Okrasná záhrada, úžitková záhrada a skleník: Aké záhradné práce vás čakajú vo februári?

prvý jarný kvietok
Zdroj: istock.com

Po čiastočnom oddychu nám už začínajú záhradné práce naplno. Viete, čo všetko by ste mali vo februári stihnúť v okrasnej a úžitkovej záhradke? Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých úkonov, aby ste na nič nezabudli.

Február v okrasnej záhrade

Jarný rez je dôležitý, ak chceme, aby naše kvety a kríky krásne rástli či kvitli. Kým sa objavia nové výhonky, mali by sme stihnúť skrátiť okrasné trávy, urobiť rez v zime kvitnúcich krov ako je mahónia, zimný jazmínvresy – hneď, keď odkvitnú. Nový strih si pýtajú aj vistérie, nechajte im tri púčiky od základne, ostatné ostrihajte. Rez potrebuje aj brečtan.

Zo všetkých na jar kvitnúcich kvetov odstráňte staré a poškodené lístie. V tomto období je čas na presadenie kríkov, ktoré rastú na nesprávnom mieste. Keď chcete ich polohu zmeniť, urobte to, kým spia. Okolo ruží a iných kvitnúcich kríkov nasypte pomaly sa uvoľňujúce hnojivo.

zimný rez drevín
Zdroj: istock.com

Február v ovocnej a zeleninovej záhrade

V tomto mesiaci je dôležité dokončiť zimný rez ovocných stromov a kríkov, vrátane jabloní, malín a čiernych ríbezlí. Plodenie ovocných stromov podporíte síranovým alebo potašovým hnojivom.

Pripravte si záhony, na ktorých budete pestovať zeleninu – v prvom rade ich dôkladne zbavte buriny, potom ich zakryte hrubou vrstvou záhradného kompostu. Skorú úrodu jahôd podporíte prikrytím netkanou textíliou. Je vhodný čas na sadenie rebarbory, ovocných kríkov a stromov – ak nie je zem zamrznutá.

zimný rez drevín
Zdroj: istock.com

Februárové práce v skleníku a siatie v interiéri

Do skleníka alebo na slnečný parapet už môžeme vysiať sladký hrášok, ale aj kvitnúce letničky vrátane georgínlobelky.

Do vyhrievaného množiča alebo na okenný parapet zasejeme paradajky a čili papriky. Do podnosov zasadíme hľuzy georgín, aby sme podporili vývoj výhonkov, ktoré potom použijeme ako odrezky.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestefebruár v záhrade
Zdroj: istock.com

V interiéroch môžeme vysadiť už aj letné cibuľoviny (begónie, gloxínie, ľalie).

Pestujete fuchsie? Teraz je vhodný čas na strih. Zároveň zvýšime frekvenciu polievania, aby sme ich povzbudili k rastu.

Zo všetkých prezimovaných rastlín odstránime vyblednuté alebo žltnúce listy, je to prevencia pred hubovými chorobami. Ak v skleníku pestujete broskyne a nektárinky, nezabudnite na ručné opelenie pomocou mäkkej štetky.

Po zime sa oplatí skleník zvonku aj zvnútra poumývať, aby ďalšie mesiace dobre slúžil a vpustil čo najviac svetla.

čistenie skleníka
Zdroj: istock.com
Náš tip: Nezabúdajte kontrolovať teplotu v skleníku, aby ste zabezpečili efektívnu prácu ohrievačov. Počas slnečných dní nepotrebujete toľko vyhrievania a ušetríte.

Údržba záhrady

Spevnite všetky rastliny, ktoré poškodil mráz alebo vietor. Odlomené a poškodené, či napadnuté časti odstrihnite. Do pôdy pridajte záhradný kompost alebo kvalitný hnoj. Ak ste to ešte nestihli, vyčistite náradie i skladové priestory. Skontrolujte stav elektrického záhradníckeho náradia, aby bolo pripravené, keď ho budete potrebovať. V marci nás čaká toho ešte viac.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.