Galéria (27) Zdroj: istock

Na čo sa zamerať v záhrade počas januára

V miernych zimách záhrada ožije často koncom januára. Pre záhradkárov je to znamenie, že môžu byť opäť aktívni. Prinášame vám tipy, na čo sa zamerať v záhrade počas tohto mesiaca.

Galéria

Príprava testu
zimná záhrada
vysievanie rastlín
cyklamény
štítky na rastliny
zalievanie rastlín

Okrasná záhrada

Radí Martin Čurda (záhradný architekt)

Január je najchladnejším mesiacom v roku, preto treba veľký význam klásť na tepelnú ochranu, bezpečnosť na chodníkoch či pomoc operencom vo vašej záhrade.

Udržujte chodníky čisté a bezpečné

Ak sú v blízkosti domu väčšie stromy, v odkvapových žľaboch sa v priebehu jesene nahromadia opadané listy. Tie sa počas dažďov naplavia do odtokovej rúry, ktorá sa veľmi rýchlo upchá.

Odhŕňanie. Použite ľahkú širokú lopatu, aby ste sneh zoškrabli z cestičky. Následne všetky zvyšky poodmetajte skôr, ako počas noci primrznú. | Zdroj: Archív JAGA
Nastielanie. Čistý sneh z cestičky presuňte do záhonov k rastlinám, kde bude zásobovať rastliny vlahou pri odmäku. Sneh zmiešaný so soľou nenastielajte k rastlinám. | Zdroj: Archív JAGA

Na odhrnutú cestičku rovnomerne rozsypte piesok, ktorý neškodí prírode ani domácim miláčikom ako soľ. Vytvorí protišmykovú plochu, aj keď znova primrzne.

pestovanie rastlín
Archív JAGA

Dopestujte si vlastné letničky zo semien

V januári môžete začať vysievať do debničiek svoje obľúbené letničky, ktoré vyžadujú dlhšie vegetačné obdobie na klíčenie. K takýmto druhom patria napríklad lobelky, begónie, klinčeky či papuľky. Sejte ich do výsevného substrátu a na klíčenie im zabezpečte rovnomernú teplotu 21 °C a dostatočné osvetlenie.

Ako udržať orchideu v dobrom stave

Orchidea lišajovec (Phalaenopsis) kvitne počas roka pomerne dlho pri konštantnej teplote a mimo priameho slnečného žiarenia.

1. Rez. Odkvitnuté stonky zrežte asi 2 cm nad tretím uzlom (kĺbikom). Zo spiaceho očka neskôr vyrastie nový výhonok. | Zdroj: Archív JAGA
2. Zálievka. Raz týždenne namočte črepník s orchideou do vlažnej odstátej vody. Prebytočnú vodu nechajte odtiecť. | Zdroj: Archív JAGA
3. Hnojivo. V zimných mesiacoch doprajte občas listom výživu v podobe listového hnojiva v spreji určenom na orchidey a nechajte ho na nich zaschnúť.| Zdroj: Archív JAGA

Rozmnožte si okrasné kry

Okrasné dreviny, ktoré môžete rozmnožovať pomocou drevitých odrezkov aj teraz, sú aukuba, drieň, zlatovka, zob vtáčí, jazmín, ríbezľa zlatá, ale i platan, topoľ, vŕba.

1. Odoberanie. Vyhliadnite si výhonky približne s hrúbkou ceruzky. Výhonok odrežte pod očkom, odmerajte 25 cm a urobte druhý rez tesne nad očkom. | Zdroj: Archív JAGA
2. Zakoreňovanie v záhone. Do záhona vyhĺbte ryhu, na jej dno nasypte vrstvu piesku. Spodné konce konárikov ošetrite koreňovým stimulátorom a vložte do ryhy pukmi nahor. | Zdroj: Archív JAGA
3. Zakoreňovanie v črepníku. Druhá možnosť je výhonky umiestniť do veľkého črepníka naplneného substrátom zmiešaným s pieskom. Dve tretiny výhonkov ponorte do pôdy. | Zdroj: Archív JAGA

