Mahónia
Zdroj: iStock

Hľadáte do záhrady atraktívny a nenáročný vždyzelený ker s voňavými kvetmi? Vyskúšajte mahóniu!

Hľadáte atraktívny a pritom nenáročný vždyzelený ker s voňavými kvetmi? Potešte sa mahóniou. Väčšina kríkov mahónie má hustú textúru s pútavými veľkými lesklými listami, ktoré majú po okrajoch ostatné listy. Ďalším pozitívom je, že tieto kríky sú vhodné aj na čiastočne tienisté miesta a sú obľúbené ako živé ploty na ochranu súkromia. Vďaka architektonickému a dramatickému vzhľadu sa často používajú v minimalistických záhradách či dvoroch.

Mahónia je pôvodom ázijská a severoamerická rastlina, ľahko sa pestuje a paradoxne má takmer tropický vzhľad. Na konci zimy a začiatkom jari vás poteší voňavými zlatožltými kvetmi, ktoré sú atraktívne aj pre opeľovače – včely a motýle. Kvety sa premenia na jedlé tmavomodro-čierne bobule, ktoré priťahujú vtákov.

Mahónia
Zdroj: iStock

Kam vysadiť mahónie?

Kríky mahónie rastú pomaly a sú veľmi odolné voči škodcom a chorobám. Ak chcete, aby sa im vo vašej záhrade páčilo, vyberte vhodné miesto hneď od začiatku, pretože neznášajú premiestňovanie.

Potrebujú ochranu pred mrazivým vetrom a dostatok priestoru na rast. Ak je v ich okolí mnoho ďalších rastlín, nebude sa im dariť. Hoci znesú aj plné slnko, ideálne miesto pre pestovanie mahónií je polotieň.

Mahónia
Zdroj: iStock

Akú pôdu a koľko vody potrebuje mahónia?

Jednou z mnohých výhod pestovania mahónie je, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu pôdu. Určite sa jej bude dariť v piesočnatých a hlinitých typoch pôdy s rôznym pH. Podstatné však je, aby pôda bola dobre odvodnená. Pokiaľ ide o zálievku, mahónie uvítajú počas prvého roka pravidelnú hlbokú zálievku, treba sa však vyhýbať podmáčaniu. Keď sa uchytia, sú dosť odolné voči suchu a zalievanie potrebujú zvyčajne len vtedy, keď sú horúce a suché obdobia.

Znesú aj mrazy

Odhliadnuc od nebezpečenstva popálenia lístia mrazivým vetrom, mahónie tolerujú široký rozsah teplôt. Zvyčajne zvládajú mrazy až do -15 stupňov. Na jeseň a v zime pomôže v chladných oblastiach mulčovanie okolo kríka na ochranu koreňov. Mahónie nepotrebujú ani žiaden prísny režim hnojenia. Stačí každoročné jarné hnojenie pomaly sa uvoľňujúcim hnojivom s nízkym obsahom dusíka alebo bohatou vrstvou mulča.

Mahónia
Zdroj: iStock

Druhy mahónie

Existuje okolo 70 druhov mahónie a mnoho ďalších kultivarov a hybridov. Veľmi populárne sú napríklad tieto: Mahonia aquifolium, Mahonia repens, Mahonia fremontii a Mahonia x media ‚Charity‘.

Ako prerezávať mahónie?

Mahónie nepotrebujú žiaden prísny pravidelný rez, avšak ľahké prerezávanie každých pár rokov skoro na jar po odznení mrazov podporí zdravý rast listov a pomôže zachovať čistý vzhľad kríka.

Mahónia
Zdroj: iStock

Choroby mahónie a škodcovia

Mahónie sú odolné druhy kríkov, problémy so škodcami či chorobami majú len zriedkavo. Niekedy môžu trpieť hrdzou alebo múčnatkou, nie sú však smrteľné. Týmto chorobám predídete zavlažovaním ku koreňom, nie cez listy. Odstraňujte infikované časti. Ak je stav ťažko kontrolovateľný, použite fungicídy.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardeningknowhow.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.