Slizniaky v zeleninovom záhone
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Invázia po daždivých dňoch: Premnožených slizniakov v záhrade sa viete zbaviť viacerými účinnými spôsobmi

Daždivé dni sa postarali o zazelenanie mnohých záhrad. Spolu s vyššou vlhkosťou sa však na mnohých miestach objavili premnožené slizniaky. Nie, že by doteraz v záhrade neboli, iba sa skrývali na tmavších a konzistentne vlhkých miestach, ktoré im vyhovujú. Teraz majú takéto podmienky aj medzi utešene rastúcou zeleninou. Aké postupy vyskúšať, ak sa chcete zbaviť slizniakov?

Galéria

Slizniaky v zeleninovom záhone
Slizniaky v záhrade
Slizniaky v záhrade
Slizniaky v záhrade
Sypanie popola medzi záhony
Indický bežec
Slizniaky v záhrade
Slizniaky v záhrade

Rôzne podoby, no rovnaká škoda

V našich záhradách sa najčastejšie vyskytujú slizniačiky, slizovce a slizniaky. Ide o mäkkýše, ktoré s obľubou a veľkým apetítom konzumujú kapustovú zeleninu, šaláty, mrkvu, jahody, popadané ovocie, no nepohrdnú ani čerstvo vysadenými priesadami plodovej zeleniny, čo vedie k výraznej strate na budúcej úrode.

Títo „bezdomovci“ bez ulity majú rôzne podoby a aj dorastajú do rôznych veľkostí. Niektoré sú dokonca všežravé a agresívne napádajú iné druhy mäkkýšov.

Výskyt slizniakov spoznáte predovšetkým podľa obhryzených mäkkých pletív na rastlinách. Na hladkých povrchoch za sebou zanechávajú lesklú slizkú stopu. Najviac aktívne sú počas noci a vyhovujú im vlhké a teplejšie podmienky. Ak cez teplý deň pršalo alebo ste na večer hojne zalievali záhradu, s veľkou pravdepodobnosťou sa v noci vyberú hľadať potravu. Našťastie, existuje niekoľko praktických metód, ako sa slizniakov zbaviť a ochrániť tak pestované rastliny.

Slizniaky v záhrade
Výskyt slizniakov spoznáte predovšetkým podľa obhryzených mäkkých pletív na rastlinách. | Zdroj: shutterstock.com

Identifikujte miesta, z ktorých vychádzajú

Skôr, ako sa pustíte do nastraženia pascí a iných radikálnejších opatrení, upravte prostredie záhrady tak, aby v ňom neboli zóny, ktoré sú pre slizniaky vhodným úkrytom počas dňa – teda vlhké a tienisté miesta. Môžu to byť staré drevené dosky na zemi, ostrihané konáre alebo iná kopa zeleného bioodpadu, ktorá vznikla pri údržbe záhrady. Riziko predstavuje i vyššia vrstva mulču medzi riadkami. Všimnite si, v akom stave je okolie sudov na zavlažovanie, prostredie okolo vodovodných záhradných kohútikov alebo zvody odkvapového systému. Práve miesta, ktoré sú dlhodobo vlhkejšie, bývajú domovom mäkkýšov.

Objavili ste slizniakov na záhone, no neviete, kam sa počas dňa schovávajú? Položte na zem do blízkosti záhona starú drevenú dosku alebo mokrý uterák. Cez deň tam zalezú, a potom ich stačí iba zozbierať.
Slizniaky v záhrade
Slizniaky obľubujú vlhké a tienisté miesta. | Zdroj: shutterstock.com

Ochráňte rastliny prekážkami

Riešením, ktoré nie je toxické pre pôdu ani pre domáce zvieratá, je vytvorenie mechanických prekážok okolo záhonov s rastlinami. Hoci sú slizniaky odhodlané prekonávať prekážky, neporadia si so všetkým a radšej sa vyberú ľahšou cestou. Kúpa niekoľkometrovej zábrany si síce vyžaduje istú investíciu, no ak stavíte na odolný materiál, ktorý nekrehne ani pod vplyvom UV žiarenia, vydrží vám niekoľko sezón.

Skomplikujte im prechod terénom

Ako slizniakom znechutiť prechod vašou záhradou a obmedziť prístup k rastlinám? Mäkkýše hľadajú pohodlnú a bezpečnú cestu. Takou rozhodne nebude zdrsnený povrch. Mnohým záhradkárom sa podarilo ochrániť rastliny pred slizniakmi rozsypaním drsného materiálu. Môžu to byť piliny, nadrobno posekaná kôra, kávová drť, popol, staré ovsené vločky, piesok alebo rozdrvené vaječné škrupiny.

Sypanie popola medzi záhony
Obmedziť slizniakom prístup k rastlinám môžete aj rozsypaním popola. | Zdroj: shutterstock.com

Pestujte rastliny, ktoré slizniaky odpudzujú

Ak máte ťažkosti s výskytom slizniakov opakovane, využite ako účinnú prevenciu rastliny, ktoré ich odpudzujú. Myslite na to ešte pri jarnej výsadbe, aby ste dokázali vytvoriť vhodné prirodzené bariéry. Slizniakom nevonia cesnak, pažítka, petržlen, kôpor, levanduľa, šalvia, tymián, nechtík, medovka.

Využite schopnosti prirodzených predátorov

Väčšina slizniakov má v prírode svojich prirodzených predátorov. Avšak, v udržiavanej záhrade sa mnohí z nich ani nenachádzajú (nemajú vhodné podmienky) alebo sú dokonca na záhrade nevítaní. Slizniaky sú napríklad potravou dravej bystrušky, ježka, krta, ropúch a jašteríc. Zaujímavým pomocníkom v záhrade vie byť indický bežecplemeno kačice domácej, ktoré chodí a behá podobne vzpriamene ako tučniaky. Tieto kačice dokážu celé dni prehľadávať záhradu, len aby našli zdroj mäsitej obživy – slizniaky. Záhradu pri svojom hľadaní však nedevastujú.

Indický bežec
Indický bežec si na slizniakoch rád pochutí a pri tom nezničí záhradu. | Zdroj: shutterstock.com

Vytvorte lákavé pasce

Pivo a droždie – dve dostupné „pomôcky“, ako dostať pažravé slizniaky do nastraženej pasce. Vezmite si zavárací pohár, zahrabte ho do zeme tak, aby jeho okraj vytŕčal iba cca 2 cm a nalejte do polovice pohára pivo alebo vodu s rozdrveným droždím. Tieto arómy cez noc prilákajú bezulitové mäkkýše a von z pohára sa už nedostanú.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

  1. hana says:

    u nás slimáci ŽEROU česnek, pažitku, cibuli-nať, rádi se schovávají se záhonky tymiánu a mateřídoušky, co opravdu nežerou je nehtík čili měsíček, levanduli dávám jako mulč, osbědčila se. Máta jako mulč fungule jen čerstvá, druhý den je plná slimáků

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.