Ľaliovky
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Ako zmladiť prestarnuté ľaliovky

Ľaliovky vytvoria časom zložitý systém koreňov, ktoré len ťažko od seba oddelíte, najmä ak je pôda ťažká a trsy ľalioviek prestarnuté. Ak potrebujete záhon trocha omladiť, vezmite si na to rýľ.

Galéria

Ľaliovky
Trs rozrastenej ľaliovky
Trs rozrastenej ľaliovky
Hĺbenie výsadbovej jamky
Vkladanie sadeníc do jamiek

Na prvý pohľad možno drastické riešenie, vedzte však, že pokiaľ má každá nová časť niekoľko zdravých výhonkov, po rozdelení bude každá jedna pripravená dobre rásť.

Medzi ich prednosti patrí rýchly rast, pestovateľská nenáročnosť a široká škála možností použitia. Podľa odrody môžu byť kvety oranžovej, žltej, bordovej, ružovej alebo fialovej farby, jedno aj viacfarebné, jednoduché i plné. Samotné rastliny bývajú rôzne vysoké, v sortimente nájdeme vzrastom nižších aj vyšších zástupcov.

Zaujímavosťou sú ľaliovky s panašovanými listami. Ideálne miesto pre túto trvalku predstavujú slnečné (nie príliš úpalové) alebo polotienisté stanovištia s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Ak ľaliovky rastú na jednom mieste dlho, zvyknú slabo kvitnúť, prípadne nekvitnú vôbec a sú len husto olistené. Riešením je zmladenie celého trsu. Zároveň si týmto spôsobom rastlinu ľahko rozmnožíte.

Rozdelenie trsu ľaliovky

Trs rozrastenej ľaliovky najskôr vopred dobre zavlažte. Potom ho podoberte rýľom, a to tak, aby ste nepoškodili korene. Celú rastlinu opatrne vyberte z pôdy.

Trs rozrastenej ľaliovky
Zdroj: Miro Pochyba

Rastlinu položte na stôl a z koreňov oklepte pôdu. Trs rozoberte na menšie časti, každá by mala mať zdravé korene aj silné listy. Tie napokon skráťte zhruba o polovicu.

Trs rozrastenej ľaliovky
Zdroj: Miro Pochyba

Pôdu v mieste výsadby dobre prekyprite, odstráňte burinu a korene. Pridajte aj kvalitný preosiaty kompost. Lopatkou vyhĺbte výsadbové jamky a nalejte do nich vodu.

Hĺbenie výsadbovej jamky
Zdroj: Miro Pochyba

Sadenice so skrátenými listami a mierne skrátenými koreňmi vložte do pripravených jamiek, nie príliš plytko ani hlboko. Korene prihrňte zeminou a rastliny dôkladne zavlažte.

Vkladanie sadeníc do jamiek
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje