Žena pracuje v záhrade
Zdroj: iStock

Májové práce v záhrade: Čo vysadiť, ošetriť a na čo ešte nezabudnúť?

Máj znamená pre záhradkára plné ruky práce, pozornosť si žiadajú aj kontajnerové rastliny či zeleň na balkóne. Čo treba pridať na zoznam záhradných prác v máji?

Okrasná záhrada

Jarné kry, ako sú zlatý dážď a dulovec, po odkvitnutí ostrihajte, aby zostali kompaktné a dobre tvarované. Po pominutý hrozby posledného mrazu vysaďte hľuzy georgín a tiež kany. Nové výhonky popínavých rastlín priviažte k opore, aby sa vedeli zachytiť a ďalej po nej rásť. Stále môžete vysievať letničky a slnečnice – najviac im to svedčí na okrajoch záhonov, trávnikov alebo v medzerách. Keď pestujete sadenice vhodné do závesných košov, pred umiestnením von ich najskôr otužte – na niekoľko týždňov ich uložte do skleníka alebo na chladnejšiu verandu, aby si privykli na zmenu teploty oproti interiéru. Otužujte aj ďalšie jemné rastliny predpestované vnútri – cez deň ich na niekoľko hodín umiestnite von, ale na noc ich ešte prineste späť do interiéru.

Zo záhonov odstráňte jarnú podstielku, ktorá už odkvitla alebo zvädla a pridajte ju do kompostu
(ak nenesie známky choroby). Ak pestujete ľalie, skontrolujte, či sa na nich neobjavil červený chrobák ľaliovník obyčajný a jeho larvy, pretože dokážu môžu zbaviť rastliny všetkého lístia. Končeky mladých podstielkových rastlín a letničiek, môžete zastrihnúť, aby ste podporili huňatejší rast. Tienisté miesta záhrady či dvora môžete premeniť na príjemné oblasti – vysaďte sem napríklad paprade.

krhla s kvetmi a žlté gumáky
Zdroj: iStock

Úžitková záhrada: Ovocie a zelenina

V úžitkovej záhrade je v máji ešte viac práce ako v okrasnej, no je veľmi príjemná, pretože už vidíte prvé náznaku úspechu a budúcej úrody. Výhonky zemiakov prikryte zeminou. Do hlbokých kvetináčov môžete zasiať kukuricu, mladé rastlinky budú pripravené na presadenie do záhrady v júni.
Je ideálne obdobie na výsev fazule priamo vonku. Zbierajte stonky rebarbory a podporte ich rast tekutým krmivom. V miernych oblastiach už môžete von vysadiť aj predpestované paradajky a
cuketu – nezabudnite ich predtým pár dní otužovať. Ak pestujete listovú zeleninu, pravidelne vysievajte ďalšie rastlinky, aby ste si zabezpečili nepretržitý zber.

Žena pracuje v záhrade
Zdroj: iStock

Samozrejme, je čas myslieť aj na ochranu pred škodcami. Snažte sa znížiť populáciu slimákov, ak ich máte v záhrade priveľa. Najlepšie funguje večerný „lov“, najmä počas vlhkého počasia. Na jablone a slivky zaveste feromónové lapače na kontrolu škodcov. Prerieďte sadenice zo skorších výsevov, aby ste získali zdravé a silné rastliny. Odstráňte všetky bočné výhonky jahôd, aby rastliny vložili energiu do tvorby plodov.

Skleník

Paradajky, uhorky a cukety si vyžadujú pravidelnú zálievku, nezabúdajte na ňu najmä vtedy, keď sa začne otepľovať. Všetky rastliny, ktoré potrebujú kolíky, jemne pripevnite k opore. Pravidelne kontrolujte rastliny kvôli výskytu škodcov, všímajte si aj spodnú stranu listov a ak treba, ošetrite ich biologickými prípravkami alebo predátormi. V rozpálenom skleníku, ktorý je na slnečnom mieste sa oplatí niektoré sklá zatieniť, aby ste znížili dennú teplotu vo vnútri a obmedzili riziko spálenia listov. Počas teplých dní otvorte dvere a vetracie otvory, ale večer ich zatvorte, pretože noci sú ešte chladné. Prerieďte sadenice, aby ste sa vyhli premnoženiu a hubovým chorobám a podporili rast tých najsilnejších.

skleník s krhlou
Zdroj: iStock

Doplnkové práce v májovej záhrade

Starostlivosť si v tomto období vyžaduje aj záhradný nábytok. Ošetrite ho podľa materiálu a opravte poškodené či rozpadnuté časti, aby vám v lete slúžil na výbornú. Vytvorte si ďalší kompostovací kôš alebo nádobu, aby ste mohli recyklovať viac zeleného odpadu z kuchyne a záhrady – bude ho pribúdať. Trávnik prihnojte hnojivom bohatým na dusík, poškodené miesta opravte novým výsevom. Každý týždeň okopávajte holú pôdu a ručne pretrhávajte záhony, aby burina nemala čas na zakladanie semien. Dávajte pozor na vošky na špičkách výhonkov a na mladých listoch – ihneď ich zotrite alebo postriekajte roztokom na báze mydla.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.