Rozmnožovanie rastlín
Galéria (11) Zdroj: iStock

Aké okrasné rastliny sa oplatí rozmnožiť v septembri?

September je ideálny čas rozmnožovanie jemných okrasných rastlín odrezkami. Určite sa oplatí zobrať a zakoreniť odrezky z tých kvetov a byliniek, ktoré sú háklivé na zimu a nemusia najstudenšie ročné obdobie prežiť. Takto sa zásobíte na ďalšie roky.

Galéria

Rozmnožovanie rastlín
Fuksie
Hebe
Levanduľa
Penstemon
Pakost
Modrá sedmokráska
Šalvia

Na konci leta a začiatku jesene môžete vziať odrezky z tohtoročného rastu viacerých kvetov a byliniek. Stonky nového rastu spoznáte tak, že pri základni sú drevité a na špičke mäkké. Tvrdá základňa znižuje pravdepodobnosť hniloby odrezkov. Zakorenenie podporíte použitím stimulátora, do ktorého odrezky na chvíľu ponoríte alebo, ktorý pridáte do vody – ak nechávate rastliny zakoreniť vo vode.

Fuksie

Odolné viacročné odrody fuksií sa ľahko zakoreňujú. Odrezok zasaďte do substrátu určeného na rozmnožovanie rastlín a keď sa zakorení, odštipnite z neho rastúcu špičku – tak získate hustejšie fuksie. Vrcholček môžete zrezať aj na jar pre ešte väčší efekt.

Fuksie
Zdroj: iStock

Hebe

Pestré druhy drobných vždyzelených kríkov hebe, predovšetkým odrody s kvetnými klasmi podobnými kefke a úzkymi listami, sú mimoriadne citlivé na zmeny počasia. O dôvod viac, prečo ich rozmnožiť.

Hebe môžete pestovať aj v nádobách, vďaka čomu ich v prípade nepriaznivého počasia ľahko premiestnite.

Hebe
Zdroj: iStock

Levanduľa

Väčšina odrôd levandule neznáša chladné a vlhké zimy, no najviac ohrozené sú módne kompaktné odrody odporúčané do nádob, napríklad levanduľa francúzska (Lavandula stoechas). Zoberte z nej odrezky a nechajte ich zakoreniť, aby ste tieto voňavé krásky nestratili.

Levanduľa
Zdroj: iStock

Penstemon

Rastliny penstemonu, ktorému sa ľudovo hovorí dráčik, prezimujú vonku zvyčajne bez problémov. Staršie rastliny však majú tendenciu drevnatieť a dochádza im „para“ – preto nie je zlé zobrať z nich odrezky, či už preventívne, alebo keď chcete rozšíriť záhony ozdobných týchto trvaliek.

Penstemon

Pakost

Voňavý pakost kvitne od jari do jesene a na jeseň sa jednoducho a spoľahlivo zakoreňuje. Je to lacnejšie a jednoduchšie ako kupovať nové sadenice. Ľahko si vytvoríte celý záhon týchto okrasných kvetov.

Pakost
Zdroj: iStock

Modrá sedmokráska

Felicia amelloides je krásna nielen tvarom, ale aj vďaka jasným modrým kvetom, ktoré majú žlté stredy. Nezabudnite si z nej včas zobrať odrezky, aby ste nestratili zásoby.

Modrá sedmokráska
Zdroj: iStock

Šalvia

Nie všetky šalvie sú úplne mrazuvzdorné a niektoré odrody je ťažké zohnať, takže odrezky sú dobrým spôsobom, ako si udržať rastliny v záhrade z roka na rok.

Na množenie je vhodný polovyzretý, nie mäkký odrezok bez kvetov, dlhý aspoň 10 – 15 cm. Odrežte viac kusov. Šalviu môžete nechať zakoreniť priamo v substráte (dva diely rašeliny a diel piesku).

Šalvia
Zdroj: iStock

Železník

Verbena (železník) má vzpriamené, ale aj popínavé formy. Pri prezimovaní v skleníkoch zvyčajne majú len malú šancu, že prežijú zimu. Lepšie sa im bude dariť vo forme zakorenených odrezkov na parapete v interiéri. Na jar ich vysadíte von.

Železník
Zdroj: iStock

Slamiha

Slamiha (helichrysum) po čase zvykne stvrdnúť, schnúť a tvoriť nepekné dlhé výhonky. V septembri zoberte krátke odrezky a nasledujúcu jar odstráňte špičku. Ak chcete ešte hustejšie rastliny, odstrihnite vrchol aj druhýkrát, a to vtedy, keď bočné výhonky dosiahnu dĺžku 2,5 – 5 cm.

Slamiha
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenersworld.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.