Májové práce v záhrade: Čo vysadiť, ošetriť a na čo ešte nezabudnúť?
Máj znamená pre záhradkára plné ruky práce, pozornosť si žiadajú aj kontajnerové rastliny či zeleň na balkóne. Čo treba pridať na zoznam záhradných prác v máji?
Okrasná záhrada
Jarné kry, ako sú zlatý dážď a dulovec, po odkvitnutí ostrihajte, aby zostali kompaktné a dobre tvarované. Po pominutý hrozby posledného mrazu vysaďte hľuzy georgín a tiež kany. Nové výhonky popínavých rastlín priviažte k opore, aby sa vedeli zachytiť a ďalej po nej rásť. Stále môžete vysievať letničky a slnečnice – najviac im to svedčí na okrajoch záhonov, trávnikov alebo v medzerách. Keď pestujete sadenice vhodné do závesných košov, pred umiestnením von ich najskôr otužte – na niekoľko týždňov ich uložte do skleníka alebo na chladnejšiu verandu, aby si privykli na zmenu teploty oproti interiéru. Otužujte aj ďalšie jemné rastliny predpestované vnútri – cez deň ich na niekoľko hodín umiestnite von, ale na noc ich ešte prineste späť do interiéru.
Zo záhonov odstráňte jarnú podstielku, ktorá už odkvitla alebo zvädla a pridajte ju do kompostu
(ak nenesie známky choroby). Ak pestujete ľalie, skontrolujte, či sa na nich neobjavil červený chrobák ľaliovník obyčajný a jeho larvy, pretože dokážu môžu zbaviť rastliny všetkého lístia. Končeky mladých podstielkových rastlín a letničiek, môžete zastrihnúť, aby ste podporili huňatejší rast. Tienisté miesta záhrady či dvora môžete premeniť na príjemné oblasti – vysaďte sem napríklad paprade.
Úžitková záhrada: Ovocie a zelenina
V úžitkovej záhrade je v máji ešte viac práce ako v okrasnej, no je veľmi príjemná, pretože už vidíte prvé náznaku úspechu a budúcej úrody. Výhonky zemiakov prikryte zeminou. Do hlbokých kvetináčov môžete zasiať kukuricu, mladé rastlinky budú pripravené na presadenie do záhrady v júni.
Je ideálne obdobie na výsev fazule priamo vonku. Zbierajte stonky rebarbory a podporte ich rast tekutým krmivom. V miernych oblastiach už môžete von vysadiť aj predpestované paradajky a
cuketu – nezabudnite ich predtým pár dní otužovať. Ak pestujete listovú zeleninu, pravidelne vysievajte ďalšie rastlinky, aby ste si zabezpečili nepretržitý zber.
Samozrejme, je čas myslieť aj na ochranu pred škodcami. Snažte sa znížiť populáciu slimákov, ak ich máte v záhrade priveľa. Najlepšie funguje večerný „lov“, najmä počas vlhkého počasia. Na jablone a slivky zaveste feromónové lapače na kontrolu škodcov. Prerieďte sadenice zo skorších výsevov, aby ste získali zdravé a silné rastliny. Odstráňte všetky bočné výhonky jahôd, aby rastliny vložili energiu do tvorby plodov.
Skleník
Paradajky, uhorky a cukety si vyžadujú pravidelnú zálievku, nezabúdajte na ňu najmä vtedy, keď sa začne otepľovať. Všetky rastliny, ktoré potrebujú kolíky, jemne pripevnite k opore. Pravidelne kontrolujte rastliny kvôli výskytu škodcov, všímajte si aj spodnú stranu listov a ak treba, ošetrite ich biologickými prípravkami alebo predátormi. V rozpálenom skleníku, ktorý je na slnečnom mieste sa oplatí niektoré sklá zatieniť, aby ste znížili dennú teplotu vo vnútri a obmedzili riziko spálenia listov. Počas teplých dní otvorte dvere a vetracie otvory, ale večer ich zatvorte, pretože noci sú ešte chladné. Prerieďte sadenice, aby ste sa vyhli premnoženiu a hubovým chorobám a podporili rast tých najsilnejších.
Doplnkové práce v májovej záhrade
Starostlivosť si v tomto období vyžaduje aj záhradný nábytok. Ošetrite ho podľa materiálu a opravte poškodené či rozpadnuté časti, aby vám v lete slúžil na výbornú. Vytvorte si ďalší kompostovací kôš alebo nádobu, aby ste mohli recyklovať viac zeleného odpadu z kuchyne a záhrady – bude ho pribúdať. Trávnik prihnojte hnojivom bohatým na dusík, poškodené miesta opravte novým výsevom. Každý týždeň okopávajte holú pôdu a ručne pretrhávajte záhony, aby burina nemala čas na zakladanie semien. Dávajte pozor na vošky na špičkách výhonkov a na mladých listoch – ihneď ich zotrite alebo postriekajte roztokom na báze mydla.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre