Korene napadnuté nematódami.
Zdroj: shutterstock.com

Parazitické háďatká, ktoré ničia korene: Ako ich rozoznáte a čo proti nim funguje?

Nematódy koreňových uzlov, parazitické háďatká, ktoré poškodzujú korene, sú hrozbou pre pestovateľov na celom svete. Existuje viac ako sto druhov škodlivých háďatiek a nevyhýbajú sa prakticky žiadnej rastline. Najhoršie na tom je, že keď si všimneme napadnutie rastliny, je už neskoro na jej záchranu. Aké sú príznaky napadnutia nematódami a čo funguje ako prevencia?

Príznaky napadnutia nematódami sa zvyčajne začínajú všeobecným zhoršením zdravotného stavu rastliny. Má známky spomaleného rastu a vädnúce alebo žltnúce listy. Na veľkých farmách často proti háďatkám používajú preventívne fymiganty. Tieto chemikálie sú však biocídy – zabíjajú všetky formy života vrátane prospešných hlíst, pôdnych mikróbov a dážďoviek. A to v našej záhradke určite nechceme. Našťastie existujú aj organické metódy, ako obrániť rastliny pred nematódami.

Čo sú nematódy koreňových uzlov?

Nematódy (alebo inak háďatká) sú mikroskopické podlhovasté organizmy podobné červom, ktoré žijú v pôde, pod vodou alebo v tkanive rastlín a živočíchov, kde parazitujú. Väčšina nematód je považovaná za prospešné. Mnoho druhov konzumuje baktérie a huby v pôde a uvoľňuje živiny z týchto organizmov, čím pôdu obohacuje. Niektoré sa dokonca používajú ako biologická kontrola.

korene napadnuté nematódami
Korene napadnuté nematódami. | Zdroj: shutterstock.com

Potrebujú teplo

Týmto organizmom sa darí v teplom podnebí a parazitické druhy sú osobitným problémom v tropických a subtropických oblastiach. To však neznamená, že na Slovensku máme od nich pokoj.  Spravidla sú problémom v lete, pretože nematódy koreňových uzlov nie sú schopné vstúpiť do koreňov rastlín pri teplotách pod 18 stupňov Celzia.

V teplejšom prostredí vytvárajú na koreňoch rany, ktoré môžu fungovať aj ako vstupné miesta pre škodlivé huby a baktérie. V mnohých prípadoch práve tieto sekundárne infekcie spôsobia väčšie škody ako samotné háďatká.

Kladú až 500 vajec naraz

Keď zasiahnu koreň, ich časti z neho môžu vytŕčať. Samice háďatiek strácajú červovitý tvar a zaguľatia sa. Dokážu naklásť aj 500 vajec naraz! Zavŕtajú sa do koreňa a živia sa koreňovým tkanivom napadnutej rastliny. Korene napučiavajú do hrčiek – uzlíkov, ktorých priemer je niekedy aj 2 centimetre. Keď sa vajíčka vyliahnu, malé háďatká sa začnú živiť koreňovým tkanivom, čím sa zvyšuje poškodenie. Rastliny nedokážu prijímať vodu a živiny z pôdy. K základným príznakom napadnutia patrí vädnutie, chloróza, žltnutie, spomalený rast a dokonca úhyn rastliny.

Ak sa zavlažovaním alebo hnojením nepodarí rastliny oživiť, pozrite sa na korene jednej z nich. Ak zistíte, že majú navreté uzlíky a vykazujú známky rozkladu, je pravdepodobné, že vaša záhrada je zamorená týmito škodcami. Samozrejme, zvyčajne iba jedna časť, háďatká nezvyknú veľmi cestovať. Avšak môžeme ich nechtiac preniesť náradím, alebo dokonca aj zablatenou obuvou.

Korene napadnuté nematódami.
Korene napadnuté nematódami. | Zdroj: shutterstock.com

Kontrola a prevencia pôdy pred škodlivými háďatkami

Zamorenie háďatkami zníži zdravá pôda s dostatkom organických látok. Podporí rast prospešných organizmov, baktérií a húb. Okrem toho, čím je rastlina zdravšia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa jej bude dariť aj za prítomnosti tohto škodcu.

Ďalšou overenou záhradníckou praxou je striedanie plodín. Funguje aj v tomto prípade, pretože niektoré druhy háďatiek uprednostňujú isté rastliny, navyše existujú rastliny, ktoré sú voči nim odolné, dokonca sú pre ne toxické.

Kontrola a prevencia týchto škodcov idú teda ruka v ruke. Na rozdiel od niektorých chorôb rastlín sa napadnutie háďatkami nedá riešiť aplikáciou jedného produktu a dosiahnuť okamžité výsledky. Liečba existujúceho zamorenia spočíva v znížení počtu nematód koreňových uzlov prítomných v pôde a následnom opätovnom vybudovaní pôdy s prospešnými mikróbmi, ktoré zvýšia úroveň biologickej kontroly.

Náš tip: Odborníci odporúčajú na zamorenú pôdu vysadiť kultivary aksamietnice ‘Petite Gold’, ‘Petite Harmony’ alebo ‘Tangerine‘. Uvoľňujú do pôdy zlúčeninu, ktorá je toxická pre nematódy koreňových uzlov. Pozor však, nefunguje akákoľvek odroda, napríklad ‘Tangerine Gem’or, môže populáciu škodlivých nematód ešte zvýšiť!
Korene napadnuté nematódami.
Korene napadnuté nematódami. | Zdroj: istock.com

Tipy na likvidáciu škodlivých háďatiek

Solarizácia

Dobré riešenie na leto. Pôdu dôkladne zvlhčíte a potom ju prekryjete čírym plastom. Slnko pôdu zahreje a nematódy sa doslova uvaria. Konce plastu alebo fólie zaťažte zeminou alebo tehlami, aby ju vietor neodfúkol. Cez leto nechajte plast na mieste najmenej dva mesiace. Pôdu pred sadením už neobrábajte. Táto technika je účinná proti háďatkám v horných 30 centimetroch pôdy. Avšak môžu číhať aj nižšie.

Chitín

Pridajte do pôdy drvené škrupiny krabov a kreviet, ktoré obsahujú chitín. Chitín pomáha zvyšovať populáciu prospešných pôdnych mikróbov, ktoré sa živia nematódami koreňových uzlov. Vyskúšať môžete aj prírodné hnojivo, ktoré obsahuje dusík, fosfor a chitín. Draslík potom aplikujte samostatne.

Organické nematocídy

Na trhu nájdete tiež organické prípravky proti škodlivým háďatkám, ktoré sa vyrábajú zo saponínov extrahovaných zo stromu Quillaja saponaria. Pri aplikácii na jar obmedzujú vývoj mladých škodcov, niekedy je potrebné aplikáciu opakovať.

Steinernema feltiae

Dobrým riešením je použitie parazitickej hlístice Steinernema feltiae. Útočí priamo na vajcia nematód a zabraňuje im v liahnutí. Takto sa dá zastaviť poškodenie, ktoré doposiaľ háďatká spôsobili a stopnúť šírenie nepriateľa. Táto hlística funguje aj proti larvám smútiviek, proti mravcom a strapkám.

Sabína Zavarská
Foto: istock. som, shutterstock.com

  1. Ariadna says:

    Aksamietnica, nie nechtik. To je len v anglictine ze french marigold.

  2. Urob si sám.sk (1) says:

    Ďakujeme, opravili sme.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.