Ako uvariť ryžu? Čomu sa vyhnúť, aby nebola lepkavá alebo tvrdá
Ryža je považovaná za najstaršiu pestovanú kultúrnu plodinu na svete, a hoci pochádza z krajín východnej Ázie, v slovenskej kuchyni si vydobyla neohrozenú pozíciu. Jej príprava je však opradená nejasnosťami. Ako uvariť ryžu, aby bola krásne nadýchaná a kyprá? Čomu sa vyhnúť, ak nechcete mať ryžu lepkavú alebo tvrdú? To sa dozviete z nasledujúcich praktických tipov.
Prvé varenie ryže sa často spája s neúspechom. Za ním však neraz prichádza aj druhé, tretie či štvrté sklamanie – až kým sa chuť zlepšovať úplne nevytratí. To, čo je pre skúsené gazdinky otázkou bežnej rutiny a niekoľkých základných krokov, môže byť pre začiatočníkov neprekonateľným kameňom úrazu. Varenie ryže nemusí byť strašiakom! Na úvod sa stačí zorientovať v najčastejšie používaných druhoch ryže, mať po ruke vhodné pomôcky a zapamätať si správne pomery ryže a vody.
Druhy ryže – ako sa v nich vyznať?
Už pri rýchlom pohľade do regálu s balíkmi ryže v obchode si všimnete, že budete mať dočinenia s viacerými druhmi ryže. Raz je ryža biela, inokedy hnedastá. Vašu pozornosť môže zaujať aj nelúpaná ryža. Farba ryže úzko súvisí s množstvom živín, ktoré sa v ryži uchovali.
- Biela ryža (v slovenskej kuchyni najčastejšie používaná) je mlátená, lúpaná, brúsená a dokonca i leštená, aby získala bielu farbu. To všetko zjednodušuje jej prípravu, vizuálne zlepšuje vzhľad zrniek, no zároveň spôsobuje stratu cenných živín.
- Prírodná ryža (označovaná i ako ryža „natural“) má hnedastú farbu, keďže v procese úpravy došlo iba k čiastočnému zbrúseniu šupiek. Množstvo vitamínov skupiny B, horčíka a fosforu zostáva na vyššej úrovni. Čas prípravy je výrazne dlhší ako pri bielej ryži a často vyžaduje namáčanie aspoň na 12 hodín vopred.
- Nelúpaná ryža je verná svojmu názvu. Zrnká ryže zostávajú v šupkách. Zachováva si plný výživový profil. Chutí a vonia orieškovo. Po dlhom varení sú zrná chrumkavé a krásne držia tvar.
Okrem farby sa zamerajte aj na tvar ryžových zŕn. Ryža môže byť dlhozrnná, guľatozrnná a krátkozrnná.
Nezabudnite na poctivé prepláchnutie ryže
Skôr, ako sa pustíte do varenia bielej ryže, nezabudnite na jeden dôležitý krok. Je ním prepláchnutie ryže. Čo sa pod tým myslí? Ryžu presypte do hustého sitka a preplachujte ju dovtedy, kým nebude odtekať číra, priezračná voda. Ryžu budete totiž oplachovať od prebytočného škrobu a prípadných nečistôt. Spočiatku tak bude mať odtekajúca voda takmer bielu farbu.
Dva základné spôsoby, ako uvariť ryžu
Biela ryža patrí v našich končinách medzi najviac používané. Má čestné miesto ako samostatná príloha k mäsitým pokrmom, výborne poslúžia aj ako základ niektorých pokrmov. Pri varení ryže sa osvedčili dva základné spôsoby – buď ryžu uvariť vo väčšom množstve vody podobne ako cestoviny, alebo ryžu dusiť v primeranom množstve vody, ktorú do seba zrnká ryže postupne nasiaknu. Priblížime si oba základné spôsoby prípravy ryže.
1.spôsob – Ryža dusená s odmeraným množstvom vody
Chcete, bola po uvarení v hrnci ryža mäkká, kyprá, nadýchaná a už nevyžadovala žiadne zlievanie vody? Zoznámte sa s nasledujúcou klasickou prípravou.
Budeme potrebovať:
- guľatozrnnú bielu ryžu
- vodu
- soľ
- 2 – 3 lyžice rastlinného oleja/bravčovej masti
Postup využíva pomer 1:1,25 – na 1 šálku ryže pridáme 1,25 šálky horúcej vody. Je preto nevyhnutné si najskôr nabrať konkrétne množstvo ryže (napríklad 1 šálka, 2 šálky) a aj na neskoršie odmeranie vody použiť šálku s rovnakým objemom.
Na varenie ryže si pripravíme nasledujúce pomôcky: hrniec s pokrievkou, hrnček/šálku (napríklad s objemom 250 ml), varechu, rýchlovarnú kanvicu, sitko na preplachovanie ryže.
Postup prípravy ryže:
- Ryžu zo šálky nasypeme do sitka a prepláchneme ju pod prúdom vody. Necháme chvíľu odkvapkávať od prebytočnej vody.
- Medzitým si v rýchlovarnej kanvici zohrejeme vodu. Radšej však viac, pretože 1 šálka vody je pre väčšinu kanvíc pod hranicou minimálneho množstva.
- Do hrnca pridáme 2 – 3 lyžice rastlinného oleja, ktorý začneme zahrievať.
- Do hrnca prisypeme prepláchnutú ryžu. Ryžu na horúcom oleji krátko premiešavame. Po chvíľke získa jemne lesklú farbu.
- Pomocou šálky pridáme vhodné množstvo horúcej vody (na 1 šálku ryže ide 1,25 šálky vody, na 2 šálky ryže ide 2,5 šálky vody, …).
- Pridáme 1 čajovú lyžičku soli, obsah hrnca premiešame a zakryjeme pokrievkou. Varíme na miernom plameni približne 15 minút.
- Pred ukončením varenia ryžu ochutnáme. Ak má požadovanú konzistenciu, odstavíme hrniec bokom, ryžu varechou premiešame a opäť hrniec zakryjeme pokrievkou aspoň na 10 minút.
Praktické tipy pri varení ryže
- Na varenie ryže je vhodný hrniec s hrubším dnom.
- Počas varenia zvyčajne nie je potrebné hrniec otvárať a ryžu miešať. Sporák nastavíme na mierny výkon (varnú dosku na nižší stupeň), aby ryža nevykypela a len pomaly a jemne prebublávala.
- Počas varenia do seba nasiaknu zrnká ryže vodu, zväčšia objem a zmäknú.
- Pri varení v staršom hrnci, ktorý pokrmy občas pripaľuje, by jedno či dve premiešania počas varenia nemali uškodiť.
- Časť vody sa dá nahradiť silnejším domácim vývarom. Chuť ryže bude lahodnejšia.
- Známe sú postupy, pri ktorých sa na oleji v hrnci najskôr orestuje menšia cibuľa nakrájaná na drobno.
- Do hotovej ryže môžeme pridať uvarené kúsky mrkvy, uvarený hrášok, kukuricu alebo obľúbené bylinky.
2. spôsob – Ryža varená vo väčšom množstve vody
Ako uvariť ryžu, aby bola sypká? Ak máte recept, do ktorého potrebujete ryžu, v ktorej je každé zrnko krásne oddelené do druhého, nemusíte si robiť starosti s meraním vody pomocou šálok.
Prepláchnutá ryža sa dá jednoducho uvariť vo väčšom množstve vody – podobným spôsobom ako cestoviny. Takýto spôsob sa vydarí aj začiatočníkom s minimálnymi skúsenosťami. Ako postupovať?
- Na 1 šálku ryže budeme potrebovať približne 1 – 1,5 litra vody. Voda môže byť iba slabo osolená, aby bolo možné ryžu použiť aj do sladkých ryžových receptov alebo precíznejšie dochutená (soľou, koreninami, bujónom, vývarom, kurkumou, …).
- Prepláchnutú ryžu nasypeme do hrnca s horúcou vodou, premiešame a varíme do zmäknutia. Orientačný čas varenia je približne 10 – 15 minút.
- Vodu z uvarenej ryže zlejeme cez sitko.
- Sypká ryža, ktorá je chuťovo neutrálna, je vhodná do sladkej ryžovej kaše alebo ryžového nákypu. Ryža dochutená na slano poslúži ako základ do rizota alebo do plniek. Delikátne jemnú chuť ryža získa, ak ju po uvarení premiešame s malým množstvom masla na horúcej panvici.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre