Sýkorka v záhrade v zimnom období
Zdroj: iStock

Úžitková záhrada, okrasná záhrada aj skleník: Aké plodiny môžete vysiať a vysadiť už v januári a na aké povinnosti netreba zabudnúť?

Hoci príroda spí zimným spánkom a do jari je ešte relatívne ďaleko, už teraz je možné vysievať a vysádzať niektoré plodiny a okrasné rastliny.

Čo robiť v januári v okrasnej záhrade?

Ak nie je pôda vo vašej záhrade pokrytá snehom a zamrznutá, môžete vysadiť ruže, kríky, živé ploty a okrasné stromy. Odstráňte poškodené stonky trvaliek – ak nemajú známky škodcov alebo chorôb, použite ich do kompostu. Zoberte odrezky z tvrdého dreva z listnatých kríkov, ako sú zlatý dážď, vŕba a kalina. Pokračujte v prerezávaní popínavých ruží.

Ak pestujete čemerice, odstráňte a zlikvidujte všetky listy, na ktorých nájdete čierne škvrny, aby ste obmedzili šírenie chorôb. Nezabudnite skontrolovať okolie skalničiek, či ich nedusia opadané listy alebo iné vetrom naviate nečistoty. Skontrolujte listy všetkých trvaliek, ktoré pestujete, či nie sú napadnuté múčnatkou a zlikvidujte ich. Prekontrolujte aj uloženú cibuľu a zemiaky, či nemajú známky hniloby, poškodené vyhoďte.

Krokusy v snehu
Zdroj: iStock

Náš tip

Ak si chcete skrášliť záhradku snežienkami a čemericami, teraz je správny čas na ich nákup.

Aké semiačka vysiať?

Pelargónie

Semená pelargónií vysejte nariedko do malých črepníkov alebo pestovateľských podložiek naplnených kompostom a prikryte vermikulitom. Teploty udržiavajte na 24 °C. Klíčenie trvá 3 až 12 dní. Pelargónie kvitnú od júna do októbra/novembra.

Georgíny

1 až 2 semená georgín zasejte do podložiek alebo malých kvetináčov s kompostom. Prikryte vermikulitom. Na klíčenie potrebujú minimálnu teplotu 18 až 21 °C a trvá približne 5 až 20 dní. Kvitnú od júla do októbra/novembra.

Stračonôžka

Do kompostu môžete vysiať tiež semená stračonôžky. Postupujte rovnako ako pri ostatných vyššie uvedených rastlinách. Avšak najskôr semiačka v podnose vložte na tri týždne do chladničky a potom ich nechajte naklíčiť pri teplote 15 až 21 °C – klíčenie trvá 7 až 28 dní. Stračonôžka kvitne v júni a júli.

Begónie

Semiačka begónie vysejte na riedko na povrch do kvetináčov s kompostom s tenkou vrstvou vermikulitu. Udržujte teplotu v rozmedzí 19 až 24 °C. Begónie klíčia veľmi pomaly, potrebujú naň 15 až 60 dní svetla. Kvitnú od júla do októbra/novembra.

Petúnie

Aj semiačka petúnií zasejte nariedko na povrch misiek či pestovateľských tácok s kompostom a pridajte asi 10 percent vermikulitu, ktorým zakryjete semená. Ideálna teplota na klíčenie týchto rastlín je 24 až 27 °C. Klíčenie trvá 14 dní, nevyhnutný je dostatok svetla. Kvitnú koncom júna až septembra.

Na čo nezabudnúť v januári v úžitkovej záhrade?

Stále je vhodný čas na orezanie ovocných stromov – najmä jabloní a hrušiek. Odstráňte všetky odumreté, poškodené, preťažené a choré konáre. Ostrihajte egreše a červené ríbezle, odrežte bočné výhonky späť na tri púčiky od ich základne. Čierne ríbezle zrežte a odstráňte asi štvrtinu starých stoniek. Vytrhajte burinu a staré plodiny, prekopte pôdu a primiešavajte do nej postupne kompost.

Teraz je najvyšší čas vytriedenie semien, ktoré máte odložené na jarný výsev. Vyhoďte balíčky po dobe trvanlivosti, zapíšte si, čo potrebujete dokúpiť. Naplánujte si, ako budete tento rok v záhrade siať a sadiť plodiny, aby ste zabezpečili, že každý druh budete pestovať na inom záhone ako v predchádzajúcich rokoch. Objednajte si sadbové zemiaky, cibuľu, šalotku a cibuľky cesnaku – podľa toho, čo chcete pestovať.

Do obohatenej pôdy vysaďte ovocné kríky a stromy. Jarnú kapustu prihnojte hnojivom s vysokým obsahom dusíka, aby ste podporili rast listov.

Zimné orezanie stromov
Zdroj: iStock

Aké semiačka vysiať?

Príprava na jar pre záhradkára znamená aj predpestovanie sadeníc v interiéri alebo v skleníku. V januári je vhodný čas na výsev týchto plodín:

Čili papričky

Zasejte 2-3 semená papričiek do malého samostatného kvetináča, ktorý naplníte kompostom. Jemne ich zakryte vermikulitom, aby neboli úplne na povrchu. Pri teplotách 21 až 27 °C vyklíčia za 3 až 10 dní. Úrodu budete môcť zberať od júla do októbra.

Baklažány

Rovnako postupujeme aj pri výseve semien baklažánu. O 3 až 10 dní pri teplote 21 až 27 °C budete vidieť prvé klíčky. Úroda vás poteší od júla do októbra.

Bazalka

Semená bazalky vysejte na povrch kvetináčov alebo tácok s kompostom, zakryte vermikulitom. Teplotu udržiavajte medzi 15 až 25 °C. Klíčenie trvá 14 až 21 dní v závislosti od teploty. Na zber sa môžete tešiť už od mája do októbra.

Predpestovanie sadeníc v interiéri
Zdroj: iStock

Čo v januári vysiať v skleníku?

Do skleníka vysejte zimné šaláty, môžete ich pestovať aj na slnečnom okennom parapete.

Nezabudnite urobiť v skleníku poriadok, ak ste ho ešte neurobili – vyhoďte rozbité kvetináče, starý kompost alebo odpad, ktorý by mohol skrývať nechcených návštevníkov. Pravidelne kontrolujte prezimujúce rastliny na výskyt škodcov. Počas slnečných dní skleník vetrajte, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti.

Ak pestujete kamélie v črepníkoch, premiestnite ich do nevykurovanej verandy alebo skleníka, podporíte tak skoré kvitnutie.

Do pestovateľských podnosov vysejte semená odolných letničiek (nevädza, voskovka, ammi majus). Nezabudnite presadiť orchidey, ktoré odkvitli a potrebujú väčší kvetináč.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje