Záhradné jazierko
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Túžite po vlastnom záhradnom jazierku? Odborník radí, ako postupovať pri jeho zakladaní

Oáza s vodnou plochou je neoddeliteľnou súčasťou záhrady a dodáva exteriéru autentickosť. Ocení ju nielen vtáctvo, rastliny a hmyz, ale prospeje aj celkovému ekosystému vonkajšieho priestoru. Užitočné rady a postrehy odborníka vám pomôžu dokonale zvládnuť založenie vlastného záhradného jazierka.

Galéria

Záhradné jazierko
Zakladanie záhradného jazierka
Natiahnutie jazierkovej fólie
Záhradné jazierko
Osvetlenie záhradného jazierka
Záhradné jazierko
Bariéra záhradného jazierka z kameňov

Vodná plocha v záhrade vytvorí očarujúcu atmosféru a po náročnom dni vám pomôže načerpať potrebnú energiu. Založenie záhradného jazierka sa môže na prvý pohľad zdať ako náročná úloha, ale s trochou odvahy a chuti do práce ju zvládne aj zručnejší domáci majster.

Poloha záhradného jazierka je dôležitá

Či už si vyberiete plastové záhradné jazierko alebo navrhnete originál podľa vlastných predstáv, slnko by malo na vodnú hladinu svietiť vždy aspoň 6 hodín denne. „V blízkosti rybníka by tiež nemali byť žiadne stromy. Opadávajúce lístie zaťažuje vodu a silné korene stromov môžu jazierko poškodiť,“ vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach. Čím väčšie jazierko, tým lepšie, samozrejme. Vyberte si teda správne miesto a môžete sa pustiť do projektu.

Začiatok práce

Pred vykopaním jazierka si vyznačte jeho obrysy pomocou špagátu, hadice alebo piesku. Zároveň si naplánujte rôzne zóny rybníka (močiar do 10 cm, plytká voda 20 až 40 cm a hlboká voda 60 až 150 cm). „Spád medzi zónami by nemal byť príkrejší ako 30°, pretože štrk a koše s rastlinami by sa mohli zosunúť do hlbšej časti. Nie je potrebné vytvárať žiadne terasy, jednotlivé prechody môžu byť postupné a plynulé,“ upozorňuje odborník a dodáva: „Jamu na záhradné jazierko vykopte z vonkajšej strany smerom dovnútra, ale celkovo o 20 až 25 cm hlbšiu, ako bude hladina vody. Pritom vymodelujte rôzne hĺbkové zóny a okolo okraja jazierka vytvorte 15 cm hlbokú priekopu ako bariéru proti kapilárnej vzlínavosti.“

Zakladanie záhradného jazierka
Hadicou, špagátom alebo pieskom si vyznačte obrysy jazierka a naplánujte si rôzne vysoké zóny a jamu vykopte z vonkajšej strany smerom dovnútra. | Zdroj: Hornbach

Dbajte na to, aby boli vonkajšie okraje jazierka v rovine. Pre kontrolu rovnomernosti položte cez jazierko latu a overte rovinu pomocou vodováhy. Ak je okraj jazierka šikmý, upravte ho. Na jednom vybranom mieste môžete okraj trochu znížiť, aby voda v prípade silného dažďa mohla kontrolovane odtekať.

Natiahnutie jazierkovej fólie

Po očistení povrchu od ostrých predmetov zasypte jamu 10 cm vrstvou piesku, poriadne ju utlačte a potom ju vysteľte netkanou textíliou. Piesok a netkaná textília ochránia fóliu pred poškodením a zabránia tak neskoršiemu úniku vody. Rozprestrite jazierkovú fóliu a natiahnite ju na dno jazierka. Mala by presahovať jamu asi o 50 cm. „Fóliu sa snažte položiť s čo najmenším počtom záhybov – niekoľko záhybov nevadí, môžu slúžiť ako úkryt pre malé živočíchy. Najlepšie je pracovať s fóliou v teplom počasí, pretože je poddajnejšia,“ radí David Benda.

Natiahnutie jazierkovej fólie
Jazierkovú fóliu rozprestrite na utlačenú vrstvu piesku a netkanú geotextíliu. Fólia by mala presahovať za obrys jamy aspoň 50 cm. Ukladajte ju s minimálnym počtom záhybov. | Zdroj: Hornbach

Výsadba vodných rastlín do záhradného jazierka

Dno pokryte tenkou vrstvou piesku alebo štrku, opatrne nalievajte vodu, kým sa zóna hlbokej vody nenaplní, a môžete začať vysádzať vodné rastliny. Ak však používate chlórovanú vodu z vodovodu, nechajte ju v jazierku aspoň týždeň pred výsadbou odstáť. V závislosti od typu zóny použite koše alebo špeciálne vrecia, ktoré naplňte rastlinami a upevnite pomocou hákov do zeme pod okrajom jazierka.

Dobré jazierko by malo mať vodné rastlinky, ale nie toľko, aby rastliny začali prekvitať alebo sa masívne rozširovať. Tomu sa dá predísť použitím spomínaných košov na rastliny. Dno jazierka a zónu s rastlinami možno upraviť napríklad pomocou koreňov alebo kamienkov. Ak ste so svojou prácou spokojní, môžete jazierko úplne naplniť vodou. Fólia potrebuje ešte niekoľko dní, aby sa definitívne prispôsobila dnu jazierka.

Záhradné jazierko
Do hlbokej zóny jazierka napustite vodu a môžete vysadiť rastliny. Ak použijete chlórovanú vodu, túto nechajte najskôr pár dní odstáť. | Zdroj: Hornbach
Osvetlenie záhradného jazierka
Okrem rastlín môžete do jazierka umiestniť osvetlenie. Dostupné sú osvetlenia vhodné na inštaláciu nad aj pod vodnú hladinu. | Zdroj: Hornbach

Čerpadlo je nevyhnutné

Inštalácia čerpadla do záhradného jazierka je bežná vec. Čerpadlo však neumiestňujte priamo na dno, pretože nasatý kal by mohol narušiť jeho plynulú prevádzku. Najlepšie je podložiť ho tehlou. Na umiestnenie čerpadla mimo jazierka sa používa tzv. čerpacia jama. Čerpadlo v jazierku musí byť umiestnené pod úrovňou hladiny vody. Pripojte sacie a tlakové hadice k čerpadlu a zaveďte ich do jazierka. Tento spôsob umožňuje pohodlnú údržbu čerpadla. Prechod hadíc do vody môžete zakryť kameňmi.

Záhradné jazierko
Jazierko sa nezaobíde bez čerpacej techniky. Výrobcovia ponúkajú súpravy pre začiatočníkov, ktoré sú cenovo výhodnejšie. | Zdroj: Hornbach

Vytvorenie bariéry

Okraj jazierka dostatočne spevnite, aby ste zabránili jeho strhnutiu pri vstupe na breh. Na spevnenie sa dajú použiť obrubníky, dlažobné kocky alebo hrubé drevené dosky. Spevnený okraj musí siahať hlbšie pod okraj jazierka, aby voda mohla kontrolovane odtekať. Odtok nesmerujte k pivničnému oknu alebo na pozemok suseda – hrozí nebezpečenstvo zaplavenia.

Bariéra záhradného jazierka z kameňov
Na zabránenie vzlínaniu vody z jazierka treba vytvoriť vhodnú bariéru napríklad z malých kameňov. | Zdroj: Hornbach

Voda dokáže pretekať cez okraj jazierka vďaka tzv. kapilárnemu efektu. Aby ste tomuto javu zabránili, treba vytvoriť bariéru proti vzlínavosti. Zdvihnite okraj fólie vertikálne a odrežte ho kúsok nad zemou. Horný okraj fólie musí presahovať najvyššiu možnú hladinu vody. V ďalšom variante kapilárnej bariéry sa presahujúca jazierková fólia nezakopáva do zeme, ale necháva sa na povrchu s presahom 3 cm nad okraj brehu. Na toto miesto umiestnite malé kamene alebo použite zakopané kamene spevňujúce breh ako bariéru proti vzlínavosti.

Text: spracované v spolupráci s Hornbach
Foto: Hornbach, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.