
Tkaná a netkaná textília v záhrade – aké sú druhy, kedy ich používať a kedy radšej vynechať?
Tkané a netkané textílie nesú spoločné označenie ako agrotextílie. Na rozdiel od fólií sú schopné prepúšťať vodu a vzduch, a preto výborne poslúžia ako v okrasnej, tak aj úžitkovej časti záhrady. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako naplno využiť ich potenciál? Poďme sa pozrieť na to, aké sú rozdiely medzi tkanou a netkanou textíliou a prečo si dať záležať aj na výbere správnej farby.
Galéria
Tkané textílie v záhrade a ich vlastnosti
Tkané textílie sú najčastejšie vyrobené z polyetylénu alebo polypropylénu, pričom ich štruktúru tvoria strojovo prepletané vlákna. Pôsobia podstatne pevnejšie ako netkané textílie, čo sa odráža aj na ich odolnosti a dlhej životnosti.
Dostupné sú v rôznych gramážach, s čím úzko súvisí ich využitie. Tkané textílie s gramážou do 90 g/m² sú vhodné napríklad do záhrady na obmedzenie rastu buriny alebo do záhonov pod kôru, štrk či kamene. Využívajú sa tiež na oddeľovanie jednotlivých zón v priestorovo komplikovanejších záhonoch. Tkané textílie s gramážou od 100 g/m² už dobre poslúžia aj pri náročnejších projektoch – napríklad pod bazén, ako podklad pod dlažbu a príjazdové cesty alebo na spevnenie svahu v záhrade.
Medzi výhody tkaných textílií patrí malá rozťažnosť do strán, schopnosť zvládať mechanickú záťaž a veľmi dobrá pochôdznosť.
Netkané textílie v záhrade a ich vlastnosti
Netkané textílie nevznikajú procesom pletenia či tkania. Pri bližšom pohľade ani nemajú pravidelnú „niťovú“ štruktúru. Sú vyrobené zo syntetických materiálov, no vznikajú tak, že jednotlivé vlákna sa ukladajú do vrstiev, ktoré sa navzájom mechanicky prepoja alebo zlepia pôsobením tepla. Ich plošná hmotnosť, ktorá hovorí o tom, koľko materiálu v gramoch pripadá na 1 meter štvorcový, predurčuje využitie v záhrade.
- Netkané textílie s plošnou hmotnosťou cca od 17 – 23 g/m² sú ľahké a vhodné na zakrývanie plodín a rastlín (napríklad ako ochrana pred jarnými mrazmi). Sú jemné a pri mechanickom namáhaní môžu byť viac náchylné na potrhanie. Dostupné bývajú najmä v bielej farbe.
- Netkané textílie s plošnou hmotnosťou cca od 50 – 80 g/m² pôsobia odolnejšie, čo im predurčuje aj dlhšiu životnosť. Vyrábajú sa predovšetkým v čiernej a hnedej farbe a používajú sa na obmedzenie rastu buriny a ako podklad do okrasných záhonov pod štrk či kôru.
- Netkané textílie s plošnou hmotnosťou 100 g/m² už pevnosťou a životnosťou konkurujú tkaným textíliám, čo znamená i podobné využitie a vyššiu cenu.
Agrotextílie podľa farby – ich výhody a nevýhody
Okrem toho, že sa agrotextílie líšia spôsobom výroby (tkané vs. netkané) a s tým súvisiacim použitím, zásadnú úlohu zohráva i samotná farba.
Biela textília
Zvyčajne ide o ľahkú agrotextíliu, ktorá má dobrú priepustnosť vody, vzduchu a svetla. Najlepšie sa osvedčila pri ochrane rastlín pred mrazmi – či už na jar, ale i na jeseň a cez zimu. Pomáha zvýšiť teplotu pôdy a chráni rastliny pred škodcami. O čom sa hovorí menej – vie byť nápomocná aj pri ochrane chúlostivejších rastlín pred slnečným úpalom cez leto.
Čierna textília
Vzduch a vodu prepúšťa, no svetlo nie. Používa sa preto na miestach, kde je žiadúce obmedziť/kontrolovať rast buriny (medzi hriadkami, okolo jahôd, uhoriek, na skalkách, …). Vďaka tmavej farbe dochádza k rýchlejšiemu zahrievaniu pôdy, čo záhradkári využívajú na jarné zahriatie pôdy pred výsadbou priesad. Ak máte záujem o trvalejšie umiestnenie v okrasnej záhrade, vyberte si textíliu, ktorá je odolná voči slnečnému žiareniu a napadnutiu plesňami či hubami.
Hnedá textília
Jej využitie je vo všetkých aspektoch rovnaké ako pri čiernej netkanej textílii. Hnedá farba je veľmi podobná pôde, preto prirodzene zapadne do záhrady. Predovšetkým v okrasných záhonoch je takmer neviditeľná.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre