Hraboš poľný (Microtus arvalis)
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Stali sa hraboše pohromou pre vašu záhradu? Čo treba o nich vedieť a ako sa ich zbaviť šetrne a účinne

Hraboše sú malé hlodavce, ktoré môžu spôsobiť veľké problémy v záhrade. Od poškodzovania koreňov rastlín a cibuľovín až po narúšanie pôdy a ohlodávanie stromov – tieto drobné tvory môžu vážne ohroziť vašu úrodu a vzhľad záhrady. Aké škody môžu hraboše spôsobiť a ako im predísť, aby ste si udržali zdravú záhradu?

Galéria

Diery v záhrade po hrabošoch
Hraboš poľný (Microtus arvalis)
Hraboš poľný (Microtus arvalis)
Hraboš vodný (Arvicola amphibius)
Hraboš severský (Microtus oeconomus)
Hraboš pasienkový (Microtus agrestis)
Diery v záhrade po hrabošoch
Škody na úrode po hrabošoch

Neviditeľní škodcovia záhrady

Hraboše sa radia medzi najväčších škodcov v našich záhradách. Tieto malé hlodavce dokážu počas krátkej doby spôsobiť škody, ktoré môžu ovplyvniť nielen vzhľad záhrady, ale aj kvalitu a množstvo vašej úrody. Na Slovensku sa najčastejšie stretávame s týmito druhmi hrabošov:

Hraboš poľný (Microtus arvalis) – Najrozšírenejší druh, ktorý spôsobuje najväčšie škody v poľnohospodárstve a záhradách. Hraboš poľný si vytvára rozsiahle podzemné tunely a často poškodzuje korene a cibuľoviny.

Hraboš poľný (Microtus arvalis)
Hraboš poľný (Microtus arvalis) | Zdroj: shutterstock.com

Hraboš vodný (Arvicola amphibius) – Väčší druh hraboša, ktorý žije v blízkosti vodných plôch a spôsobuje škody na brehoch, ale aj na koreňoch rastlín v záhrade.

Hraboš vodný (Arvicola amphibius)
Hraboš vodný (Arvicola amphibius) | Zdroj: shutterstock.com

Hraboš severský (Microtus oeconomus) – Zriedkavejší druh, ktorý sa vyskytuje v horských oblastiach a na vlhkých lúkach. Môže poškodzovať rastliny v záhradách v týchto oblastiach.

Hraboš severský (Microtus oeconomus)
Hraboš severský (Microtus oeconomus) | Zdroj: shutterstock.com

Hraboš pasienkový (Microtus agrestis) – Tento druh preferuje vlhké a zarastené oblasti, kde poškodzuje korene rastlín a mladé stromčeky.

Hraboš pasienkový (Microtus agrestis)
Hraboš pasienkový (Microtus agrestis) | Zdroj: shutterstock.com

Aké škody spôsobujú hraboše v záhrade

Poškodenie koreňov a cibuľovín

Hraboše obľubujú podzemné časti rastlín, najmä korene a cibuľoviny, ktoré sú pre nich ľahkým zdrojom potravy. Poškodenie koreňov spôsobuje, že rastliny strácajú schopnosť prijímať živiny a vodu, čo vedie k ich postupnému vädnutiu a odumretiu. Cibuľoviny sú schopné úplne zničiť.

Podzemné tunely a destabilizácia pôdy

Hraboše si vytvárajú rozsiahle siete podzemných tunelov, ktoré môžu destabilizovať pôdu, najmä pod trávnikmi a v blízkosti mladých rastlín. Tunely môžu spôsobiť nerovnosti a praskliny v pôde, čo nielen zhoršuje vzhľad záhrady, ale môže viesť aj k problémom s rastlinami, ktoré strácajú pevné zakorenenie.

Diery v záhrade po hrabošoch
Zdroj: shutterstock.com

Ohlodávanie kôry stromov

V zimnom období, keď je potrava obmedzená, hraboše často ohlodávajú kôru mladých stromov. Toto poškodenie môže byť pre strom fatálne, najmä ak sa hraboše dostanú ku kambiovej vrstve a narušia prísun živín v strome. V najhorších prípadoch môže obrúbenie kmeňa viesť k úplnému odumretiu stromu.

Konzumácia plodov a semien

Hraboše môžu tiež ničiť vašu úrodu tým, že požierajú plody, semená a sadenice. To môže spôsobiť výrazné zníženie výnosu a znemožniť ďalšie pestovanie v sezóne.

Škody na úrode po hrabošoch
Zdroj: shutterstock.com

Šírenie chorôb a estetické škody

Okrem priameho poškodenia rastlín môžu hraboše prenášať rôzne choroby, ktoré môžu ohroziť nielen rastliny, ale aj ľudí a zvieratá v okolí. Estetické škody, ako sú narušené trávniky a vyhrabané hlinené kopy, môžu tiež výrazne znížiť atraktivitu vašej záhrady.

Ekologické spôsoby, ako sa zbaviť hrabošov

Ak sa chcete šetrne (ale účinne) zbaviť hrabošov, môžete využiť niektorú z týchto metód:

  1. Vytvorenie nepriaznivého prostredia pre hraboše

Udržiavaním záhrady v dobrom stave, pravidelným kosením trávy a odstraňovaním buriny, znížite možnosti pre úkryt hrabošov. Zároveň obmedzte husté mulčovanie okolo rastlín.

  1. Zavedenie prirodzených predátorov

Podpora prítomnosti prirodzených predátorov, ako sú sovy, jastraby, kuny alebo líšky, môže významne znížiť populáciu hrabošov. Inštalácia sovníkov alebo bidiel pre dravé vtáky pomôže týchto predátorov prilákať.

  1. Použitie rastlín odpudzujúcich hraboše

Niektoré rastliny, ako cesnak, cibule, narcisy či levanduľa, majú prirodzené vlastnosti, ktoré odpudzujú hraboše. Vysádzaním týchto rastlín okolo citlivých plodín znížite riziko poškodenia.

  1. Využitie prírodných odpudzovačov

Rozmiestnite ľudské vlasy, mletú kávu alebo škoricu po obvode záhrady. Tieto odpudzovače majú silný pach, ktorý hrabošom nevonia.

  1. Nastavenie mechanických pascí

Použite živolovné pasce, ktoré umožňujú chytiť hraboše bez toho, aby ste ich usmrtili. Odchytené hraboše je však dôležité premiestniť dostatočne ďaleko od vašej záhrady.

  1. Pravidelná kontrola záhrady

Pravidelne kontrolujte záhradu na známky prítomnosti hrabošov, ako sú nové diery v zemi alebo poškodené rastliny. Čím skôr odhalíte ich prítomnosť, tým skôr môžete začať konať a zamedziť väčším škodám.

Hraboše môžu v záhrade spôsobiť širokú škálu škôd, od poškodenia rastlín až po destabilizáciu pôdy. Ekologické metódy ich regulácie vám pomôžu ochrániť vašu záhradu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. S vhodnými opatreniami a pravidelnou starostlivosťou môžete predísť ich škodám a udržať vašu záhradu v plnej kráse.

Text: Juraj Koreň
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

  1. Majo says:

    V článku sú písané aj hlúposti. Že cibuľu nemajů radi. Zahniezdiť dravcov na záhrade, hlavne menšej. Chytiť takého škodcu a vypustiť do ďalej …

  2. Milan says:

    Pán autor článku uvádza narcisy ako pochúťku a zároveň ako odpudzovač hrabošov. Úplne zbytočný článok ,veľa nepravdivých faktov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.