Bzdochy na liste
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Škodia v záhrade a otravujú v dome – Čo vedieť o bzdochách a ako si s nimi poradiť?

Bzdochy sú známe najmä charakteristickým silným zápachom. Ich spoločnosť by z tohto dôvodu zrejme nikto z nás dobrovoľne nevyhľadával. Tento typicky sploštený hmyz vie však napáchať isté škody v záhrade a v jesennom období neváha zavítať aj do príbytkov, aby našiel teplé miesto na prezimovanie. Strácate už s nimi trpezlivosť a chcete vedieť, čo robiť, aby k vám už nezavítali?

Galéria

Bzdochy na liste
Bzdocha na rajčinách
Bzdocha pásavá (Graphosoma lineatum)
Bzdocha obyčajná (Dolycorys baccarum)
Bzdocha zelená (Palomena prasina)
Bzdocha rohatá (Carpocoris fuscispinus)
Bzdocha zeleninová (Nezara viridula)
Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus)

Bzdochy – krátke predstavenie

Bzdochy sú v našich zemepisných podmienkach veľmi rozšírené. Väčšina z nás sa s nimi stretla i bez toho, aby sme ich vedeli pomenovať. Celosvetovo je totiž známych viac ako 40 000 druhov a na Slovensku sa z nich vyskytuje približne 900 druhov. Ide o hmyz, ktorého poznávacím znakom sú tzv. polokrídla/polokrovky – ide o špecifickú štruktúru prvého páru krídel, ktoré sú v prednej časti tvrdšie až kožovité a v zadnej časti blanité.

Bzdochy nevyzerajú všetky rovnako. Líšia sa veľkosťou, tvarom, farebnosťou, kresbou a tiež preferovaným druhom obživy. Kým niektoré s obľubou cicajú šťavu z plodov a listov úžitkových rastlín, ďalšie sajú šťavy z vyvíjajúcich sa šišiek ihličnatých stromov alebo si pochutnávajú na listoch drevín. Cicaním štiav spôsobujú v pletivách rastlín trhliny a deformity, čo vedie k spomaleniu rastu listov a plodov, žltnutiu, hnednutiu a typickému vzniku zaschnutých miest. Okrem toho môžu bzdochy prenášať aj rôzne vírusové, bakteriálne a hubové ochorenia z jednej rastliny na druhú. Niektoré bzdochy však nepredstavujú pre rastliny riziko. Živia sa cicaním štiav z odumretej rastlinnej hmoty, mŕtvych živočíchov alebo vajíčok hmyzu.

Bzdocha na rajčinách
Zdroj: shutterstock.com
Bzdochy si spájame so smradom. Mnohé druhy majú v zadnej časti tela žľazy, z ktorých sa pri ohrození vylučuje veľmi nepríjemný zápach. Pripomína hnijúcu zeleninu a niekedy až zdochlinu. Sekrét bzdocha zo žľazy uvoľňuje pri dotyku alebo po stlačení – teda vo chvíli, kedy sa bráni pred útočníkom. Ak na vás pristane bzdocha pri sedení na terase a pokúsite sa ju rýchlo zhodiť, pachová „pamiatka“ vám bude okamžite robiť spoločnosť.

S akými bzdochami sa u nás stretnete?

V krátkom prehľade nájdete bzdochy, ktoré obývajú naše záhrady.

  • Bzdocha pásavá (Graphosoma lineatum)

Veľmi výrazná bzdocha s čiernymi a červenými pruhmi obýva predovšetkým lúky a lesné pasienky. Výstražné farby signalizujú, že hmyz má nepríjemnú chuť, čo ho chráni pred predátormi. Ak sa dostane do záhrady, budete ju vidieť najmä na kôpri.

Bzdocha pásavá (Graphosoma lineatum)
Bzdocha pásavá (Graphosoma lineatum) | Zdroj: shutterstock.com
  • Bzdocha obyčajná (Dolycorys baccarum)

Na okrajoch lesov, v parkoch, ale i v živých plotoch môžete spozorovať bzdochu obyčajnú. Jej purpurovo-hnedý „štít“ dopĺňa zelenkastá trojuholníková škvrna. Povrch bzdochy pokrývajú malé chĺpky. Živí sa listami, semenami a plodmi širokej škály rastlín. Vidno ju na jahodách a rastlinách z čeľade astrovitých a ružovitých.

Bzdocha obyčajná (Dolycorys baccarum)
Bzdocha obyčajná (Dolycorys baccarum) | Zdroj: shutterstock.com
  • Bzdocha zelená (Palomena prasina)

Bzdocha zelená je verná svojmu pomenovaniu a na mladých listoch rastlín sa dokáže dokonale zamaskovať. Na jar je zelená, s pribúdajúcimi mesiacmi sa sfarbuje do hnedo-zelena, pričom pred zazimovaním môže byť takmer hnedá (ako listy). Vyhľadáva listnaté stromy, listnaté kríky, bodliaky a žihľavu. V záhrade nepohrdne ani plodovou zeleninou.

Bzdocha zelená (Palomena prasina)
Bzdocha zelená (Palomena prasina) | Zdroj: shutterstock.com
  • Bzdocha rohatá (Carpocoris fuscispinus)

Poznávacím znakom bzdochy rohatej je širší štít s „rohatými“ bočnými výstupkami. Je sivožltej až červenohnedej farby. Obýva listnaté a zmiešané lesy, v záhrade nepohrdne čerešňou či slivkou. V prípade ohrozenia nielenže vylučuje smradľavú tekutinu, neváha ani poštípať.

Bzdocha rohatá (Carpocoris fuscispinus)
Bzdocha rohatá (Carpocoris fuscispinus) | Zdroj: shutterstock.com
  • Bzdocha zeleninová (Nezara viridula)

Prítomnosť bzdochy zeleninovej nezostane v úžitkovej záhrade bez povšimnutia. Okrem toho, že ide o výrazný hmyz s pásmi bielych bodiek na chrbte, výrazné škody pácha na rajčiakoch. Na napadnutých plodoch zanecháva škvrny a mení ich chuť. Obživu nájde tiež na paprikách, kapustovej zelenine, kukurici, zemiakoch, broskyniach či malinách.

Bzdocha zeleninová (Nezara viridula)
Bzdocha zeleninová (Nezara viridula) | Zdroj: shutterstock.com
Viete o tom, že medzi najrozšírenejšie bzdochy patrí hmyz známy ako „električka“ – teda cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus)? Tento červeno-čierny hmyz s maskou na chrbte pre záhradu zvyčajne nepredstavuje veľkú hrozbu, keďže sa neživí priamo živými rastlinami. Potravou cifruše je prevažne odumretá rastlinná hmota. Avšak, pri veľkom premnožení v úžitkovej záhrade alebo v záhonoch, môžu cifruše prenášať z hnijúcej rastlinnej hmoty na nohách rôzne patogény, a tak ohroziť aj zdravé rastliny.
Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus)
Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus) | Zdroj: shutterstock.com

Bzdochy ako nevítaná návšteva – ako sa voči nim brániť?

Bzdochy v záhrade napáchajú pri premnožení nemalé škody na samotných rastlinách aj plodoch. Zakročiť sa proti nim dá ručným zbieraním, oplachovaním prúdom vody, postrekom zo slabého mydlového/octového roztoku alebo prilákaním predátorov (vtáctvo, lienky, parazitické osy). Ako prevencia môže zabrať i nastriekanie cesnakového alebo chilli spreju, ktoré pôsobia ako prírodné repelenty na bzdochy. V prípade premnoženia odolnejších druhov bzdôch nezostáva nič iné, ako aplikovať vhodný postrek na cicavý hmyz (napríklad prípravok na báze výťažku z neemového stromu). Dôležité je udržiavať v záhrade priebežne poriadok – odstraňovať burinu a hnijúce listy a plody zo zeme.

Okrem záhrady sú v jesenných mesiacoch ohrozené aj domácnosti. Bzdochy si totiž pred zimou hľadajú teplý úkryt a ten sa im ponúka v bezpečí vykurovaných interiérov. Zažiť môžete doslova nálety bzdôch hľadajúce štrbiny či iné otvory, cez ktoré preniknú dovnútra. Jedinou dobrou správou je, že ak sa dnu dostanú, vyhliadnu si svetlé a teplé miesto – teda zvyčajne okolie okien, kde ich je okamžite vidno. Chytiť bzdochy bez rizika zápachu je však už väčšou výzvou, preto je lepšie predísť ich neželanej prítomnosti. Aké opatrenia vykonať?

  • Pri vetraní otvárajte iba tie okná, na ktorých sú sieťky. Skontrolujte celistvosť sieťok, aby na nich neboli diery a otvory, cez ktoré by sa bzdochám podarilo preliezť.
  • Bzdochy podvečer k domom priláka svetlo. Pozor na časté otváranie dverí.
  • Bzdochy prirodzene odpudzujú vône niektorých byliniek. Vyhýbajú sa napríklad rozmarínu, oreganu a tymianu. Kvetináče s nimi umiestnite do blízkosti okien, na balkón alebo terasu. Odpudzujú ich aj citrusy. Ďalší dôvod, prečo nevyhadzovať šupky z citrónov a pomarančov!
  • Ak v dome objavíte bzdochy, nevysávajte ich. Vo vysávači zanechajú dlho smradľavú stopu. Lepšie je odchytiť ich do pohára.
  • So bzdochami na terase vám pomôžu i lepiace pásky na hmyz.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.