
Máte v bazéne potápnika obrúbeného? Čo by ste o ňom mali vedieť a ako sa ho zbaviť
Jeho meno zrejme na prvý pohľad nebudete poznať. No stačí zopár stretnutí, pátranie na internete a už po krátkej chvíli budete vedieť, kto vám robí nevítanú hmyziu spoločnosť v bazéne. Potápnik obrúbený vyhľadáva stojaté vody, a hoci si radšej vyberie jazierko alebo sud s dažďovou vodou, neváha navštíviť ani bazény pri domoch.
Potápnik obrúbený – vynikajúci plavec aj letec
Potápnik obrúbený (Dytiscus marginalis) patrí medzi naše najväčšie dravé vodné chrobáky. Živí sa rôznym vodným hmyzom a larvami hmyzu, nepohrdne ani žubrienkami alebo menšími rybami. Dravé sú nielen dospelé jedince, ale aj jeho larvy. Zaujme vzhľadom i spôsobom života. V dospelosti dorastá do dĺžky 30 – 35 mm. Má charakteristicky sploštené oválne telo, na ktorom dominujú lesklé tmavohnedé krovky a svetlobéžová „obruba“ (samec má krovky hladké, samica ryhované).
Má dva páry krídel – tvrdšie vrchné krovky a mäkké spodné krídla, čo znamená, že za hľadaním potravy sa neobáva vydať aj na let. Vyhľadáva predovšetkým stojaté vodné plochy, v ktorých nachádza bohaté zdroje obživy. Jeho telo je preto prispôsobené životu pod vodou. Posledný pár nôh sa ponáša na veslá (tzv. veslovacie nohy) a ak potápnika obrúbeného spozorujete v jazierku alebo v bazéne, pohyb zadných nôh pripomína plávanie žaby.
Pod tvrdými krovkami má dutiny, ktoré slúžia ako zásobárne na vzduch. Tieto malé dutiny mu poskytujú pomerne solídne zásoby vzduchu, vďaka čomu môže zostať dlho pod vodou, venovať sa loveniu a stačí, ak sa vynorí na nadýchnutie iba 4 – 6 krát za hodinu.
Ako sa potápnik obrúbený dostane do bazéna?
Z potápnika obrúbeného ide prirodzene rešpekt. Pravdou je, že v bazéne na záhrade len málokto z nás očakáva väčšiu hmyziu spoločnosť. Potápnik sa pohybuje vo vode veľmi rýchlo, nepatrí k plachým tvorom a ak sa dostane do bazénu, skôr či neskôr narazí aj do človeka. V konfrontácii s ním si zajačia nielen malé deti…
Ako sa do bazéna dostal? S veľkou pravdepodobnosťou z blízkej stojacej vodnej plochy. Môže to byť jazierko, sudy s dažďovou vodou, ale aj blízka prirodzená vodná plocha. Ako letec sa vyberá za zdrojmi obživy. Ak ho v bazéne upútajú larvy komára, neváha sa „ponúknuť“ a zotrvať.
Je potápnik obrúbený pre človeka nebezpečný?
Potápnik obrúbený nie je jedovatý, no má silné hryzadlá a v prípade nebezpečenstva hryzie. Jeho uhryznutie býva bolestivé. U niektorých citlivejších ľudí sa môže objaviť mierna alergická reakcia v podobe začervenania, svrbenia až opuchu v mieste uhryznutia.
Ako sa zbaviť potápnika obrúbeného v bazéne?
Vyloviť potápnika obrúbeného z bazéna, ktorého povrch je bez členitostí a prekážok, nie je vôbec náročné. Vystačíte so sieťkou na hmyz a dobrým postrehom. Pomôže, ak vodu rozvírite, aby ste ho aspoň na chvíľu dostali z úkrytu. Schovávať sa bude predovšetkým v tej časti bazéna, kde je aspoň kúsok tieňa.
V momente vytiahnutia sieťky s uloveným potápnikom počítajte s tým, že sa bude pokúšať svižne uletieť. Môžete ho buď vypustiť ďaleko od bazéna, zbaviť sa, ako uznáte za vhodné (nie je chráneným druhom hmyzu), alebo ho premiestniť na miesto, kde bude prinášať osoh. Užitočný je najmä v prírodných jazerách, ale i v úžitkovej časti záhrady, kde stoja sudy s dažďovou vodou a v letnom počasí sa stávajú liahňou na komáre. Ako predátor nedá larvám komárov šancu.
Ak chcete predísť tomu, aby si už žiadny potápnik neurobil z vášho bazéna lovecké teritórium, myslite na prevenciu. Pravidelná filtrácia vody, dôkladné čistenie stien a podlahy bazénu a podľa potreby i vyššie dávky chlóru vytvoria nevhodné podmienky pre komáre kladúce vajíčka do stojatej vody. Žiadna potrava = minimálny záujem potápnika. Okrem toho pomáha tiež zakrývanie vodnej hladiny – či už plachtou, alebo veľmi jemnou sieťkou.
Text: Lucia Gogová
Foto: istock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre