skorý výsev
Galéria (10) Zdroj: istock.com

Všetko o skorom výseve: 8 rastlín, ktoré môžeme siať už v januári

S prvými týždňami nového roka začína záhradkárom a pestovateľom krajšie obdobie. Už teraz máme možnosť zasiať semiačka niektorých rastlín v interiéri, aby sme z nich vypestovali zdravé priesady. Viete o tom, že skorému štartu sa tešia aj také rastliny, ako sú čili papričky či baklažány? Nie sú jediné.

Keď chceme siať v týchto dňoch, potrebujeme poznať niektoré pravidlá skorého výsevu. V prvom rade, skorý výsev si vyžaduje určitú trpezlivosť. Nízka úroveň osvetlenia a vysoké teploty v interiéri sú často dôvodom slabších sadeníc. Ak je to možné, vysiate rastliny neukladajte na parapety, pod ktorými sála radiátor, a postarajte sa o dobré osvetlenie počas dňa. Oplatí sa použiť dobrý a čerstvý kompost bez rašeliny.

Aké semiačka môžete už v januári vysiať?

Pelargónie

Tieto obľúbené kvety kvitnú od júna do októbra, niekedy aj do novembra, preto sa ich oplatí pestovať. Ich semiačka vysievame nariedko do malých kvetináčov s kompostom, ku ktorému pridáme 10 percent piesku. Semiačka len mierne prikryjeme hlinou. Pri teplote 24 ° C trvá klíčenie 3 až 12 dní.

Pelargónie
Pelargónie | Zdroj: istock.com

Hrachor voňavý

Kvitne v máji až v auguste. Semená vysievame hlbšie do kvetináča naplneného kompostom s pridaním piesku. Na klíčenie je pre hrachor ideálna teplota 12 ° C, čo je v skleníkoch alebo na verandách, prípadne zakladených balkónoch. Klíčenie trvá 10 až 14 dní.

Hrachor voňavý
Hrachor voňavý | Zdroj: istock.com

Georgíny

Kvitnú od júla do októbra. Sejeme 1–2 semená do pestovateľských buniek alebo malých kvetináčov. Ku kompostu pridávame 10 % vermikulitu. Ideálna teplota je 18 až 21 ° C, klíčenie trvá približne 5 až 20 dní.

Georgíny
Georgíny | Zdroj: istock.com

Stračonôžka

Kvitne v júni a v júli. Semiačka vysievame na plytko do nádob s kompostom s pridaním 10 % vermikulitu. Vrch stačí jemne pokryť vermikulitom. Najskôr nechajte zasiate semiačka tri týždne v chladničke, potom ich umiestnite na miesto s teplotou 15 až 21 ° C. Klíčenie trvá 7 až 28 dní.

Stračonôžka
Stračonôžka | Zdroj: istock.com

Petúnie

Kvitnú koncom júna až do septembra. Vysievame do malých kvetináčov s kompostom a vermikulitom (10  %) – na povrch zeminy. Pokryjeme ich tenkou vrstvou vermikulitu. Semiačka petúnií potrebujú na klíčenie teplotu 24 až 27 ° C a dostatok svetla. Klíčia približne za 14 dní.

Petúnie
Petúnie | Zdroj: istock.com

Bazalka

Úrodu prináša od mája do októbra. Semiačka bazalky vysievame na povrch kvetináčov alebo podnosov s kompostom a pokryjeme vermikulitom. Na klíčenie potrebujú teplotu 15 až 25 ° C. Klíčenie trvá 14 až 21 dní v závislosti od teploty.

Bazalka
Bazalka | Zdroj: istock.com

Čili papričky a baklažány

Úrodu prinášajú od júla do októbra. Do samostatného kvetináča s kompostom, do ktorého pridáme 10 % piesku vysejeme 2-3 semiačka. Jemne vtlačíme do pôdy – len do vlastnej hĺbky a posypeme vermikulitom. Ideálna teplota je 21 až 27 °C, klíčenie trvá 3 až 10 dní.

Čili papričky
Čili papričky | Zdroj: istock.com
Baklažány
Baklažány | Zdroj: istock.com

Na čo dať pozor pri skorom výseve?

  • Vždy používajte nový kompost. Je dôležité, aby sa v ňom nehromadila voda, ale aby voľne odtekala.
  • Na výsev si vyhraďte parapet na slnečnom mieste, kde je teplota stále pomerne stabilná – nie nad sálajúcim radiátorom, ani tam, kde je prievan.
  • Zalievajte semená len mierne, aby mali sadenice priestor na rast.
  • Doprajte klíčiacim semenám dostatok vzduchu pravidelným vetraním priestoru.
  • Denne kontrolujte semená a sadenice, poškodené odstráňte.

Galéria

skorý výsev
Čili papričky
Pelargónie
Hrachor voňavý
Baklažány
Bazalka
Georgíny
Stračonôžka

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje