Biologická ochrana proti škodcom
Najúčinnejšie proti škodcom je nasadiť užitočné organizmy. Prvou líniou sú však farebné lepové dosky, ktoré nám indikujú konkrétneho škodcu. Žlté sú na vychytanie molíc, lietajúcich vošiek, smutníc, skočiek, drepčíkov či rôznych cikád a s modrými lepovými doskami vychytáme strapky.
Galéria
Až keď zistíme konkrétneho škodcu, môžeme začať boj nasadením prirodzeného predátora. Ak sa však unáhlime, náš biologický boj môže byť neúčinný. Predátory totiž neprežijú, keďže nemajú čo jesť alebo kam ukladať svoje potomstvo (parazitoidy). Aby sme predišli takejto chybe, najskôr vždy vyvešiame lapače medzi vysadené rastliny!
Samozrejme, niečo sa dá aplikovať aj preventívne, napríklad dravé bzdochy. Tie si totiž doslova vyčkajú na príchod škodcov.
Každopádne, takmer všetky nájazdy škodcov v záhrade môžeme zvládnuť biologickou ochranou a nemusíme sa uchyľovať k chemikáliám. V mnohých prípadoch je biologický boj účinnejší než chemické postreky. To preto, že väčšina škodcov (ako vošky, molice) si vyvinula rezistenciu voči pesticídom, ktoré proti nim dlhé roky používame. Biologické prípravky môžu byť použité tak na úžitkové, ako aj na okrasné rastliny. Biologické môžeme používať bez strachu z nebezpečenstva pre domáce zvieratá alebo deti.
ŠKODCA: nosánik ryhovaný, veľkosť je okolo 0,8 – 1 cm; pomerne bežne sa s ním stretáva každý pestovateľ, je veľmi obávaný; dospelý chrobák vyhryzáva listy, horšie sú larvy nosánika ryhovaného, ohrýzajú koreňový systém.
Ochrana: hlístice (Heterorhabditis b.)
Ako to funguje: larvy nosánika ryhovaného poškodzujú korene rastlín; aplikujeme hlístice vo vodnom roztoku alebo do otvorenej pôdy počas štádia larvy; hlístice napádajú larvy nosánikov, dostanú sa do tela, kde uvoľňujú baktérie, ktoré zničia larvy, navyše sa dokážu reprodukovať vnútri uhynutého hostiteľa, čím sa vytvorí nová generácia háďatiek , ktoré žijú až šesť týždňov.
Aplikácia: teplota pôdy musí byť najmenej 5 °C; larvy sa vyskytujú počas marca až mája a augusta až novembra, vtedy je aplikácia najúčinnejšia.
ŠKODCA: vošky v skleníkoch alebo zimných záhradách
Ochrana: Aphidius c. alebo Aphidoletes a.
Ako to funguje: Aphidius je malá parazitická osička, ktorá vyhľadá vošku a vloží do nej svoje vajíčka, z vajíčok vo vnútri vošky sa vyliahnu larvy, ktoré ju zabijú; Aphidoletes je zasa malá muška, ktorú priťahuje medovica, ktorú vošky vylučujú, takže svoje vajíčka položí blízko vošiek, z nich sa vyliahnu malé húseničky oranžovej farby, vyhľadajú vošky, do ktorých sa zahryznú, a zahubia ich. (Vždy aplikovať pri výskyte vošiek!)
Aplikácia: Aphidius potrebuje minimálnu teplotu 10 °C; Aphidoletes potrebuje minimálnu teplotu 15 °C a je najlepšie používať ich v máji až septembri.
ŠKODCA: voška
Ochrana: lienky a zlatoočky
Ako to funguje: keď sú lienky a zlatoočky v našej záhrade, je už neskoro, bývava tam veľa vošiek; aby sme tomu predišli, môžeme si kúpiť lienky (dospelé i v larválnom štádiu) a larvy zlatoočiek, všetky vývojové štádia zbožňujú žrať vošky.
Aplikácia: s lienkami a zlatoočkami môžeme počítať od mája až do septembra.
ŠKODCA: pandravy v pôde (trávniky, zeleninové záhony)
Ochrana: hlístice (Steinernema c. ) – prípravok Entonem
Ako to funguje: pandravy v pôde (larvy siatíc, typuľ), ktoré poškodzujú korene trávy v trávniku, čo spôsobuje hnedé škvrny, vyhľadá hlísta a vnikne do ich tela. Zvnútra ich potom doslova zožerie.
Aplikácia: aplikujeme dva týždne potom, čo sa objavujú lietajúce tipule. Približne v tomto období po vyložení vajíčok hlístice vyhľadávajú novovyliahnuté larvy; teplota pôdy by už mala byť minimálne 12°C.
ŠKODCA: húsenice, pandravy v pôde (okrasné stromy, rododendrony)
Ochrana: hlísty (Heterorhabditis megidis) – prípravok Larvanem
Ako to funguje: podobne ako pandravy v pôde, aj húsenice sú pri koreňoch rastlín, poškodzujú korienky a spôsobujú ohryzenie listov a lyka stromov; po použití hlístíc vo forme prípravku Larvanem likvidujete húsenice priamo v pôde.
Aplikácia: je dobré tento spôsob používať v priebehu augusta až do začiatku októbra, keď sú húsenice aktívne a hlavne blízko povrchu; teplota pôdy musí byť nad 12 °C.
ŠKODCA: molica skleníková
Ochrana: parazitické osičky (Encarsia formosa)
Ako to funguje: nie je nič horšie ako mraky drobných molíc v skleníku a ich larvy a vajíčka na spodnej strane listov; osičky Encarsia formosa vložia svoje vajíčka do lariev molíc, čím sa začne ich zánik – vývojový cyklus Encarsie formosi je asi tri týždne až mesiac; v závislosti od teploty vznikne nová generácia, ktorá znova parazituje na nových moliciach a biologický boj tak neustále pokračuje.
Aplikácia: Encarsiu používajme po prvom výskyte molíc na žltých lepových doskách, ale teplota nesmie klesnúť pod 10 °C v noci (parazitácia bude efektívna, keď sú denné teploty minimálne okolo 18 °C a vyššie.
ŠKODCA: roztočec chmeľový v skleníkoch aj vonkajších priestoroch
Ochrana: roztoče (Phytoseiulus persimilis)
Ako to funguje: roztočec chmeľový je zlým snom pre mnohých záhradkárov; najefektívnejším riešením sú dravé roztoče Phytoseiulus persimilis – je to ďalší drobček, ale je veľmi hladný a vo veľkom konzumuje roztočce; po nasadení na ne aktívne poľuje a postupne vyčistí celé porasty.
Aplikácia: vysypeme dravé roztočce Phytoseiulus persimilis na rastliny okamžite, keď uvidíme prvého roztočca chmeľového, ale pozor – po aplikácii nesmie klesnúť teplota pod 20 °C, počas dňa a listy by mali byť mierne navlhčené, aplikujeme teda zavčas zrána!
ŠKODCA: červce v skleníkoch
Ochrana: Cryptolaemus m., malé hnedočervené lienky
Ako to funguje: červce sa ťažko likvidujú chemickými prípravkami, pretože ich povrch tela je pokrytý bielym voskovým povlakom, ktorý nedovolí pesticídom preniknúť k telu; najjednoduchšie je použitie lienky Cryptolaemus, ktorá od nasadenia žerie škodlivý hmyz v štádiu dospelých jedincov aj v štádiu larvy.
Aplikácia: túto kontrolu sa oplatí používať nielen v lete, ale od skorej jari až do novembra, pri teplotách okolo 20 °C, samozrejme, keď je čo najviac slnečného svetla.
ŠKODCA: húsenice obaľovača jablčného
Ochrana: hlísty (Steinernema carpocapsae), nematódy.
Ako to funguje: po aplikácii na kmene stromov nematódy aktívne vyhľadávajú húsenice obaľovača jablčného a potom prejdú dovnútra cez telesné otvory, tam uvoľnia baktérie, ktoré zastavia larvám trávenie a tie potom následne hynú.
Aplikácia: používame hneď, ako sa húsenice objavia, teda od septembra až do októbra, na jabloniach.
Najlepšie tipy pred nasadením predátorov
• Pri aplikácii háďatiek v boji proti húseniciam v pôde trávnika je hlavná zložka vlhkosť, čiže dostatok vody, ktorý ich spláchne do pôdy.
• Vždy používame žlté lepové dosky na monitorovanie škodcov v skleníku, aby sme presne vedeli čas aplikácie biologickej ochrany.
• Živé organizmy neskladujeme, aplikujú sa hneď po doručení. Hlístice môžu byť uložené v prípade potreby v chladničke. Dôležité je prečítať si návod.
• Pri používaní biologickej ochrany nemožno používať chemické prípravky. Pred nasadením biologickej kontroly treba včas prestať s používaním chemikálií alebo využívať prípravky biologickej báze (www.biotomal.sk).
ZDROJ PR článok spoločnosti bioTomal
Komentáre