
Ako sa zbaviť kliešťov v záhrade? Užitočné tipy, aby ste sa doma cítili bezpečnejšie
Už dávno prestalo platiť, že prisatého kliešťa si donesieme iba z parku alebo po prechádzke v lese. Tieto parazitické pavúkovce sú čoraz rozšírenejšie a na svoju obeť striehnu aj v záhradách pri rodinných domoch. Kliešte, ktoré sa vyskytujú v záhrade, pritom predstavujú nebezpečenstvo ako pre ľudí, tak i pre domáce zvieratá. Aké úpravy vykonať, aby sa výskyt kliešťov v záhrade minimalizoval?
Spoznajte nepriateľa a podmienky, ktorému vyhovujú
Kliešte sú krvcicajúce ektoparazity – teda parazity, ktoré cicajú krv prisatím zvonka cez kožu hostiteľa. Ich nebezpečenstvo spočíva v malej veľkosti, nenápadnosti a v rizikách, ktoré súvisia s prenosom nebezpečných ochorení ako je borelióza, kliešťová encefalitída alebo babezióza.
Larvy kliešťov sa v prírode živia krvou hlodavcov, nymfy kliešťov sú hrozbou pre kuny, lasice a zajace, dospelé jedince zase uprednostňujú väčšie cicavce – vrátane mačiek, psov a ľudí. Ich reprodukčná schopnosť je udivujúca – už jedna samička dokáže naklásť 2000 – 4000 vajíčok, z ktorých sa po mesiaci liahnu larvy. Vo vhodných podmienkach tak dokážu pomerne rýchlo „zamoriť“ prostredie a stať sa pre jeho obyvateľov veľkým nebezpečenstvom.
V akých podmienkach sa kliešte vyskytujú? Kliešťom vyhovuje predovšetkým vysoká tráva a krovinaté porasty rastúce na tienistých a vlhkejších miestach. Týmto by ste sa vo voľnej prírode pri výletoch či prechádzkach mali preventívne vyhýbať. Kliešte totiž neskáču zo stromov, ako si mnohí z nás mylne v detstve mysleli. Väčšie riziko predstavuje nekosená tráva, husté listnaté kríky, ale aj neudržiavaná húština na susednom pozemku.
Tipy, ako sa zbaviť kliešťov v záhrade
- Udržujte trávu pravidelne pokosenú – Kliešte sa zdržujú vo vyššej a hustej tráve. Pravidelné kosenie ich výskyt v záhrade znižuje. Po kosení sa vždy rýchlo prezlečte a skontrolujte, či po tele nelezie tento nebezpečný hmyz.
- Nedovoľte domácim zvieratám vstup do hustých kríkov – Mačky a psy počas teplej jari a leta prirodzene vyhľadávajú tieň pod hustými kríkmi. Je to však pre ne zradné oddychové miesto. Ak vám to podmienky umožňujú, nedovoľte im vstupovať do hustejšej zelene.
- Vytvorte suché prekážky – Kliešte sa nedokážu samostatne pohybovať na dlhé vzdialenosti a nevyhovuje im ani pohyb cez suché materiály. Ak v blízkosti kríkov vytvoríte širšie „cestičky“ z mulču, štrku či kameňov, presuny kliešťov z kríkov ďalej do trávnika budú značne obmedzené.
- Vysaďte prírodné odpudzovače kliešťov – Niektoré rastliny majú prirodzené repelentné vlastnosti a môžu odpudzovať kliešte. Medzi také patrí napríklad levanduľa, rozmarín, mäta a cesnak.
- Kontrolujte domácich miláčikov a ich pelechy – Okrem toho, že je dobrým zvykom skontrolovať psa po každej prechádzke, je to zároveň aj užitočná prevencia, vďaka ktorej sa do záhrady nezavlečie ďalšie potomstvo tohto krvilačného ektoparazita. V hlavnej sezóne nezabudnite na vhodnú ochranu proti kliešťom pre psov a mačky (antiparazitické obojky, pipety, spreje, …).
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre