slivka
Zdroj: isifa/Shutterstock

Aké ovocné druhy vysadiť do okrasnej záhrady

Máme väčšiu záhradu na Považí. Chceme do nej doplniť druhy, ktoré prinesú úrodu a sú aj okrasné – nejakú dobrú odrodu sliviek a marhúľ. Je do okrasnej záhrady vhodná aj jarabina?

Výber druhov a odrôd závisí nielen od podmienok stanovišťa, ale aj od účelu pestovania. Na priamy konzum sú z kôstkovín vhodné napr. odrody sliviek tolerantné až rezistentné proti vírusovej chorobe šarke, napr.: Jojo, Kalifornská modrá, Katinka, Presenta, Topfirst, Tophit, Toptaste, Stanley, Čačanská rodná, Čačanská lepotica, Haganta.

Na výrobu destilátov sú vhodné Stanley, Tophit Plus, Toptaste, Topend Plus, Hanita. Pri výbere treba dbať na opeľovacie pomery jednotlivých odrôd, všímať si, či je odroda samoopelivá alebo čiastočne samoopelivá. Cena 1 ks je cca10,50 €. Marhule sú teplomilné, prevažne cudzoopelivé.

Prečítajte si tiež:

Ovocinár radí, ako pestovať marhule a broskyne

Najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti, chránenom pred studeným vetrom, v nadmorskej výške 250 – 300 m, s priemernou ročnou teplotou 7 – 8 °C, zrážkami 600 mm. Možno ich pestovať aj v nadmorskej výške 400 m.

Na priamy konzum a do chladnejších oblastí sú vhodné napr. Aurora, Bergeron, Bhart, Goldrich, Kaunas, Krasnosciokij, Spring Blush, Moskovská veľká, Orangered, Pinkcot, Roxana. Cena za 1 ks sa pohybuje od 7,50 do 15 €.

Jarabina je na pestovanie vhodná aj ako okrasná a zároveň úžitková drevina. Z odrôd sú v ponuke Burka, Granatnaja, Sacharnaja, Moravská sladkoplodá, Likernaja, Titan. Cena za 1 ks je 12 €. Na priamy konzum a spracovanie je potrebné plody zberať až po prejdení prvých mrazov.

Prečítajte si tiež:

10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Text Ing. Anna Szabóová
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje