Ako zmladiť prestarnuté ľaliovky
Ľaliovky vytvoria časom zložitý systém koreňov, ktoré len ťažko od seba oddelíte, najmä ak je pôda ťažká a trsy ľalioviek prestarnuté. Ak potrebujete záhon trocha omladiť, vezmite si na to rýľ.
Galéria
Na prvý pohľad možno drastické riešenie, vedzte však, že pokiaľ má každá nová časť niekoľko zdravých výhonkov, po rozdelení bude každá jedna pripravená dobre rásť.
Medzi ich prednosti patrí rýchly rast, pestovateľská nenáročnosť a široká škála možností použitia. Podľa odrody môžu byť kvety oranžovej, žltej, bordovej, ružovej alebo fialovej farby, jedno aj viacfarebné, jednoduché i plné. Samotné rastliny bývajú rôzne vysoké, v sortimente nájdeme vzrastom nižších aj vyšších zástupcov.
Zaujímavosťou sú ľaliovky s panašovanými listami. Ideálne miesto pre túto trvalku predstavujú slnečné (nie príliš úpalové) alebo polotienisté stanovištia s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Ak ľaliovky rastú na jednom mieste dlho, zvyknú slabo kvitnúť, prípadne nekvitnú vôbec a sú len husto olistené. Riešením je zmladenie celého trsu. Zároveň si týmto spôsobom rastlinu ľahko rozmnožíte.
Rozdelenie trsu ľaliovky
Trs rozrastenej ľaliovky najskôr vopred dobre zavlažte. Potom ho podoberte rýľom, a to tak, aby ste nepoškodili korene. Celú rastlinu opatrne vyberte z pôdy.
Rastlinu položte na stôl a z koreňov oklepte pôdu. Trs rozoberte na menšie časti, každá by mala mať zdravé korene aj silné listy. Tie napokon skráťte zhruba o polovicu.
Pôdu v mieste výsadby dobre prekyprite, odstráňte burinu a korene. Pridajte aj kvalitný preosiaty kompost. Lopatkou vyhĺbte výsadbové jamky a nalejte do nich vodu.
Sadenice so skrátenými listami a mierne skrátenými koreňmi vložte do pripravených jamiek, nie príliš plytko ani hlboko. Korene prihrňte zeminou a rastliny dôkladne zavlažte.
Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre