanduľa francúzska (Lavandula stoechas). Zoberte z nej odrezky a nechajte ich zakoreniť, aby ste tieto voňavé krásky nestratili.

Levanduľa
Zdroj: iStock

Penstemon

Rastliny penstemonu, ktorému sa ľudovo hovorí dráčik, prezimujú vonku zvyčajne bez problémov. Staršie rastliny však majú tendenciu drevnatieť a dochádza im „para“ – preto nie je zlé zobrať z nich odrezky, či už preventívne, alebo keď chcete rozšíriť záhony ozdobných týchto trvaliek.

Penstemon

Pakost

Voňavý pakost kvitne od jari do jesene a na jeseň sa jednoducho a spoľahlivo zakoreňuje. Je to lacnejšie a jednoduchšie ako kupovať nové sadenice. Ľahko si vytvoríte celý záhon týchto okrasných kvetov.


Pakost
Zdroj: iStock

Modrá sedmokráska

Felicia amelloides je krásna nielen tvarom, ale aj vďaka jasným modrým kvetom, ktoré majú žlté stredy. Nezabudnite si z nej včas zobrať odrezky, aby ste nestratili zásoby.

Modrá sedmokráska
Zdroj: iStock

Šalvia

Nie všetky šalvie sú úplne mrazuvzdorné a niektoré odrody je ťažké zohnať, takže odrezky sú dobrým spôsobom, ako si udržať rastliny v záhrade z roka na rok.

Na množenie je vhodný polovyzretý, nie mäkký odrezok bez kvetov, dlhý aspoň 10 – 15 cm. Odrežte viac kusov. Šalviu môžete nechať zakoreniť priamo v substráte (dva diely rašeliny a diel piesku).

Šalvia
Zdroj: iStock

Železník

Verbena (železník) má vzpriamené, ale aj popínavé formy. Pri prezimovaní v skleníkoch zvyčajne majú len malú šancu, že prežijú zimu. Lepšie sa im bude dariť vo forme zakorenených odrezkov na parapete v interiéri. Na jar ich vysadíte von.

Železník
Zdroj: iStock

Slamiha

Slamiha (helichrysum) po čase zvykne stvrdnúť, schnúť a tvoriť nepekné dlhé výhonky. V septembri zoberte krátke odrezky a nasledujúcu jar odstráňte špičku. Ak chcete ešte hustejšie rastliny, odstrihnite vrchol aj druhýkrát, a to vtedy, keď bočné výhonky dosiahnu dĺžku 2,5 – 5 cm.

Slamiha
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenersworld.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.