Nezabúdajte na zalievanie rastlín v nádobách

Hoci rastliny v zime nerastú, korene v zemine potrebujú vlahu stále, pretože si v nich ukladajú rezervné látky na ďalšiu sezónu. Občas by ste teda mali zaliať cibuľky jarných kvetín, ktoré v nádobách ešte nie sú vidieť. Zabudnúť by ste nemali na vždyzelené listnaté kry, pretože ich listy vysúša silné zimné slnko. Pozor však na preliatie. Skôr ako budete polievať, skontrolujte (najmä pri nastielaných nádobách), či je povrch substrátu už suchý.

zalievanie rastlín
Zdroj: Archív JAGA

Na čo ešte nezabudnúť

cyklamény
Zdroj: Archív JAGA

Postarajte sa o izbový cyklámen

Ich svieži a zdravý vzhľad zabezpečíte tým, že ich umiestnite na chladný severný alebo východný okenný parapet a budete ich raz týždenne zalievať do podmisky vodou izbovej teploty. Zvädnuté listy a odkvitnuté kvety odstraňujte jemným potiahnutím a nie strihaním.

Skompostujte vianočné stromčeky

Rezané vianočné stromčeky sú po Vianociach veľmi užitočný materiál do kompostu. Treba ich však najskôr záhradným drvičom rozdrviť alebo narezať na menšie kúsky. Taktiež môžu byť vhodným materiálom pre vyvýšené záhony.

Nestúpajte na trávnik

Počas mrazivých dní sa vyvarujte chôdze po trávniku. Váha nohy zmrznuté bunky stebiel trávy tlakom poškodí a stopy v trávniku môžu zostať vidieť aj týždne po naštartovaní novej sezóny.

Rozvešajte vtáčie búdky

V miernych zimách začínajú vtáky čoskoro hľadať miesto na bývanie. Najneskôr koncom mesiaca nainštalujte na stromy nové vtáčie búdky.

zimná zelenina
Zdroj: shutterstock

Úžitková záhrada

Ak ste si v septembri vysiali valeriánku do pareniska, tak si ju môžete odtiaľto celú zimu postupne zberať. Rastliny môžete mať zakryté bielou netkanou textíliou a v silných mrazoch parenisko ešte prekryjete rohožou.

Zberajte zimnú zeleninu

Mrazuvzdorné zeleniny nás zásobujú čerstvými vitamínmi aj bez skleníka celú zimu. Mnohé z nich majú po premrznutí ešte aj jemnejšiu chuť. Takými sú ružičkový, kučeravý i hlávkový kel a pór. Ak záhon s čiernym koreňom, chrenom, paštrnákom i topinamburami prekryjete na jeseň slamou proti premrznutiu pôdy, tak ich môžete bez problémov vykopať aj v zime.

zimná zelenina
Zdroj: shutterstock

Skontrolujte balíčky semienok

Predtým, ako pôjdete na nákup semien, zoraďte všetky balíčky, ktoré zostali v plechovke z minulého roka. Niektoré z nich budú stále dobré na siatie na jar. Väčšina semien bude životaschopná ešte najmenej dve sezóny, často aj viac, ak boli udržiavané v chlade a suchu v plechovke. Pri otvorených balíčkoch skontrolujte, či osivo stále vyzerá suché a bacuľaté, a uzavrite ich pomocou kancelárskych sponiek. Balíčky semienok paštrnáka, petržlenu či cibule si zadovážte nové, pretože klesá ich miera klíčivosti a vzchádzajú slabé jedince, často bez chuti.

Vysokoenergeticky tučné koláče pre vtáky

Poskytnite vtáctvu vo vašej záhrade počas zimy potravu, napríklad aj v podobe takýchto ľahko pripraviteľných tukových koláčov. Zaveste ich na stromy a kríky a pozorujte, ako prilákajú kŕdeľ vtákov.

zmes pre vtákov
1. Pripravte zmes. V miske zmiešajte syr, ovocie, orechy a ovos so slnečnicovými semienkami. Pridajte rozpustené sadlo a zmes dobre premiešajte. | Zdroj: Archív JAGA
zmes pre vtákov
2. Naplňte formy. Na dne téglika od jogurtu urobte dierku, prevlečte cez ňu šnúrku a na jej konci urobte uzol. Následne naplňte téglik pripravenou zmesou. | Zdroj: Archív JAGA
zmes pre vtákov
3. Nechajte stuhnúť. Naplnené tégliky vložte na noc do chladničky. Na druhý deň zmes z téglikov vyberte a rozvešajte na konáriky stromov v záhrade. | Zdroj: Archív JAGA
zmes pre vtákov
Zdroj: Archív JAGA

Otestujte pôdu na hriadkach

Živiny v pôde sa pri nepretržitom hnojení, nastielaní a obrábaní časom vyčerpajú, čo ovplyvní aj hodnotu jej pH. Zväčša sa stávajú kyslými. Pre väčšinu záhradných rastlín sú však najvhodnejšie neutrálne pôdy. Na zistenie obsahu živín alebo hodnoty pH v pôde použite ľubovoľnú testovaciu súpravu.

vzorka pôdy
1. Vzorka. Z hriadky odoberte vzorku pôdy z takej hĺbky, v ktorej rastliny začínajú zakoreňovať, a nechajte ju počas noci preschnúť. Až potom ju dajte do skúmavky. | Zdroj: Archív JAGA
Príprava testu
2. Príprava testu. Test vykonajte podľa pokynov na testovacej súprave. Dodržte postupnosť pridávania látok na zistenie obsahu živín a hodnoty pH a zmes dobre pretrepte. | Zdroj: Archív JAGA
určenie ph vody
3. Určenie pH. Nechajte zmes usadiť sa, a až keď sa farba v skúmavke ustáli, až potom ju porovnajte s tabuľkou, ktorá je súčasťou testovacej súpravy. | Zdroj: Archív JAGA

Vyčistite a znovu použite štítky na rastliny

Ušetrite peniaze opätovným použitím starých štítkov. Aby boli pripravené na označenie prvých výsevov, je potrebné ich vyčistiť. Pomocou čistiacich prostriedkov alebo obyčajnej sódy bikarbóny ich vyčistíte od fixky, pera či ceruzky raz-dva. V budúcnosti používajte na štítky mäkkú ceruzku, ktorá sa nerozpustí v daždi, ale pomocou gumy sa dá ľahko vymazať.

štítky na rastliny
Zdroj: Archív JAGA

Na čo ešte nezabudnúť

Režte vinič

Počas dňa bez mrazu sa môžete pustiť do rezu viniča. Odstráňte vyrodené konáre, ponechajte 1 až 2 jednoročné výhonky vyrastajúce z dvojročného dreva so 7 až s 8 očkami na jeden kmienok, ktoré prinesú úrodu. A na „hlave“ ponechajte dva kusy zásobného čapíka skráteného na jedno až dve očká. Väčšie rany zatrite štepárskym voskom.

Prvé vysievanie vo vykurovaných skleníkoch

Aj keď to tak vonku nevyzerá, vo vykurovaných skleníkoch alebo pareniskách môžete začať novú pestovateľskú sezónu. Do debničiek môžete vysievať zeleninu na skoré jarné rýchlenie, ako sú napríklad kaleráb, šalát hlávkový, kel hlávkový.

vysievanie rastlín
Zdroj: Archív JAGA

Vymeňte pôdu v skleníku

Ak skleník nevyužívate počas zimy, využite tento čas na výmenu pôdy. Keďže sa v ňom intenzívnym pestovaním pôda časom vyčerpá, treba naviezť čerstvú, obohatenú o humus a živiny.

Režte ovociny

Pri teplotách nad bodom mrazu môžete presvetľovať koruny starých ovocných stromov. Pri tomto reze treba odstrániť staré, suché, poškodené a príliš zahusťujúce konáre. Staré stromy s malými plodmi zmlaďte. Všetky rezné rany zatrite štepárskym voskom alebo balzamom.

FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK, Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram
ZDROJ: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje