Všetko o skorom výseve: 8 rastlín, ktoré môžeme siať už v januári

skorý výsev
Zdroj: istock.com

S prvými týždňami nového roka začína záhradkárom a pestovateľom krajšie obdobie. Už teraz máme možnosť zasiať semiačka niektorých rastlín v interiéri, aby sme z nich vypestovali zdravé priesady. Viete o tom, že skorému štartu sa tešia aj také rastliny, ako sú čili papričky či baklažány? Nie sú jediné.

Keď chceme siať v týchto dňoch, potrebujeme poznať niektoré pravidlá skorého výsevu. V prvom rade, skorý výsev si vyžaduje určitú trpezlivosť. Nízka úroveň osvetlenia a vysoké teploty v interiéri sú často dôvodom slabších sadeníc. Ak je to možné, vysiate rastliny neukladajte na parapety, pod ktorými sála radiátor, a postarajte sa o dobré osvetlenie počas dňa. Oplatí sa použiť dobrý a čerstvý kompost bez rašeliny.

Aké semiačka môžete už v januári vysiať?

Pelargónie

Tieto obľúbené kvety kvitnú od júna do októbra, niekedy aj do novembra, preto sa ich oplatí pestovať. Ich semiačka vysievame nariedko do malých kvetináčov s kompostom, ku ktorému pridáme 10 percent piesku. Semiačka len mierne prikryjeme hlinou. Pri teplote 24 ° C trvá klíčenie 3 až 12 dní.

Pelargónie
Pelargónie | Zdroj: istock.com

Hrachor voňavý

Kvitne v máji až v auguste. Semená vysievame hlbšie do kvetináča naplneného kompostom s pridaním piesku. Na klíčenie je pre hrachor ideálna teplota 12 ° C, čo je v skleníkoch alebo na verandách, prípadne zakladených balkónoch. Klíčenie trvá 10 až 14 dní.

Hrachor voňavý
Hrachor voňavý | Zdroj: istock.com

Georgíny

Kvitnú od júla do októbra. Sejeme 1–2 semená do pestovateľských buniek alebo malých kvetináčov. Ku kompostu pridávame 10 % vermikulitu. Ideálna teplota je 18 až 21 ° C, klíčenie trvá približne 5 až 20 dní.

Georgíny
Georgíny | Zdroj: istock.com

Stračonôžka

Kvitne v júni a v júli. Semiačka vysievame na plytko do nádob s kompostom s pridaním 10 % vermikulitu. Vrch stačí jemne pokryť vermikulitom. Najskôr nechajte zasiate semiačka tri týždne v chladničke, potom ich umiestnite na miesto s teplotou 15 až 21 ° C. Klíčenie trvá 7 až 28 dní.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteStračonôžka
Stračonôžka | Zdroj: istock.com

Petúnie

Kvitnú koncom júna až do septembra. Vysievame do malých kvetináčov s kompostom a vermikulitom (10  %) – na povrch zeminy. Pokryjeme ich tenkou vrstvou vermikulitu. Semiačka petúnií potrebujú na klíčenie teplotu 24 až 27 ° C a dostatok svetla. Klíčia približne za 14 dní.

Petúnie
Petúnie | Zdroj: istock.com

Bazalka

Úrodu prináša od mája do októbra. Semiačka bazalky vysievame na povrch kvetináčov alebo podnosov s kompostom a pokryjeme vermikulitom. Na klíčenie potrebujú teplotu 15 až 25 ° C. Klíčenie trvá 14 až 21 dní v závislosti od teploty.

Bazalka
Bazalka | Zdroj: istock.com

Čili papričky a baklažány

Úrodu prinášajú od júla do októbra. Do samostatného kvetináča s kompostom, do ktorého pridáme 10 % piesku vysejeme 2-3 semiačka. Jemne vtlačíme do pôdy – len do vlastnej hĺbky a posypeme vermikulitom. Ideálna teplota je 21 až 27 °C, klíčenie trvá 3 až 10 dní.

Čili papričky
Čili papričky | Zdroj: istock.com
Baklažány
Baklažány | Zdroj: istock.com

Na čo dať pozor pri skorom výseve?

  • Vždy používajte nový kompost. Je dôležité, aby sa v ňom nehromadila voda, ale aby voľne odtekala.
  • Na výsev si vyhraďte parapet na slnečnom mieste, kde je teplota stále pomerne stabilná – nie nad sálajúcim radiátorom, ani tam, kde je prievan.
  • Zalievajte semená len mierne, aby mali sadenice priestor na rast.
  • Doprajte klíčiacim semenám dostatok vzduchu pravidelným vetraním priestoru.
  • Denne kontrolujte semená a sadenice, poškodené odstráňte.

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.