Oplatia sa naozaj zbierať? Za akých podmienok sú bukvice jedlé a čím vás môžu prekvapiť?
Ak sa ocitnete v bukovom lese na jeseň, možno neodoláte a vrátite sa domov s plnými vreckami bukvíc. Čo s bukvicami ďalej? Použiť ich ako dekoráciu alebo majú aj iné využitie? Tieto hranaté nažky sú potravou divej zveri a pri dodržaní istých podmienok sú jedlé aj pre ľudí.
Čo sú bukvice?
Ako bukvice sú označované plody buka lesného. Tento statný listnatý strom dorastá do výšky 40 metrov a dobrých podmienkach sa dožíva viac ako 100 rokov. Plodiť začína až po približne 30 – 40 rokoch.
Plody buka lesného na strome ukrývajú v pichľavom oplodí. Každé oplodie poskytuje priestor pre dve trojboké nažky vo veľkosti do 1,5 cm. Na povrchu nažky je pevná šupka a pod ňou sa ukrýva jadierko. Chuť týchto drobných orieškov možno opísať „chuť lesa“ – pripomínajú tak trochu lieskové orechy, jedlé gaštany i tekvicové semienka.
Kde bukvice hľadať?
Bukvice sú zdrojom potravy pre divú zver, a preto nečudo, že život pod bukmi v lese patrí na jeseň k tým čulejším – minimálne do obdobia, kedy popadané bukvice prikryje hrubá vrstva bukového lístia.
Pre človeka je jednoduchší zber bukvíc spod izolovanejšieho stromu alebo na okraji lúky. Vzhľadom k tomu, že u bukov sa semenné roky (teda roky zvýšenej plodnosti) opakujú približne každých 4 – 8 rokov, niekedy je úroda bohatá, inokedy si niekoľko rokov vyjdete na prechádzku k obľúbenému stromu takmer zbytočne.
Sú bukvice jedlé?
Na bukviciach si v surovom stave bez tepelnej úpravy pochutnávajú zvieratá. Môže to vyskúšať aj človek? Zálesáci by pravdepodobne s odpoveďou neváhali a okamžite by potvrdili ich chutnosť. V prípade bukvíc je však istá obozretnosť na mieste. Predovšetkým, ak ešte s konzumáciou bukvíc nemáte osobné skúsenosti. Čo vyhovovalo a sadlo vášmu známemu, nemusí zaručene i vám.
Bukvice sa v minulosti sušili a mleli do múky, vyrábal sa z nich olej a z pražených a pomletých bukvíc sa dokonca pripravoval aj nápoj podobný káve. Dnes je známe, že konzumácia väčšieho množstva surových bukvíc môže spôsobiť mierne až vážnejšie tráviace problémy (kŕče, hnačky, vracanie), závraty a bolesti hlavy. Za príznakmi otravy a zdravotnými komplikáciami sa ukrýva prítomnosť fagínu a kyseliny šťavelovej. Konzumácia bukvíc je preto tak trochu kontroverzná. Pre niektorých ľudí s citlivejším zažívaním sú bukvice jedovaté, no u iných nespôsobia žiadne komplikácie. Ich vhodnou tepelnou úpravou sa však väčšina rizík odstráni.
Aké majú bukvice využitie?
Nechcete pokúšať osud? Jednoducho sa nepúšťajte do jedenia surových bukvíc. Chutnejšie, chrumkavejšie a bezpečnejšie pre trávenie sú bukvice po opražení. Tepelnou úpravou sa účinok toxínov stráca. Po opražení a vylúpnutí z pevnej šupky majú v kuchyni podobné využitie ako iné druhy orieškov – spestria šaláty, polievky, môžu sa použiť ako posýpka koláčov alebo pomlieť a zmiešať s obilninovou múkou.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre