Smraďoška, aksamietnica, marigold
Zdroj: iStock

Kvitne od mája do októbra a vyniká liečivými účinkami. Poznáte krásnu smraďošku?

Smraďoška, aksamietnica, marigold či botanicky Tagetes pochádza zo Strednej Ameriky, odkiaľ ho zámerne preniesli do tropických, subtropických a miernych oblastí sveta. Dnes je obľúbeným kvietkom aj v našich záhradách. Hoci veľmi nevonia, má výrazne liečivé účinky. Tie poznali už Aztékovia, ktorý smraďošku pestovali na liečebné, obradné a dekoratívne účely.

Aromatická aksamietnica je záhradkármi veľmi obľúbená i preto, že odpudzuje otravný hmyz a niektorých škodcov. Navyše vyzerá aj krásne. Pestuje sa ako jednoročná alebo viacročná rastlina. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej stredne úrodnej pôde na slnečnom mieste. Nemá problém rásť ani v ťažkých hlinitých a v piesočnatých pôdach. V dospelosti meria 20 a 90 cm – podľa odrody. Myslite na to, že koreň má plytký vetviaci systém, a preto smraďošky potrebujú väčšiu nádobu – ak ich pestujete touto formou.

Kvitne od mája do októbra

Poznáte rastlinku, ktorá kvitne tak dlho ako smraďoška? Budete z nej mať radosť od mája až do októbra. Kvet aksamietnice má zvyčajne žltú, oranžovú, červenú alebo gaštanovú farbu, niekedy je zmiešaná. Každá kvetina pozostáva z veľkého počtu okvetných lístkov, ktoré sa prekrývajú. Najväčšie okvetné lístky sú umiestnené na okraji a najmenšie v strede kvetu. Kvety obsahujú samčie (tyčinka) aj samičie (piestik) reprodukčné orgány. Plodom aksamietnice je hranatá čierna nažka veľká 7 až 10 mm, v ktorej sú semená.

Smraďošky
Zdroj: istock.com

Najznámejšie odrody aksamietnic

I keď dnes ju už na trhu mnoho odrôd smraďošiek, najpestovanejšie sú tri: Tagetes erecta (aksamietnica vzpriamená), Tagetes patula (aksamietnica rozložitá), Tagetes tenuifolia (aksamietnica drobnokvetá). Aksamietnice sa rozmnožujú semenami alebo odrezkami.

Rez smraďošiek
Zdroj: istock.com

Liečivé účinky smraďošky

Aksamietnice majú výrazný štipľavý pach a horkú chuť. Na liečebné účely sa používajú kvety a listy rastlín, vyrábajú sa z nich rôzne prípravky vo forme práškov, tinktúr, mastí či kapsúl. Ochrana proti rakovine – Antioxidanty, ktoré smraďoška obsahuje, pomáhajú bojovať proti rakovine a tiež jej predchádzať. Je to predovšetkým vďaka luteínu.

Hojenie rán, liečba ekzémov i akné

Aksamietnica sa tradične používa na hojenie rán, popáleniny, škrabance a podráždenú pokožku. Podporuje rast nového kožného tkaniva, ako aj nových krvných ciev, ktoré vyživujú pokožku. Vďaka obsahu triterpénov a steroidov pôsobí protizápalovo. Kvet výborne funguje na liečbu mastnej pleti so sklonom k akné. Ako na to? Čerstvé kvety namočte do teplej vody a potom ich naneste na pokožku aspoň raz denne. Nechajte pôsobiť 10-15 minút a umyte vodou. Používajú sa tiež na liečbu bradavíc a zaparenín.

Lieči vredy

Výťažky smraďošky zriedené s pitnou vodou pomáhajú pri liečbe infekcií v ústach a žalúdočných vredov. Povzbudzujú tiež lymfatický systém, a preto môžu zmierniť opuchy. Kvet aksamietnice znižuje kyselinu v tráviacom systéme. Kvety vo forme čaju, pomáhajú tráveniu a zlepšujú zdravie pečene.

Zabraňuje chorobám

Vitamín C je silným antioxidantom. Kvety aksamietnice ho obsahujú mnoho. Navyše majú tiež aktívne chemikálie, ktoré chránia bunky pred poškodením. Výťažky z nich sú užitočné pri zvládaní príznakov prechladnutia, chrípky, kašľa, horúčky alebo bolesti hrdla. Posilňujú imunitný systém a pôsobia antibakteriálne a antivírusovo.

Pomoc pri artritíde

Kvety aksamietnice majú protizápalové vlastnosti; pomáhajú aj pri bolesti kĺbov a artritíde. Na tento účel sa používa olej alebo masť.

Na liečbu očí

Zloženie smraďošiek zohráva úlohu pri liečbe mnohých očných chorôb. Pomáha pri znižovaní zápalu oka, liečbe zápalu spojiviek a ďalších chronických očných zápalov. Urýchľuje liečbu očných infekcií.

Zmierňuje bolesti a kŕče

Antispazmodické účinky aksamietnice oceníte pri rôznych druhoch kŕčov. Prípravky z aksamietnice poskytujú úľavu od svalových, žalúdočných a menštruačných kŕčov.

Aksamietnicu môžete pridať aj do jedál

Hoci sa okvetné lístky niektorých odrôd môžu jesť, častejšie sa používajú na výrobu farbiva vhodného do pečiva, zmesí na pečenie, nápojov, raňajkových cereálií, žuvačiek, mrazených mliečnych dezertov a zmesí, omáčok a dokonca i do cukríkov. Žlté farbivo získané z kvetov sa dá použiť ako náhrada šafránu na sfarbenie a dochucovanie jedál. Mleté sušené okvetné kvietky sa používajú aj ako korenie.

Smraďoška, aksamietnica, marigold
Zdroj: iStock

Pozor na alergiu

Hoci je len výnimočná, určite treba spomenúť aj túto možnosť. Aksamietnica a výrobky z nej môžu vyvolať alergiu (sezónnu alergiu spôsobenú kontaktom s rastlinami alebo peľom z druhov Asteraceae). Symptómy zahŕňajú podráždenie očí, kýchanie, nádchu, upchatý nos, svrbenie hrdla a uší a ťažkosti s dýchaním.

Sabína Zavarská
Zdroj: healthbenefitstimes.com
Foto: istock.com

  1. Iveta says:

    Dobrý deň.
    V článku máte zamiešané fotky nechtíka lekárskeho a píšete o smraďoške.
    S pozdravom

  2. Gitka says:

    Dobrý deň, ano, je to tak ako píše pani v predchádzajúcom komentári, mali by ste to opraviť. Nechtik sa používa na liečbu bradavíc, neviem či aj smraďoška.

  3. Urob si sám.sk (1) says:

    Dobrý deň, omylom sa nám tam zatúlali aj nesprávne fotky, opravili sme. Ďakujeme za upozornenie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje