Záhradná pergola s celkovou cenou materiálu od 300 až 700 €

Záhradná pergola s celkovou cenou materiálu od 300 až 700 €

Táto pergola má rozmery približne 12 × 3 m (š. × v.). Nosné stĺpy v profile majú pre veľký rozpon konštrukcie minimálne 150 × 150 mm alebo 200 × 200 mm. Podobné sú aj rozmery väzných trámov. Ich dĺžka je 6 m z dôvodu jednoduchšej dopravy na stavbu.

Postup

• Pergolu treba dôkladne založiť na betónových pätkách, ktoré musia siahať do hĺbky minimálne 800 mm od prirodzeného terénu, aby nepremŕzali. Do kovových prvkov v pätkách pripevníme stĺpiky.
• Väzné trámy spájame nad stredovým stĺpom. Priečne na väzné trámy ukladáme krokvy (profil 150 × 50 mm) v osovej vzdialenosti približne 1,2 m. Ak chceme pergolu zastrešiť (potom to už nebude pravá pergola), priamo na krokvy ukotvíme polykarbonátové platne. Celá vrchná časť pergoly je primontovaná na fasádu rodinného domu pomocou väzných trámov. Z prednej časti pergolu ohradíme pletivom do výšky 1 000 mm.
• Určite nezanedbajme prvotnú ani pravidelnú údržbu v podobe ochranných náterov drevenej konštrukcie. Už pri stavbe ju treba ošetriť proti škodcom. Následným farebným náterom získa drevená konštrukcia finálnu podobu.

Pergola zatraktívni priestor terasy a zvýši mieru jej sezónneho využitia.

Výhody
+ ochrana pred poveternostnými vplyvmi pri posedení na terase
+ jednoduchá konštrukcia
+ náklady a technická náročnosť

Nevýhody
– tienenie okien rodinného domu
– nutná pravidelná údržba (nátery)
– masívny vzhľad

Čo vysadiť k pergole?

1. Durman (Datura) – obľúbený do nádob, kvety vo veľkosti 30 cm, obľubuje slnko, výdatnú zálievku a prihnojovanie, cena 1 €/balenie semien

2. Petúnia záhradná (Petunia atkinsiana) – vhodná do nádoby, výška do 0,8 m, priepustná a hlinitá pôda, plné slnko, odkvitnuté kvety treba odstraňovať, kvitne od V do IX, cena 7 €/ks

3. Vistéria (Wisteria) – popínavka, kvitne od V do VI, súkvetia sú 50 cm dlhé, listy opadavé, slnečné stanovište chránené pred vetrom, priepustná, výživná pôda, neznáša premokrenie, cena 15 €/ks

4. Aksamietnica (Tagetes) – letnička kvitnúca od V do jesene, slnko, nevyžaduje pravidelnú zálievku, cena 5 €/ks

5. Aktiwídia význačná ´Weiki´ (kivi) – ovíjavá, opadavá liana, dĺžka do 10 m, zrelosť v X, vysoká mrazuvzdornosť, nádoba/voľná výsadba s oporou, cena 25 €/ks (2 m)

Text: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto a kresby: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017

Komentáre

  1. zas nejaký umelý článok ktorý povie a) pergola… a nepovie b) pergola za 300-700e neexistuje, len sme si to vymysleli lebo nemáme o čom dristať a to je dôvod prečo neuvádzame, že kde si ju možno kúpiť…

    1. nevies kde kupit drevo ci beton, ci o co ti ide?

  2. Išlo o to aby sme čo najrýchlejšie klikli na článok,pretože aj mňa zaujala cena 300-700€.Inak stavba s rastlinami v pohode môže byť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.