Čo trápi hortenziu, keď má pokrútené listy?

image 49827 25 v1

Prečo má hortenzia kalinolistá takto pokrútené listy? Na spodnej strane listov som žiadneho škodcu nenašla? Milica H., Bratislava

Ak vylúčime poškodenie listov škodcami, ktoré možno zlikvidovať vhodne zvolenými insekticídmi (napr. na nosániky, červce, štítničky, puklice), sú účinné prípravky Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS; proti roztočcom možno použiť Apollo 50SC, Nissorun 10 WP, Vertimec 018 EC; na vošky a bzdôšky účinkujú Decis AL, Super Champion K; len vošky zlikviduje Karate Zeon 5 CS.

Ďalšou z príčin pokrútenia listov hortenzie môže byť aplikácia rastových herbicídov proti burinám. Samozrejme, nemuseli byť použité priamo vo vašej záhrade. Najčastejšie k poškodeniu herbicídmi dochádza pri ich použití a následnom úlete počas ošetrovania okolitých porastov na poliach, viniciach, sadoch v blízkom okolí najmä za veterného počasia. Listy zasiahnutých rastlín sa deformujú, skrúcajú, majú zhrubnutú, presvetlenú žilnatinu, sú krehké, na dotyk drsné. Pri silnejšom zásahu herbicídom získavajú tvar vejára, na okrajoch čepele sa tvoria zúbky.

Poškodenie herbicídmi sa môže prejaviť nielen v tomto roku, ale i v nasledujúcom, dokonca do dvoch rokov po použití, lebo v pôde zostávajú po nich rezíduá. Poškodenie herbicídmi možno zmierniť opakovaným použitím komplexných hnojív aplikovaných počas vegetácie na list. Rastové herbicídy treba aplikovať za bezvetria alebo len za slabého vetra s použitím nízkeho tlaku, aby sa netvorila jemná emulzia postrekovej kvapaliny, ktorú aj prúdiaci vzduch môže zaniesť na kultúrne – okrasné rastliny, ktoré sú na herbicídy veľmi citlivé. Dodržiavať treba izolačné vzdialenosti. Na malej ploche je lepšie aplikovať herbicídy ručným postrekovačom, prípadne nanášať bodovo pomocou štetca. Hortenzie však často trápi aj neharmonická výživa, nedostatok prijateľného železa v pôde. Ochorenie nastáva v pôdach bohatých na vápnik alebo na premokrených a málo vzdušných. Vápnik priamo brzdí príjem železa, ktorého je v pôde dostatok.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVyšší obsah vápnika tiež spôsobuje, že reakcia pôdy je neutrálna až zásaditá. Tieto pôdy nielen hortenzie, ale ani iné kyslomilné rastliny (rododendrony, vres) neznášajú. Chloróza sa prejavuje žltnutím listov počas plnej vegetácie. Postihuje nielen okrasné, ale aj ovocné dreviny, najmä broskyne, slivky, jablone, jahody, gaštan jedlý, dulu, vinič… Na zlepšenie zdravotného stavu možno použiť hnojivá s vyšším obsahom železa v tzv. chelátovej väzbe napr. Florasin, Lignovit Fe. Hnojivo treba zapracovať do pôdy prvýkrát skoro na jar a v máji, júni viackrát v intervale 14 dní vo forme postreku na listy. Pomáha aj časté kyprenie pôdy, najmä po výdatných zrážkach, závlahe, aby bola pôda stále vzdušná.

Zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák, 2018.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: autor 

Komentáre

  1. nestabilne ph substratu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.