pestovanie paradajok
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Máte problémy s pestovaním rajčiakov? Držte sa týchto tipov, aby ste sa im vyvarovali

Dobrých tipov pri pestovaní rajčiakov nikdy nie je dosť. Najmä druhy s väčšími plodmi sú háklivé na obsah živín v pôde, ale aj niektoré choroby. Rajčiaky sú v záhradke anomáliou aj preto, že po niektoré roky vypestujeme nádherné šťavnaté plody a po iné je úroda biedna – a to i napriek tomu, že použijeme rovnaké semená. V čom je problém?

Ak ste si predpestovali semiačka doma alebo ste si kúpili hotové sadenice, určite vás bude zaujímať, kedy je bezpečné vysadiť ich von. Aprílové počasie býva vrtkavé, tak sa neunáhlime, môžeme ich však pomaly otužovať tak, že ich na istú časť dňa vynesieme von a postupne dĺžku pobytu vonku predlžujeme. Ideálne cez poludnie, keď je teplejšie a dostatok svetla.

Ak sadenice vysadíme naraz bez otužovania, môžu dostať slnečný šok a ďalšie nepríjemné stavy z presadenia. Ak si dáte čas a postupne ich otužujete – najskôr len hodinku-dve denne, vyrastú zdravé a silné rastliny.

Kedy sadíme rajčiaky von?

Rajčiaky sú citlivé na chlad, a teda by sme ich mali vysadiť von až po posledných mrazoch. Pôda by mala mať zhruba 15 stupňov Celzia. Výsadbové jamy kopeme hlboké a vzdialené od seba aspoň 45 centimetrov, pretože rajčiaky potrebujú dostatok priestoru. Preplnenosť taktiež vedie k zbytočným chorobám. Pri sadení zasaďte rastlinku hlbšie ako bola v predpestovacej nádobe. Aj z časti stonky, ktorú zakryjeme zeminou, vyrastú korene, ktoré ju ešte viac spevnia. Oplatí sa do jamy pridať rozmrvené vaječné škrupiny, ktoré dodajú pôde vápnik. Mnohé odrody sú veľmi citlivé na jeho nedostatok. Nezabudnite rastlinu poriadne zaliať.

Okolo zasadenej rastlinky navrstvite mulč, ktorý udrží vlhkosť a ochráni ju aj pred niektorými chorobami. Môžete vyskúšať mulčovanie posekanou trávou, ale aj – napríklad – pohánkovou slamou.

pestovanie paradajok
Zdroj: istock.com

Aké rastliny podporia zdravie rajčiakov?

Možno ste už počuli o tom, že niektoré rastliny, keď ich vysadíme vedľa seba si navzájom pomáhajú, iné škodia a oberajú sa o živiny. Viete, ktoré sa oplatí vysadiť k rajčiakom, aby ste z nich získali špeciálne výhody?

Bazalka – najobľúbenejšia spoločenská rastlina, ideálna pre pestovanie s rajčiakmi. Bazalka dokáže odpudzovať škodcov, ako sú molice, vošky a dážďovky. Zlepšuje chuť rajčiakov a celkové zdravie rastlín. Ak necháte bazalku kvitnúť, priláka opeľovače.

Borák lekársky – nádherná na modro kvitnúca bylina s uhorkovou chuťou. Odpudzuje červy, zlepšuje celkové zdravie a chuť rajčiakov.

Borák lekársky
Borák lekársky | Zdroj: istock.com

Pažítka – Pažítka má schopnosť odpudzovať vošky a ak ju necháte kvitnúť, priláka opeľovače (kvety pažítky využijete aj na výroby voňavého ocot).

Nechtíky – odpudzujú húsenice a slimáky.

Kapucínka – jedlá a pekne kvitnúca rastlina, ktorá odrádza vošky, molice a chrobáky.

Čo potrebujú rajčiaky pre dobrú úrodu?

Ak chceme mať rastliny rajčiakov zdravé a silné, potrebujú pravidelnú zálievku, prerezávanie a určitý druh opory.

Ak pestujete rajčiaky vo väčšom, oceníte automatický systém zavlažovania. Čím dôslednejšie polievate, tým je menej pravdepodobné, že po silných dažďoch plody popukajú. Nikdy ich nepolievajte zhora, ale ku koreňu. Vždy, ak je to možné sa vyhýbajte tomu, aby boli listy rajčiaka mokré. Tak by ste pripravili živnú pôdu pre choroby a škodlivé mikroorganizmy.

pestovanie paradajok
Zdroj: istock.com

Niektorí pestovatelia odmietajú prerezávať rastliny, aby získali čo najviac plodov. Väčšina však vyzdvihuje výhody prerezávania. Strihať by sme mali stonky vyrastajúce v podpazuší hlavných konárikov. Rastliny budú zvládnuteľnejšie, konáre silnejšie, plody chutnejšie a zvyčajne aj väčšie. Prerezávaním vytvoríme viac vzdušného priestoru medzi vetvami, čo pomáha predchádzať plesniam a chorobám.

pestovanie paradajok
Zdroj: istock.com

Ďalšia debata sa vo svete záhradníctva týka toho, ako podporovať rastliny rajčiakov. Máte dve základné voľby – buď použijete klietky určené na pestovanie rajčiakov, alebo klasické kolíky. Rastliny pravidelne na strategických miestach priväzujte k opore, aby sa nelámali pod ťarchou plodov alebo kvôli vetru.

pestovanie paradajok
Zdroj: istock.com

Živiny sú dôležité počas celého rastu

Nezabudnite na to, že rajčiaky sú mimoriadne citlivé na dostatok živín, navyše ich pomerne rýchlo z pôdy odčerpajú. Vždy je dobré pridať im raz alebo dvakrát za mesiac do zeminy kompost, prípadne organické hnojivo určené priamo pre paradajky.

Galéria

pestovanie paradajok
pestovanie paradajok
pestovanie paradajok
Borák lekársky
pestovanie paradajok
pestovanie paradajok
pestovanie paradajok

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.