Drevené varechy ako nové? Nežiaduci pach a zafarbenie odstránite pomocou jednoduchých krokov
Drevené varechy sú neodmysliteľnou súčasťou kuchynského vybavenia. Hoci nemajú žiadne komplikované prevedenie a verne slúžia svojmu účelu, pri častom používaní sa na nich podpisuje zub času. Ak máte varešky zafarbené od potravín alebo sa z nich šíri istý špecifický pach, ktorý by ste chceli neutralizovať, pozrite si naše tipy, ako sa o varešky postarať, aby boli opäť ako nové.
Riad z dreva má v slovenských kuchyniach veľmi dlhú tradíciu. Najmä ručné kuchynské náradie dokáže spoľahlivo konkurovať aj modernejším materiálom. Drevená varecha totiž nepoškriabe hrnce ani panvice. Navyše máte istotu, že ide o overený prírodný materiál, z ktorého sa nebudú ani pri vyšších teplotách uvoľňovať škodlivé chemické látky. Pri správnej starostlivosti vydržia drevené varechy celé desaťročia. Aj to je dôvod, prečo si zaslúžia správnu starostlivosť.
Na čo si pri používaní drevených variech dávať pozor?
Hoci sa zdá, že drevené varechy znesú veľa, už len zo samotnej podstaty hlavného materiálu – dreva – sú háklivé na zvýšený a dlhší kontakt s vodou. Z tohto dôvodu by sa varechy z dreva nemali dlho máčať vo vode ani sa umývať v umývačke riadu. Drevo ako pórezny materiál do seba absorbuje vodu, čo môže viesť k jeho deformovaniu, ale aj väčšiemu riziku množenia baktérií vo vlhkom dreve.
Okrem vlhkosti sú pre drevené varešky kritické aj vyššie teploty. Nenechávajte ich sušiť v rúre ani na vykurovacích zdrojoch. Skôr či neskôr sa pod vplyvom teplôt začne drevo presušovať, krútiť a praskať. Prasklina, ktorá vo vareche vznikne, sa stane miestom na zachytávanie mnohých zvyškov potravy, nečistôt a množenie baktérií.
Ako očistiť varešky od zafarbenia?
Pri varení niektorých potravín sa uvoľňuje veľké množstvo prírodného pigmentu. Najčastejšie ide o cviklu, paradajky, bobuľové ovocie, kari korenie či varenie s mletou červenou paprikou. Najviac náchylné na zafarbenie sú varechy zo svetlého dreva bez ošetrenia olejom. Ako ich zosvetliť a zbaviť takejto farebnej záťaže?
- Prvý krok je zrejmý, no často podceňovaný. To najlepšie, čo sa dá pre varešku zafarbenú potravinami urobiť, je okamžite ju po dovarení vyčistiť saponátom a teplou vodou. Použiť pri tom môžete aj drôtenku.
- Na viac „zažraté“ škvrny využite silu soli a citrónu. Posypte mokrú varechu soľou a začnite ju drhnúť prepoleným citrónom. Veľká časť zafarbenia sa po opláchnutí stratí.
- Nápomocná vám môže byť aj kašička z jedlej sódy. Jedlú sódu vymiešajte s malým množstvom vody do podoby kašičky a varechu ňou vydrhnite. Na záver ju ponorte do pohára s octom. Objaví sa rýchla šumivá reakcia. Po jej odznení varešku umyte pod tečúcou vodou a nechajte voľne uschnúť. Efekt odfarbenia podporíte aj sušením na slnečnom okennom parapete.
Ako si poradiť so zapáchajúcimi vareškami?
Každá obľúbená vareška získa opakovaným používaním istú charakteristickú arómu. Niekedy sa stáva aróma silnejšou a varecha má potom už iba jasne vymedzené využitie – napríklad na lečo či kečup. Takéto prebratie pachov z pripravovaných pokrmov viete do istej miery zmierniť či dokonca úplne odstrániť. Aj tu sa môžete spoľahnúť na jedlú sódu.
Varechu krátko umyte horúcou vodou a na ešte mokrý povrch rozotrite hrubšiu vrstvu sódy bikarbóny. Nechajte istý čas schnúť. Na povrchu sa vytvorí „škrupina“. Uschnutú vrstvu sódy vydrhnite, varechu umyte a osušte. Aróma bude o poznanie slabšia. Na veľmi zapáchajúce varechy pridajte ešte párminútové ponorenie do octu s teplou vodou v pomere 1:1.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre