Do akej miery poznáte záhradné kvety? Otestujte si vedomosti v našom kvíze!

Záhradné kvety v debničke
Zdroj: istock.com

Všetky kvety sú krásne. Od staroveku až dodnes lákajú ľudí na celom svete príjemnými vôňami, žiarivými farbami, jedinečnými tvarmi. Do akej miery poznáte záhradné kvety?

0%

1. Z ktorého kvetu pochádza šafran, drahé korenie pôvodom zo západnej Ázie?

Krókus istock.com
Správne! Nesprávne!

Fialový krókus (crocus sativus) je známy aj ako šafran. Táto užitočná i okrasná jesenná cibuľovina sa pestuje ako korenina používaná v orientálnych pokrmoch. Korením sú vlastne blizny zo šafranu siateho.

2. Šťava z ktorých kvetov sa v minulosti používala na výrobu lepidla?

Zvončeky istock.com
Správne! Nesprávne!

Zvončeky sú ozdobou každej záhrady. Možno ste však nevedeli, že zo šťavy, ktorú vypúšťajú pri poškodení, sa kedysi vyrábalo lepidlo.

3. Koľko druhov fialiek približne existuje?

Fialky istock.com
Správne! Nesprávne!

Celosvetovo existuje až približne 500 druhov fialiek, pričom rastú od trópov až po veľhory. Najviac sa ich nachádza v Severnej Amerike, Andách a v Japonsku.

4. Po ktorom francúzskom botanikovi boli pomenované magnólie?

Magnólia istock.com
Správne! Nesprávne!

Magnólie ako prvý opísal francúzsky botanik Pierre Magnol, riaditeľ Záhrady rastlín v Montpellieri vo Francúzsku (1697 až 1709), preto sa názov stromu a jeho kvetina nazýva magnólia.

5. Ako sa nazývajú samčie časti kvetov?

Samčie časti kvetov - tyčinky istock.com
Správne! Nesprávne!

Tyčinky sú samčím rozmnožovacím orgánom kvetu. V hornej časti tyčinky sa tvoria peľové zrnká – samčie pohlavné bunky. Sú väčšinou žltej farby. Po dozretí sa z tyčinky uvoľňujú. Prenáša ich vietor alebo hmyz.

6. Čo je to jednoročná kvitnúca rastlina?

Petúnie istock.com
Správne! Nesprávne!

V prípade jednoročných rastlín celý životný cyklus prebehne v jednom vegetačnom období. Zo semena narastie stonka a listy, rastlina rozkvitne, vytvorí semená a nakoniec rastlina odumrie. Zimu prekoná v podobe semien.

7. Aké vlastnosti majú kvety s okvetnými lístkami v žiarivých farbách?

Jednoročné kvetiny istock.com
Správne! Nesprávne!

Ak chcete do záhrady prilákať opeľovače, vysaďte si rôznofarebné kvety. Okrem farieb opeľujúci hmyz prilákajú aj vône kvetov.

8. Koľko druhov rastlín na Zemi produkuje kvety?

Motýľ na kvete istock.com
Správne! Nesprávne!

Vieme, že nie všetky rastliny aj kvitnú, isté je, že kvitnúcich je väčšina. V skutočnosti je to o čosi viac ako 80 percent rastlín na zemeguli.

9. Ktorá z nasledujúcich kvitnúcich rastlín je jedovatá?

Oleander istock.com
Správne! Nesprávne!

Listy oleandra obsahujú jedovaté glikozidy. Otrava vzniká po rozžutí listov, kôry alebo kvetov oleandra. Prejavuje sa vracaním, rozšírením zreničiek, nepravidelným tepom, závratmi a kŕčmi. Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste. Oleander môže spôsobiť otravu i zvieratám.

10. Ktorý z uvedených vedcov pracuje s kvetmi?

Florista istock.com
Správne! Nesprávne!

Floristika je všeobecný termín v kvetinárskom odvetví. Zahŕňa starostlivosť o kvety, aranžovanie kvetín a podobne. Odborník na floristiku je florista.

Záhradné kvety
0 až 3 správne odpovede

Smutná žena pri kvetoch

Kvety vás veľmi neinteresujú, pravdupovediac – príroda celkovo nie je vašou najobľúbenejšou témou. Praktickejšie sú pre vás umelé kvety, i keď dnes nie sú veľmi dizajnérmi obľúbené. Istota je istota – ak chcete dekoráciu, viete, že sa o ňu netreba starať.
4 až 6 správnych odpovedí

Krásna kytica kvetov

Kvety považujete za príjemnú súčasť okolitého prostredia, ale nič špeciálne k nim necítite. Rovnako necítite ani potrebu ich pestovať. Považujete ich ako povinný dar pri oslavách, či zábavu pre ľudí, ktorí majú veľa času.
7 až 8 správnych odpovedí

Žena sa stará o kvety

K dokonalosti vám netreba veľa. Kvety vo vašej záhrade nesmú chýbať a radi sa nimi potešíte aj v interiéri. Predsa len však ešte nemáte toľko vedomostí a skúseností, aby ste mohli konkurovať floristom. To neznamenané, že ak máte chuť, nemôžete to zmeniť.
9 alebo 10 správnych odpovedí

Šťastná žena v záhrade

Výborný výsledok! Viete, ako sa o kvitnúce rastliny starať, zaujíma vás, čo potrebujú, zároveň viete, ako sa dajú využiť a na ktoré si treba dať pozor. Ak máte dostatok času a priestoru, dokážete vypestovať nádherné rastliny, pretože k starostlivosti pridávate i svoje srdce.

Zdieľajte svoj výsledok:

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.