Pestovanie orchideí
Galéria (18) Zdroj: Shutterstock

Ako sa správne postarať o orchideu, aby čo najdlhšie kvitla

Rodina orchideí je jednou z druhovo najbohatších čeľadí rastlín na svete. Obľúbené sú predovšetkým ako izbové rastliny. Viete však, ako sa o ne správne starať? 

Galéria

Pestovanie orchideí
Pestovanie orchideí
Orchidea v črepníkoch na drevenom stole
Žena vyberá archideu v obchode
Čistenie orchideí
Pestovanie orchideí potápanie
Lišajovec – Phalaenopsis
Dendrobium nobile

V 19. a 20. storočí bola orchidea považovaná za luxusnú rastlinu, preto ju bolo možné vidieť len v bohatých domácnostiach. Na začiatku 21. storočia sa však tento status zmenil jej masovým pestovaním v Taiwane a Holandsku. Dnes ich nájdete takmer v každej slovenskej domácnosti. Rodina orchideí sa neustále rozvíja.

Orchidea sa nazýva aj „kráľovná kvetov“.

Šľachtením vznikajú rok čo rok nové odrody, ktoré sú obľúbené pre svoj exotický vzhľad a pestrú farebnosť kvetov. A hoci nie sú až také náročné na pestovanie, mnohí sa pri starostlivosti o ne dopúšťajú niekoľkých chýb. Ukážeme vám, čo robiť, aby ste sa z ich kvetov mohli tešiť čo najdlhšie.

Orchidea v črepníkoch na drevenom stole
Vedeli ste, že 16. apríl je Deň orchideí? | Zdroj: Thomas Hess

Kúpte si orchidey

Predtým než vložíte orchideu do vášho nákupného vozíka, skontrolujte jej zdravotný stav. Ak sú totiž korene biele alebo hnedé, vysušené alebo kašovité, určite ich nekupujte!

Žena vyberá archideu v obchode
Zdroj: Shutterstock
TIP
Ak chcete zistiť, či sú korene zdravé, chyťte orchideu v blízkosti koreňov a jemne ňou zatraste. Ak zostane rastlina v črepníku, korene sú neporušené.

Polievanie orchideí

To, čo platí pre ostatné izbové rastliny, platí aj pre orchidey. Je lepšie zalievať ich menej ako príliš veľa. Na zálievku je ideálne použiť vlažnú, mäkkú dažďovú vodu. Ak ju nemáte k dispozícii, použite odstátu z vodovodu. Taktiež je dôležité, aby ste ich neprelievali, pretože im začnú hniť korene. Uistite sa teda, že po zálievke v črepníku neostane voda.

Pestovanie orchideí
Orchidey milujú vysokú vlhkosť vzduchu, preto okrem zálievky by ste ich mali pravidelne rosiť. Dôležité je vedieť aj to, že rosenie vyžadujú len listy, nie kvety! | Zdroj: Thomas Hess

Potápanie. Vyberte orchideu z vonkajšieho črepníka a ponorte ju asi na minútu do vlažnej vody. Rastlinu nechajte následne dobre odkvapkať a až potom ju vložte späť do dekoratívneho črepníka.

Pestovanie orchideí potápanie
Zdroj: Hersteller

Čistenie. Listy orchideí pravidelne čistite vlhkou handričkou od prachu. Doprajete im tak viac svetla.

Čistenie orchideí
Zdroj: Hersteller

Presádzanie orchidey

Orchidey môžete presádzať každé dva roky na jar, najlepšie keď rastlina nekvitne. Nová nádoba by nemala byť oveľa väčšia ako tá predchádzajúca, pretože orchidey milujú byť v nádobe natesno. Používajte iba pôdu určenú pre orchidey, ktorá je podobná podmienkam jej prirodzeného výskytu. Po presadení orchideu polejte až na piaty deň a prihnojte až po 3 až 4 týždňoch. A takto funguje zalievanie:

Pestovanie orchideí
Z korienkov vytraste starý substrát a v prípade potreby odstráňte odumreté korene. Prerastené rastliny môžete rozdeliť, čím získate viac jedincov. | Zdroj: Hersteller
Pestovanie orchideí
Na dno nádoby nasypte trocha nového substrátu, vložte rastlinu a po stranách nádobu vyplňte zvyšným substrátom. S nádobou môžete niekoľkokrát pobúchať o stôl, aby sa substrát v nádobe lepšie usadil. | Zdroj: Hersteller
Pestovanie orchideí
Prázdne miesta v nádobe následne vysteľte trochou substrátu. S utlačením substrátu vám pomôže ceruzka. | Zdroj: Hersteller
Pestovanie orchideí
Nadmerné zalievanie vedie k hnilobe koreňov. Horné korene vychádzajúce zo stonky by mali ostať vždy viditeľné. | Zdroj: Hersteller

Objavte ich rozmanitosť

Do rodiny orchideí patrí asi 20 000 voľne žijúcich druhov a 70 000 vyšľachtených odrôd. Predstavíme vám tri rôzne druhy, ktoré nájdete v každom záhradnom centre či kvetinárstve.

Lišajovec – Phalaenopsis
Lišajovec – Phalaenopsis | Zdroj: Shutterstock
Dendrobium nobile
Dendrobium nobile | Zdroj: Shutterstock
Paphiopedilum Hybrid
Paphiopedilum Hybrid | Zdroj: Michael Müller-Münker

Druhy orchidey

Phalaenopsis 

Tento rod je považovaný za najobľúbenejšiu izbovú rastlinu a je najpredávanejším druhom na celom svete. Vďaka dlhoročnému šľachteniu sú tieto druhy vhodné najmä do obytných priestorov a patria medzi orchidey s najjednoduchšou starostlivosťou.

