Choroba na rajčinách? Čo spôsobuje sivozelené škvrny na listoch

Choroba na rajčinách? Čo spôsobuje sivozelené škvrny na listoch

Pestujem rajčiny vo fóliovníku na Orave. Na listoch sa zrazu objavili svetlé sivozelené škvrny. Prosím o zistenie, či je to nejaká choroba. Prípadne, aký prípravok mám použiť, aby sa škvrny budúci rok znova neobjavili? Stačilo by napríklad odstrániť všetky choré listy? Ďakujem pekne za rady. (Jozef A., Orava)

To je skvelé, že sa aj na Orave snažíte „samozásobovať“ a pestujete vo fóliovníku teplomilné rajčiny. Na listoch sa určite objavila kladospóriová škvrnitosť listov. Spôsobuje ju huba Cladosporium fulvum. Na svoj vývoj potrebuje teplo a vysokú vzdušnú vlhkosť. Preto sa vyskytuje len v skleníkoch a fóliovníkoch. Len ak je dlhotrvajúce teplé a vlhké počasie, napáda aj vonku pestované rajčiny.

Odstrániť napadnuté listy by veľmi nepomohlo a rast rastlín by sa ešte spomalil v dôsledku nižšej intenzity fotosyntézy práve v dôsledku zmenšenej listovej plochy. Ochrana spočíva najmä v intenzívnom vetraní priestorov, pestovaní rajčín v redšom spone, v zavlažovaní podmokom, nie na listy – zavlažovať treba radšej ráno. Týmito opatreniami sa zníži vzdušná vlhkosť. Ak tieto zásahy nepomôžu, treba aplikovať v 10-dňových intervaloch meďnatý prípravok KUPRIKOL.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

  1. zirko says:

    Po slovensky čerň rajčiaková (Cladosporium fulvum). :o)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje