Pestovanie uhoriek
Galéria (13) Zdroj: shutterstock.com

Pozor na prehnojovanie dusíkom a príliš skoré vysievanie! Ako vypestovať chutné uhorky bez horkosti a plesní

V apríli až začiatkom mája je najvyšší čas zaobstarať si semená uhoriek a začať s výsevom, do polovice mája takzvane pod sklo a neskôr aj priamo na záhon. Viete však, ako pestovať uhorky a minimalizovať riziko napadnutia plesňou? Prečítajte si veľký rozhovor so šľachtiteľom uhoriek a tekvíc Ing. Davidom Petrželom zo spoločnosti Semo a.s.

Galéria

Pestovanie uhoriek
Pestovanie uhoriek
Pestovanie uhoriek
Pestovanie uhoriek
Pestovanie uhoriek
Pestovanie uhoriek
Nakladačka ANYA F1
Nakladačka CHARLOTTE F1

Kde v záhrade pestovať uhorky? Aké sú najlepšie pôdne podmienky na pestovanie uhoriek, aby sme dosiahli vysokú úrodu?

Uhorka je zelenina prvej trate, preto je vhodné mať hriadku čerstvo vyhnojenú. Ďalej je pre ňu dôležité miesto, kde ju budete pestovať. Obľubuje slnečné a vyhriate stanovištia, ako aj závetrie. Záhon, na ktorom pestujete uhorky, je dôležité striedať, mal by byť, samozrejme, bez burín a s dobre skyprenou pôdou. Uhorky odporúčam pestovať na čiernej fólii alebo na netkanej textílii.

Kedy je najvhodnejšie obdobie na vysievanie uhoriek?

Vypestovanie sadeníc trvá približne mesiac. Von sa majú sadenice vysádzať až po troch zamrznutých (po polovici mája). Preto sa uhorky začínajú vysievať v polovici apríla. V prípade vykurovaných skleníkov môžete začať aj skôr. Ďalšou možnosťou je priamy výsev semien do pôdy koncom apríla až začiatkom mája. Vždy však treba reagovať na aktuálne počasie.

Čo znamená, že osivo uhoriek je morené?

Morené osivo je chránené chemickou látkou proti choroboplodným zárodkom, ktoré by mohli zostať na povrchu semien. Rastlina je tak zároveň chránená v počiatočnej fáze rastu. To, že osivo je morené, naznačuje jeho modrasté zafarbenie.

Pestovanie uhoriek
Predpestovaním sadeníc uhoriek urýchlime čas do zberu a vyhneme sa riziku prechladnutia alebo zamrznutia. | Zdroj: shutterstock.com

Pri predpestovaní sadeničiek iných druhov zeleniny sme zvyknutí na jednotenie. Platí to aj pri uhorkách?

Áno, pri pestovaní sadeníc je lepšie uhorky pikírovať. Na sejbu je vhodné použiť špeciálny substrát – perlit (agroperlit) a po vyklíčení ich prepikírovať do sadbovača s klasickým pestovateľským substrátom.

Aké výhody získame tým, že si predpestujeme sadeničky uhoriek?

Predpestovaním sadeníc uhoriek urýchlime čas do zberu a vyhneme sa riziku prechladnutia alebo zamrznutia. Avšak priamy výsev semien do pôdy je tiež možný a má taktiež svoje výhody. Pestovanie uhoriek z priamej sejby v záhone zabezpečí rastlinám lepší koreňový systém.

Vonkajší záhon verzus skleník a fóliovník

Je lepšie uhorky pestovať vonku v záhone alebo v skleníku či vo fóliovníku?

Vždy je dobré vybrať si odrodu v závislosti od miesta pestovania a prírodných podmienok, no treba prihliadať aj na spôsob spracovania (nakladanie, zaváranie, priamy konzum), teda na to, prečo uhorky pestujeme. Určite záleží aj na ploche, ktorú máte k dispozícii v skleníku.

Ak chcete zavárať nakladačky a potrebujete napríklad 20 rastlín, vzhľadom na spon 120 × 20 cm by bolo neefektívne zabrať celý skleník nakladačkami, keďže vonku im to pôjde tiež veľmi dobre. Naopak, hadovky vonku trpia, pre ne je skleník vždy lepšou voľbou. Poľné šalátovky dopestujete všade, ale aj im sa viac darí v skleníku.

Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

Možno všetky odrody pestovať vonku aj v skleníku?

Áno, ale na dosiahnutie čo najlepšej úrody je lepšie vyberať odrody odporúčané buď do skleníka, alebo na vonkajšie pestovanie.

Ako ovplyvňuje hustota výsadby úrodu a kvalitu plodov?

V hustejšom poraste je väčšia pravdepodobnosť výskytu plesní a zároveň si rastliny viac konkurujú pri čerpaní živín z pôdy. Preto je vhodnejšie dodržiavať predpísaný spon aspoň 120 × 20 cm.