Phalaenopsis 
Phalaenopsis  | Zdroj: Shutterstock
  • Pôvod: Tropické pralesy Indie, Indonézie a Austrálie
  • Umiestnenie: Svetlé až čiastočne zatienené miesto. Neznáša priame slnečné žiarenie.
  • Farba kvetov: Fialová, modrá, oranžová, červená, ružová, biela i viacfarebné
  • Tvar kvetov: Pripomína motýlie krídla
  • Obdobie kvitnutia: Január – február, október – december
  • Hnojenie: Každé dva týždne, ale iba vo fáze rastu
  • Zaujímavosť: Dostupné sú aj v miniverzii, pričom ich výška je do 10 cm.

Dendrobium nobilis

Patrí do rodu Dendrobium, pričom v ňom existuje viac ako 1 500 rôznych druhov, hybridov a odrôd.

Dendrobium nobilis
Dendrobium nobilis | Zdroj: Shutterstock
  • Pôvod: Oblasť Himalájí, západná Ázia a Taiwan
  • Umiestnenie: Obľubuje svetlé miesta, no neznáša priame poludňajšie slnko. Ideálne je miesto pri okne orientovanom na východ alebo západ. V lete ho môžete letniť vonku na chránenom mieste.
  • Farba kvetov: Biela, žltá, fialová, ružová i dvojfarebná
  • Tvar kvetov: Súkvetia vyzerajú ako strapec hrozna
  • Obdobie kvitnutia: Február až jún
  • Hnojenie: Každé dva až tri týždne
  • Zaujímavosť: Tvorba kvetov závisí od konkrétneho druhu. Dendrobium nobilis kvitne po celej stonke.

Paphiopedilum hybride

Orchidea, ktorá patrí do rodu Paphiopedilum, pričom niektoré odrody tohto rodu sa považujú za náročné na pestovanie.

Paphiopedilum hybride
Paphiopedilum hybride | Zdroj: Shutterstock
  • Pôvod: Oblasť juhovýchodnej Ázie
  • Umiestnenie: V závislosti od odrody má rozličné nároky na svetlo. Mala by však byť na slnku.
  • Farba kvetov: Biela, červená, oranžová, ružová, zelená, žltá alebo viacfarebná. Môžu byť bodkované alebo pásikovaná.
  • Tvar kvetov: Existuje široká škála rôznych tvarov. Najčastejšie pripomína papuče.
  • Obdobie kvitnutia: Kvitne v jeseni a na jar. Hybridy môžu kvitnúť po celý rok.
  • Hnojenie: Každé štyri týždne
  • Zaujímavosť: Je to kríženec rôznych druhov a odrôd

Choroby

Aj orchidey napádajú choroby. Najčastejšie je to v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Medzi najbežnejšie choroby patrí hniloba, plesňové infekcie a popálenie od slnka. Ale aj škodce, ako sú napríklad červce, vošky a roztoče, môžu na orchideách spôsobiť veľké škody. Rovnako ich výskyt podporuje nesprávna starostlivosť. Škodce si však na rastline môžete priniesť aj z obchodu. V takomto prípade treba konať rýchlo, aby sa nezačali šíriť aj na ostatné izbové rastliny, ktoré máte doma.

Choroby orchideí
Zdroj: Hersteller

Výbava pre orchidey

Orchidey nájdeme v mnohých domácnostiach ako izbové rastliny, ale aj ony majú určité nároky a vyžadujú si výbavu či prípravky určené priamo pre ne.

Posilnenie

Vysokokvalitný substrát na orchidey FloraSelf je určený na výsadbu a presádzanie väčšiny izbových orchideí. Jeho hrubšia, kyprejšia štruktúra je vhodná pre potreby náročných orchideí. Prírodná píniová kôra, rašelina a kokosové štiepky umožňujú optimálne prevzdušnenie koreňov. Optimálne pH pre zdravý rast orchideí obsahuje optimálne množstvo hnojiva a podporuje bohatú tvorbu kvetov.

Viac živín

Aj orchidey potrebujú občas živiny. Pre dlhodobý účinok im ich môžete podať v tyčinkovej alebo zálievkovej forme. Pridávajte raz za dva až štyri týždne (podľa druhu) do zálievky v pomere uvedenom na obale.

Štýlové kvetináče

Orchidey potrebujú okrem špeciálneho substrátu či hnojiva aj špeciálnu nádobu na výsadbu. Dekoratívny črepník by mal byť dvakrát väčší ako priehľadná nádoba, v ktorej je vysadená orchidea. Nádoby sú v spodnej časti upravené tak, aby vnútorný obal nedosadol priamo na dno vonkajšieho črepníka a nedochádzalo k podmáčaniu. V záhradných centrách nájdete pestrý výber takýchto črepníkov, ktorý ulahodí každému štýlu.

Povzbudenie

Prípravok pre starostlivosť o orchidey uľahčuje udržiavanie optimálnej mikroklímy a vlhkosti rastliny najmä vo vnútorných priestoroch, ktoré sú v zime vykurované. Zaisťuje intenzívnu hydratáciu. Nezanecháva povlak na listoch. Sprej striekame na listy a prevzdušníme korene a pôdu. Používame jeden až trikrát za týždeň.

Opora

Dekoratívna opora a sponky na orchideu dodávajú rastline správne držanie kvetných stoniek, pričom zároveň ladia aj s jej vzhľadom. Dostanete ich kúpiť v rôznych farbách za pár eur.

Text: Redakcia
Foto: Michael Müller-Münker, Thomas Hess, Hersteller, Isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje