čemerica
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Kráľovná zimnej a jarnej záhrady: Krásny skorý kvet robí čemericu veľmi žiadanou

Čemerica je veľmi atraktívna trvalka, právom sa o nej hovorí aj ako o kráľovnej zimnej a jarnej záhrady. Existuje množstvo dekoratívnych druhov rôznych odtieňov, aktuálne je veľmi obľúbená čierna čemerica. Čo potrebujete vedieť, ak ju chcete pestovať?

Galéria

čemerica
čemerica
čemerica
čemerica
čemerica

Čemerice vyžadujú vlhkú hlinitú pôdu, ktorá je dobre priepustná. Zima a chlad, ba dokonca ani vetrík, im nevadia, čo im však prekáža sú letné horúčavy. Preto ich vysádzajte vždy do čiastočného alebo úplného tieňa listnatého stromu, aby mali ochranu pred letným slnkom. Ihličnaté stromy neposkytujú dostatočné tienenie.

čemerica
Zdroj: istock.com

Liek na šialenstvo a vojnový trik

História čemerice je opradená intrigami a poverami. V gréckej mytológii sa o nej hovorí ako o lieku na šialenstvo a vo vojne v rokoch 595 až 585 pred n. l. mala byť použitá na otrávenie prívodu vody. Otrávená voda ochromila obyvateľov Kirry tráviacimi problémami natoľko, že nedokázali brániť svoje mesto. Ešte do 15. storočia sa kvôli silným očistným vlastnostiam používala na čistenie myslí a tiel ľudí i zvierat. Do polovice 50. rokov 19. storočia v celej Európe prebehla hybridizácia rôznych druhov ako okrasných exemplárov.

Z tajomnej bylinky kráľovná zimných záhrad

V súčasnosti je z rodu helleborus známych 20 druhov a väčšina z nich pochádza z oblastí Stredozemného mora bohatých na vápenec, najmä balkánskych hôr. Jeden druh, H. thibetanus, pochádza z Číny. Z voľnej prírody sa táto rastlina dostala do záhrad európskych bylinkárov, neskôr sa stala ozdobným exemplárom záhradníkov a nakoniec obľúbenou domácou trvalkou. Veľmi žiadaná je aj kvôli ľahkej kultivácii, skorému kvetu a dlhej životnosti.

čemerica
Zdroj: istock.com

Ako si vypestovať vlastnú čemericu?

Pestovanie je možné zo semien, z oddelených častí materskej rastliny, alebo si môžete kúpiť už vyrastené rastliny a len presadiť. Ak sejete semiačka čemerice, vedzte, že nebudú rovnaké ako materská rastlina, pretože sú to hybridy. Rovnakú rastlinu dosiahnete len oddelením z materskej.

Semiačka môžete vysievať relatívne blízko seba, aby vznikol hustejší vzhľad rastliny.

Ak zakladáte novú rastlinu oddelením z materskej, urobte to koncom zimy alebo začiatkom jesene.

Pred vysadením rastliny pripravte pôdu – odstráňte trávu, burinu a nečistoty. Zeminu prekopte a prehrabte, aby mala drobivú konzistenciu do hĺbky najmenej 15 centimetrov. Môžete pridať kompost, ale v čase výsadby nepoužívajte hnojivo. Koreňová koruna musí byť trochu nad líniou pôdy, aby sa zabránilo hnitiu.

čemerica
Zdroj: istock.com

Ako sa bude čemerici dariť?

Čemerica vyžaduje hlinitú pôdu, ktorá je vlhká, ale dobre odvádza vodu. Ideálne pH je 7,0 až 8,0. Spomenuli sme, že sa jej bude najlepšie dariť v tieni listnatého stromu, vyhýbajte sa aj miestam s veľmi silným vysušujúcim vetrom. Hnojenie nie je potrebné, stačí každú jar pôdu obohatiť organickým materiálom. Nové rastliny, ak neprší, potrebujú týždenne asi centimeter vody. Nezalievame nárazovo, ale priebežne.

Ak si kúpite črepníkovú rastlinu a presadíte ju, kvitnúť bude opäť nasledujúcu zimu alebo na jar. Ak pestujete čemericu zo semiačok alebo mladých sadeníc, pred kvitnutím musí dosiahnuť zrelosť. To znamená, že nebude kvitnúť zvyčajne prvé dva až tri roky. Výsledok však stojí za to! V dobrých podmienkach prežije aj desať rokov.

čemerica
Zdroj: istock.com

Na čo ešte treba dať pozor?

Poctivo odstraňujte burinu, aby ste zabránili škodcom a chorobám. Stonky s odkvitnutými kvetmi odstrihnite, aby ste podporili rast listov.

Neskorá jeseň je čas, kedy treba staré vetvičky a lístie orezať, aby sa vytvoril priestor pre nový rast rastliny na ďalšiu jar.

Náš tip: Nesaďte čemerice k zelenine či k ovociu, aby nedošlo k omylu. Čemerice sú totiž, podobne ako mnohé okrasné rastliny, toxické pre ľudí a domáce zvieratá. Už aj pri kontakte s pokožkou môžu vyvolať podráždenie, preto pri manipulácii s týmito rastlinami používajte záhradnícke rukavice.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.