Ako podporiť rast uhoriek v skorých fázach ich vývoja, aby sa zabezpečil ich silný a zdravý rast?

Udržiavať záhon v bezburinnom stave a zabezpečiť dostatok vlahy. Prípadne prihnojiť Harmavitom na list na stanovištiach, kde je menej živín.

Aký spôsob pestovania zvoliť, štandardne na pôde alebo na sieti?

Skleníkové šalátovky pestujeme navinuté na špagáte. Uhorky nakladačky a poľné šalátovky môžeme pestovať v záhone buď horizontálne na voľnej pôde, alebo vertikálne na sieti. Aj keď je to časovo náročnejšie a nákladnejšie, vertikálne pestovanie na sieti má oproti bežnému pestovaniu uhoriek veľké výhody: lepší zdravotný stav rastlín (porastom lepšie prúdi vzduch, listy rýchlejšie presychajú a aj chemická ochrana je jednoduchšia), plody nie sú znečistené pôdou a majú lepšie vyfarbenie, zber plodov je jednoduchší a prehľadnejší, dosiahnete vysokú úrodu vo výbornej kvalite a dlhšie zberové obdobie.

Pestovanie uhoriek
Aj keď je to náročnejšie a nákladnejšie, pestovanie na sieti má oproti bežnému pestovaniu uhoriek veľké výhody. | Zdroj: shutterstock.com

Vrúbľovanie a opeľovanie uhoriek

Aké sú hlavné dôvody vrúbľovania uhoriek a kedy je potrebné s ním začať?

Vrúbľovanie uhoriek sa vykonáva kvôli lepšiemu rastu (rastlina lepšie odoláva nepravidelnej zálievke a chladnejším podmienkam) a odolnosti proti koreňovým chorobám. Vrúbľuje sa vo fáze dvoch klíčnych listov, ako podpník môžeme použiť napríklad tekvicu figolistú, prípadne hybridy SPRINTER F1 alebo BOLT F1. Postup je taký, že obe rastliny v mieste rezu narežeme, spojíme ich a zafixujeme vrúbľovacím klipsom. Po úspešnom zrastení odrežeme koreň uhorky pod klipsom a zároveň odstránime aj vrchnú časť tekvice nad klipsom.

Ako je to s opeľovaním uhoriek. Je táto činnosť potrebná len pre uhorky v skleníku alebo si s tým rastliny poradia samy?

Pri výbere uhoriek sa musíte pozrieť, či ide o partenokarpické odrody. Takáto rastlina nepotrebuje na tvorbu plodu opeľovača. Tieto odrody sú vhodné predovšetkým do skleníka. Pri opeľovaní partenokarpických uhoriek môžu vzniknúť častejšie rôzne deformácie a uhorky nie sú pekné ani rovné. Nepartenokarpické uhorky, aby plodili, potrebujú istého opeľovača. Príroda to zvládne sama, pokiaľ sa k nepartenokarpickej uhorke dostane hmyz, ktorý ju opelí.

Chyby pri pestovaní uhoriek, choroby a škodcovia

Čo sú najčastejšie chyby, ktoré robia začínajúci pestovatelia pri starostlivosti o uhorky a ako im predchádzať?

K najčastejším chybám patrí prehnojovanie dusíkom, príliš skoré vysievanie uhoriek von na konci apríla bez ohľadu na aktuálne počasie.

Uhorky sú náchylné na rôzne ochorenia, najmä na pleseň uhorkovú či múčnatku. Ako môžeme zabrániť vzniku týchto ochorení?

Nepestovať uhorky v príliš zahustenom poraste a radšej využiť pestovanie na vertiko (teda na sieti). Neprehnojovať dusíkom. Vyberať odrody odolné proti hubovým chorobám. Používať chemickú alebo biologickú ochranu.

Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

Existujú nejaké špecifické odrody, ktoré sú odolné proti bežným problémom, ako je hniloba koreňov alebo plesne, a ktoré by ste odporučili amatérskym pestovateľom?

Medzi odrody nakladačiek, ktoré vynikajú dobrým zdravotným stavom, patria jemnobradavičnaté odrody ANYA F1, ARTEMIS F1 a GRACIE F1, medzi hrubobradavičnaté CHARLOTTE F1, SONADA F1 a HARRIET F1. Pri skleníkových uhorkách ide o odrody SUPERSTAR F1, SNACK F1. V skupine poľných šalátoviek je to odroda MARKÝZA F1.

Aké prírodné alebo biologické prostriedky odporúčate na ochranu uhoriek pred škodcami, ako sú uhorkové chrobáky alebo vošky?

To je naozaj ťažká otázka. V skleníku sa používajú žlté a modré lepové dosky. Prípadne biologickí predátori – na vošky napríklad rod Aphidius, na strapky a roztoče Typhlodromus. Existujú aj prípravky Prev-Gard, Neem Azal a ďalšie, pričom záhradkárom určite dobre poradia v špecializovaných predajniach.

A ako si poradiť so žltnutím uhoriek?

Najdôležitejšie je zabezpečiť dostatok svetla a živín. Zároveň môže byť nedostatok živín niekedy spojený s nadmernou zálievkou. Žltnutie môžu spôsobovať aj cicavé škodce.

Aké faktory majú najväčší vplyv na vznik horkosti uhoriek a ako sa tomu dá predísť počas pestovania?

Horkosť uhoriek je väčšinou vyvolaná nejakým stresom rastliny, najčastejšie to môže byť nedostatočná alebo nadmerná zálievka, kolísanie teplôt či chladnejší priebeh počasia. Horkosť uhoriek je spôsobená tri-terpénovými zlúčeninami – kukurbitacínmi. Tie sa vyskytujú vo všetkých rastlinách z čeľade tekvicovitých. Môže ich obsahovať buď samotná rastlina, alebo rastlina aj plod. Moderné hybridné odrody skleníkových šalátoviek, hadoviek aj nakladačiek (napr. DAFNE F1, GRACIE F1, ANYA F1, NAJADA F1, CHARLOTTE F1, ORNELLO F1, ELISABET F1, SONADA F1, HARRIET F1, ARTEMIS F1) sa vyznačujú geneticky podmienenou nehorkosťou – rastlina nevie horké látky vytvoriť, a preto sú jej plody vždy nehorké. Nie sú horké ani listy či stonka rastliny.

Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

Ktoré odrody sú vhodnejšie do chladnejších oblastí?

Chladnejšiemu počasiu viac odolávajú odrody ANYA F1, ARTEMIS F1 (nakladačky) a z poľných šalátoviek napríklad MARKÝZA F1.

V lete sa mnohí tešíme na osviežujúci chuť kvasákov. Sú niektoré odrody vyslovene vhodné na kvasáky?

Áno, keďže všetci máme radi chrumkavé uhorky, môžeme odporučiť z hruboostných BÁRA F1 a z jemno bradavičnatých ANYA F1, DAFNE F1, ARTEMIS F1.

Zber uhoriek

Ako rozpoznať, kedy sú uhorky pripravené na zber a aké techniky by ste odporučili na ich správne zberanie, aby sa nepoškodili?

Najmenšie uhorky môžeme zberať vo veľkosti 3 – 6 cm, no záleží to od priorít pestovateľa. Na kvasáky sa zvyčajne zbierajú uhorky s dĺžkou 12 cm a viac. Pri šalátovkách sa vždy snažíme odporučiť tu najvhodnejšiu dĺžku plodu a uvádzame ju aj k odrode.

Ideálne je, ak máme rastliny vyviazané na sieti (vertiko) alebo hadovky na špagáte. Pri zbere rastliny nepoškodíme, len otrháme plody. Najviac uhorky trpia pri zbere vtedy, keď po nich šliapeme.

Prehľad chuťoviek sezóny

Nakladačka ANYA F1 – rastlina po poškodení rýchlo regeneruje, poskytuje vysokú úrodu vyrovnaných plodov a je vhodná aj na kvasáky.

Nakladačka ANYA F1
Nakladačka ANYA F1 | Zdroj: Semo

Nakladačka CHARLOTTE F1 – mimoriadne skorá odroda s vynikajúcim zdravotným stavom. Prerastené plody sú vhodné na priamy konzum. Sú chutné a chrumkavé.

Nakladačka CHARLOTTE F1
Nakladačka CHARLOTTE F1 | Zdroj: Semo

Nakladačka ARTEMIS F1 – vynikajúci zdravotný stav, uhorka zostáva chrumkavá aj po zavarení. Plody sú 3 až 6 cm dlhé.

Nakladačka ARTEMIS F1
Nakladačka ARTEMIS F1 | Zdroj: Semo

Poľná šalátovka MARKÝZA F1 – TOP odroda z hľadiska chuti, tvaru, výnosu a zdravotného stavu.

Poľná šalátovka MARKÝZA F1
Poľná šalátovka MARKÝZA F1 | Zdroj: Semo

Skleníková uhorka (hadovka) SNACK F1 – chutná lahôdková „desiatová“ uhorka vhodná nielen pre deti.

Skleníková uhorka (hadovka) SNACK F1
Skleníková uhorka (hadovka) SNACK F1 | Zdroj: Semo

Skleníková uhorka (hadovka) VISTA F1 – 35 až 40 cm dlhé, tvarovo vyrovnané plody typu MULTIFRUIT so 100 % samičích kvetov.

Skleníková uhorka (hadovka) VISTA F1
Skleníková uhorka (hadovka) VISTA F1 | Zdroj: Semo

Pripravila: Jana Komadelová v spolupráci s Ing. Davidom Petrželom zo spoločnosti Semo a.s.
Foto: shutterstock.com, Semo
Zdroj: Časopis Urob si sám

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje