Na čo sa dá použiť olivový olej v domácnosti okrem varenia?

olivový olej
Zdroj: istock

Varenie bez olivového oleja si dnes v zdravej kuchyni nevieme predstaviť, skvele sa hodí aj do studených šalátov. Viete však o tom, že má aj iné použitie? Oceníte ho aj pri starostlivosti o domácnosť a záhradu.

Na použitie v domácnosti a v záhrade nepotrebujete najdrahší olivový olej, postačia lacnejšie značky. Oplatí sa mať vždy nejaký po ruke, priamo v sprejovej fľaške.

olivový olej

Výživa dreva

Drevený kuchynský riad po opakovanom umývaní stráca svoju kvalitu, vysychá a ubúda aj z jeho estetickej hodnoty. Postriekajte ho olivovým olejom. Vyživuje drevo, zabraňuje praskaniu a strate farby. Nechajte olej na dreve pôsobiť asi päť minút, potom riad utrite mäkkou handričkou. Môžete ho použiť aj na drevený nábytok.

drevený kuchynský riad
Zdroj: istock

Náš tip: Účinný leštiaci prípravok dosiahnete zmiešaním ¼ šálky olivového oleja so štyrmi lyžicami octu a dvoma lyžičkami citrónovej šťavy. Zmes vlejte do sprejovej nádoby a pred použitím vždy pretrepte. Uchovávajte v chladničke.

Proti lepkavej konzistencii

Niektoré riady sa veľmi ťažko umývajú, špeciálne, ak ich používate na lepkavé ingrediencie – med, arašidové maslo, sirupy, niektoré cestá a plnky. Pomôže kvapka olivového oleja. Prospešný je aj vtedy, keď potrebujete z fliaš alebo pohárov odstrániť prilepené etikety. Stačí, keď na ne nastriekate trošku olivového oleja a necháte pôsobiť aspoň 15 minút. Etiketa sa ľahko odlepí a aj zvyšky lepidla dáte dole bez problémov.

Ako leštidlo kovu

Nastriekajte troška olivového oleja na mäkkú handričku a potierajte ňou nerezové časti vybavenia, prvky z nehrdzavejúcej ocele. Zbavíte sa šmúh, škvŕn od vody, hrdze. Preleštite čistou mäkkou handričkou. Vhodný je aj na leštené striebro, pretože spomalí oxidáciu, ktorá spôsobuje škvrny a zafarbenie.

Na uvoľnenie prsteňov

Opuchli vám prsty a neviete si z nich zložiť prstene? V tom prípade je veľmi dobrým pomocníkom opäť olivový olej. Podobne je skvelým pomocníkom, ak sa vám zasekne zips. Pár kvapiek olivového oleja odstráni aj vŕzganie dverí a dvierok.

Na topánky

Kožené i koženkové topánky sa budú krásne lesknúť, keď k ich ošetríte handričkou s olivovým olejom. Nepoužívajte ho na semiš, tkaninu či brúsenú kožu. Rovnakým spôsobom ošetríte rukavice, kožený a koženkový nábytok, športové náčinie z kože a koženky, napríklad korčule.

natieranie dreva olivovým olejom
Zdroj: istock

Olivový olej v záhrade

Ošetrite ním drevené rukoväte záhradného náradia a záhradný nábytok. Handričkou s olivovým olejom pretrite aj kovové časti, predídete lepeniu špiny, snehu, zhrdzaveniu, namažte záhradné kliešte.
Papriky a palmy budú sviežejšie, ak do ich zeminy raz mesačne pridáte dve lyžice oleja.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

  1. Na ošetrenie dreva trochu drahý špás,tam stačí aj obyčajný olej,dobrá je aj leštenka na parkety,na kovy indulona,vazelína.

    1. a čo fermež? alebo radšej nie?

  2. Ja to mám všetko odskúšané a funguje to, nemusíte na to všetko používať extra virgine, stačí pomace alebo tie treťotriedne španielske. A navyše – skúste ráno na prázdny žalúdok dve lyžice extra virgine a nepoznáte lekára

  3. Keď do oleja pridáte včelí vosk asi 15 %. Na strúhaný, alebo na drvený. Účinok desať násobný. Olej s voskom ohrievajte v mikrovlnke. Minútové intervaly. Premiešať. Pozor neuprazit max 90 stupňov. Teplota dreva pri nanášanie 18 a viac. Emulzia pod 45 stupňov začne tuhnut na pastu. Znova ohriat. Dlhšia doba zaschnutí absentujú a ropná chémia.

  4. Niekto ju pridava do kolacov namiesto prasku do peciva, ini si zase daju mokka lyzicku, ked sa prejedli. No dobre je ju raz za cas pouzit aj na ocistenie zubov. Je cenovo dostupna a okrem kuchyne ju mozete pouzit v mnohych oblastiach zivota. A hlavne – nebudete mat ziadne vedlajsie ucinky.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.