Okrasná záhrada, úžitková záhrada a skleník: Aké záhradné práce vás čakajú vo februári?
Po čiastočnom oddychu nám už začínajú záhradné práce naplno. Viete, čo všetko by ste mali vo februári stihnúť v okrasnej a úžitkovej záhradke? Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých úkonov, aby ste na nič nezabudli.
Galéria
Február v okrasnej záhrade
Jarný rez je dôležitý, ak chceme, aby naše kvety a kríky krásne rástli či kvitli. Kým sa objavia nové výhonky, mali by sme stihnúť skrátiť okrasné trávy, urobiť rez v zime kvitnúcich krov ako je mahónia, zimný jazmín a vresy – hneď, keď odkvitnú. Nový strih si pýtajú aj vistérie, nechajte im tri púčiky od základne, ostatné ostrihajte. Rez potrebuje aj brečtan.
Zo všetkých na jar kvitnúcich kvetov odstráňte staré a poškodené lístie. V tomto období je čas na presadenie kríkov, ktoré rastú na nesprávnom mieste. Keď chcete ich polohu zmeniť, urobte to, kým spia. Okolo ruží a iných kvitnúcich kríkov nasypte pomaly sa uvoľňujúce hnojivo.
Február v ovocnej a zeleninovej záhrade
V tomto mesiaci je dôležité dokončiť zimný rez ovocných stromov a kríkov, vrátane jabloní, malín a čiernych ríbezlí. Plodenie ovocných stromov podporíte síranovým alebo potašovým hnojivom.
Pripravte si záhony, na ktorých budete pestovať zeleninu – v prvom rade ich dôkladne zbavte buriny, potom ich zakryte hrubou vrstvou záhradného kompostu. Skorú úrodu jahôd podporíte prikrytím netkanou textíliou. Je vhodný čas na sadenie rebarbory, ovocných kríkov a stromov – ak nie je zem zamrznutá.
Februárové práce v skleníku a siatie v interiéri
Do skleníka alebo na slnečný parapet už môžeme vysiať sladký hrášok, ale aj kvitnúce letničky vrátane georgín a lobelky.
Do vyhrievaného množiča alebo na okenný parapet zasejeme paradajky a čili papriky. Do podnosov zasadíme hľuzy georgín, aby sme podporili vývoj výhonkov, ktoré potom použijeme ako odrezky.
V interiéroch môžeme vysadiť už aj letné cibuľoviny (begónie, gloxínie, ľalie).
Pestujete fuchsie? Teraz je vhodný čas na strih. Zároveň zvýšime frekvenciu polievania, aby sme ich povzbudili k rastu.
Zo všetkých prezimovaných rastlín odstránime vyblednuté alebo žltnúce listy, je to prevencia pred hubovými chorobami. Ak v skleníku pestujete broskyne a nektárinky, nezabudnite na ručné opelenie pomocou mäkkej štetky.
Po zime sa oplatí skleník zvonku aj zvnútra poumývať, aby ďalšie mesiace dobre slúžil a vpustil čo najviac svetla.
Údržba záhrady
Spevnite všetky rastliny, ktoré poškodil mráz alebo vietor. Odlomené a poškodené, či napadnuté časti odstrihnite. Do pôdy pridajte záhradný kompost alebo kvalitný hnoj. Ak ste to ešte nestihli, vyčistite náradie i skladové priestory. Skontrolujte stav elektrického záhradníckeho náradia, aby bolo pripravené, keď ho budete potrebovať. V marci nás čaká toho ešte viac.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre