Okrasné jazierko ako oáza pokoja v záhrade
Záhradu vnímame ako jedno z miest, kde sa môžeme zrelaxovať a užiť si slnečné letné dni. Mnohí sa rozhodnú ozvláštniť tento priestor jazierkom, ktoré plní nielen estetickú funkciu. V článku sa dozviete, ako pri výstavbe jazierka postupovať, na čo nezabudnúť a aké materiály použiť.
Presný rozmer, koľko materiálu potrebujeme, zistíme po výkope. Jazierko meriame v najväčšej šírke, dĺžke a hĺbke. K šírke aj dĺžke pripočítame 1m ako rezervu na ukotvenie fólie. Predtým ako položíme fóliu, je nutné jazierko pokryť geotextíliou, ktorá výrazne znižuje riziko poškodenia fólie napríklad drobnými kamienkami.
Na geotextíliu ukladáme fóliu smerom od stredu jazierka tak, aby boli vyrovnané všetky záhyby. Fóliu pokladáme lesklou stranou nadol. Dôležité je, aby fólia nebola na žiadnom mieste napnutá, nakoľko po napustení jazierka si voda fóliu stiahne. Odporúčame použiť PVC fólie od hrúbky 1mm. Vďaka fólii dokážeme vytvoriť originálny tvar a veľkosť nádrže podľa predstáv.
Zo sortimentu hydroizolačných fólií FATRAFOL je na izoláciu jazierok vhodná fólia AQUAPLAST 805, ktorá je stabilná proti UV žiareniu, je mrazuvzdorná a dokonale bráni stratám vody z jazierka. V prípade, že chcete mať jazierko živé, fólia je úplne neškodná pre ryby a vodné rastliny. Rovnako je odolná voči prerastaniu korienkov rastlín a tým zabránime pretekaniu vody z jazierka. Fólia má vysokú pružnosť a elasticitu a je chemicky odolná voči všetkým v prírode vyskytujúcim sa vodám.
Keď máme fóliu ukotvenú na okrajoch, môžeme urobiť zátopovú skúšku, čo znamená napustiť jazierko a dva dni sledovať hladinu. Jazierko môže mať akýkoľvek tvar. Ten závisí hlavne od objemu a funkcie jazierka.
Určite sa nebráňte dynamickým krivkám či oblým tvarom, ktoré prinesú do záhrady oživenie.
Zaujímavou alternatívou je vybudovanie kúpacieho záhradného jazierka, kedy je veľkou výhodou spájanie dvoch rôznych funkcií – získate bazén a prírodné jazierko v jednom.
Zdroj: PR článok FATRA IZOLFA, a.s.
Komentáre