Poškodenie orechov vrtivkou
Zdroj: shutterstock.com

Najväčšia hrozba orechových sadov: Čo robiť s vrtivkou orechovou?

Poškodenie vrtivkou orechovou už roky vážne trápi majiteľov záhrad. Prvýkrát sa u nás objavila v roku 2011. Výskyt tohto invázneho hmyzu, ktorý ohrozuje zdravie stromov, je pre pestovateľov orechov veľmi nepríjemný. V dôsledku jeho škôd je stále menej kvalitných orechov, čo môže vyústiť až do výrubu stromov. O možnostiach účinného zásahu proti vrtivke vie len málokto, preto sme v tomto článku priniesli najefektívnejšie riešenie, ako pestovateľom pomôcť.

Čo potrebujete vedieť o vrtivke orechovej?

Je to ľahko rozpoznateľná mucha podľa charakteristických škvŕn na krídlach. Samice sú schopné klásť vajíčka pod epidermis mladých plodov pomocou ich falošného vajcovodu, čo sťažuje ochranu pred larvami. Živnými rastlinami vrtivky sú orech obyčajný a orech čierny.

Vrtivka vynikajúco lieta a biotopy osídľuje rýchlo. Jej pôvodným biotopom je severoamerický kontinent, odkiaľ bola prenesená do Európy. Prvýkrát bola nájdená vo Švajčiarsku v roku 1983. Tam, kde sa objavila, bolo 70-80 percent úrody zničených kvôli nedostatku ochrany.

Škodca sa dnes vyskytuje prakticky v každej väčšej orechovej oblasti na Slovensku. Ide o typický invázny druh, ktorý umocňujú klimatické podmienky podobné jeho pôvodnému biotopu, absencia prirodzených nepriateľov a výskyt typický pre orech. Tento inak dekoratívny druh múch sa stal hlavným „nepriateľom“ veľkoplošného a záhradného pestovania orecha, najväčšieho škodcu plodov v celej Európe. Pozrime sa, ako škodí a o akom dlhom procese hovoríme.

Larvy sa po vyliahnutí z vajíčka svojim hryzavým ústnym ústrojenstvom živia zelenou škrupinou orecha. Vrtivka má jednu generáciu do roka, hibernuje v pôde vo forme kukly (preto ich v pôde vieme chytiť pomocou BORA). Mimo obdobia rojenia je neaktívna. Tu sa prvé imága objavujú približne koncom júna, začiatkom júla, ich liahnutie a kladenie vajíčok však trvá dlho.

Poškodenie orecha vrtivkou
Poškodenie orecha vrtivkou | Zdroj: shutterstock.com

Prakticky až do začiatku obdobia zberu by ste sa mali proti nemu chrániť aspoň raz týždenne, je to minimálne šesťkrát. Ak sa nechránime, môže byť zničených aj 100 percent úrody.

Ako sa prejavuje prítomnosť škodcu na orechu

Vo väčšine prípadov sa úroda stane úplne nepredajnou, nielenže zelená škrupina orecha sčernie, ale hnije a scvrkne sa aj vnútro. Prvé larvy, ktoré vychádzajú z najskorších nakladených vajíčok, úplne zničia mladé (2-4 cm) zelené plodnice. Najneskôr ku koncu leta, začiatkom jesene, tieto drobné plodiace iniciatívy padajú a vtedy je naozaj vidieť, koľko takýchto malých sčernených orechových múmií sa ešte nevyvinulo kvôli poškodeniu.

Neskoršie húsenice poškodzujú iba zelenú šupinu na skostnatenej škrupine orechov, ale aj to spôsobuje značné straty. Stručne povedané, môže to spočiatku hniť a neskôr prischnúť na vnútro orecha.

Vlhké prostredie podporuje rozvoj rôznych druhov húb a baktérií, čo všetko výrazne zhoršuje kvalitu orecha. Vo väčšine prípadov je takýto orech už pri otvorení plesnivý (čiže sekundárne, saprofytické huby požierajú poškodený obsah orecha), ak nie sú viditeľné zmeny pri otvorení, podobné príznaky sa čoskoro objavia aj pri skladovaní.

Vrtivka orechová
Vrtivka orechová | Zdroj: shutterstock.com

Samotné muchy možno ľahko vidieť na plodoch alebo na listoch vedľa nich. Na úrovni plantáže sa určite oplatí použiť žlté sférické lepiace dosky na sledovanie ich náletu. Ale pozor, vždy používame žlté sférické lepiace dosky veľkosti A4 s lepidlom von! Ak viete použite feromónové odparníky, touto metódou nachytáte viac múch.

Čo môžeme robiť so škodcom?

Existuje postup, osvedčený v praxi, ktorý ich prítomnosť nielen dočasne eliminuje?

Našťastie, áno. Ochrana je veľmi podobná postupom používaným v čerešňových sadoch, kde je potrebný zásah proti príbuznému druhu – vrtivke čerešňovej. Vďaka mechanizácii je to na plantážach jednoduchšie, no existuje aj riešenie, ako znížiť alebo úplne zabrániť škodám spôsobených muchou v domácej záhrade.

Ochranu cielime proti imágu (dospelé muchy). Taktika je nasledovná: načasovanie hrá veľkú rolu v úspešnej obrane. Keď žlté sférické lepiace dosky zachytia prvé jedince, nie je potrebné hneď na začiatku rojenia zahájiť ochranu, keďže dospelí jedinci ešte majú takzvaný úžerný žer a znášanie vajíčok začína až po niekoľkých dňoch.

Vzhľadom na vlastnosti dostupných prostriedkov na ochranu rastlín je potrebné v mesiacoch júl a august (v závislosti od počasia) aplikovať ochranu každých sedem až desať dní, v sadoch najmenej šesťkrát, v malých záhradách dokonca osemkrát, aby bola aplikácia úspešná.

Plody poškodené vrtivkou orechovou
Plody poškodené vrtivkou orechovou | Zdroj: shutterstock.com

Spomedzi insekticídov je najbezpečnejší a najúčinnejší ničiteľ hmyzu Spintor. Keďže stromy sú obrie, nie je možné ich zafúkať, preto je vhodnejší spôsob aplikácie novinkou: ničiteľ hmyzu je primiešaný do atraktantu s názvom COMBI-PROTEC. Takto získanú otrávenú návnadu nastriekajte len vo veľkých kvapkách na niekoľko konárov orecha. V prípade záhradných stromov možno použiť obľúbenú detskú vodnú pištoľ a nie postrekovač. Na orech s obrími korunami nastriekame na tri až štyri miesta 2 dl pripravenej zmesi. Tých pár miest, kam sme nastriekali jed ukrytý v návnade, naláka vrtivku orechovú ukrytú medzi listami, ktorá po ochutnaní návnad neprežije.

Kvôli zdĺhavému rojeniu vrtivky orechovej môžeme pokračovať s opakovanými ošetreniami. Proti muchám vychádzajúcim z pôdy je samozrejme najvhodnejšie ošetrenie pôdy. Pôda pod orechmi sa najskôr v prvom augustovom týždni, a potom v prvom septembrovom týždni, ošetrí hubovým prípravkom BORA. Po ošetrení pôdy huba v Bore vyklíči v zemi, kde takmer okamžite vyhľadá larvy múch vrtivky orechovej a zničí ich. Efekt je veľmi silný a čo je dôležité, bezpečný. Netreba sa báť, či sa pod stromami môžu hrať naše obľúbené zvieratká alebo deti.

Na miestach, kde je výskyt múch veľmi silný, sa oplatí ošetrovať pôdu prípravkom Bora aj v máji. Vyššie zhrnuté kontrolné postupy samozrejme spôsobujú pestovateľovi vlašských orechov značné dodatočné náklady v porovnaní s časom, keď ešte vrtivka orechová nebola prítomná v našich záhradách.

Kvôli jedincom vrtivky orechovej, ktorí prelietavajú zo susedných stromov, je systém ochrany pomocou návnady COMBI-PROTEC veľmi dôležitý. S týmito informáciami sa pestovatelia vlašských orechov kvôli inváznym škodcom už nemusia vzdávať pestovania.

www.biotomal.sk

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.