Ako úspešne skladovať zemiaky?
Keď si vypestujete vlastné zemiaky a pozberáte úrodu, určite budete chcieť, aby vám čo najdlhšie vydržali.
Uloženie na chladnom, tmavom a suchom mieste je základ správneho skladovania zemiakov. Ideálna teplota je tesne v rozmedzí 4 až 10 °C, pretože v teplejšom prostredí zemiaky uvoľňujú väčšie množstvá etylénového plynu, ktorý podporuje zrenie. Zemiaky tak pokračujú v dozrievaní, až kým sú už nepoužiteľné, nejedlé. Nízke teploty tento proces spomaľujú. Chladné teploty navyše zabraňujú množeniu mikroorganizmov, čo tiež spomaľuje proces zrenia a rozkladu.
Chlad, sucho a tma sú najdôležitejšími zásadami na úspešné skladovanie zemiakov.
Dôležité je tiež, aby miesto skladovania bolo tmavé. Zemiaky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu alebo fluorescenčnému svetlu, začnú vytvárať chlorofyl v koži. Šupka zemiakov tak zozelenie, čo je znak, že by sme sa im mali vyhýbať.
Tip 1
Pri výbere nádoby na skladovanie zemiakov hľadajte niečo, čo podporuje prúdenie vzduchu a nezachytáva vlhkosť vnútri. Vhodnými nádobami sú napríklad drôtené koše či papierové a sieťované vrecia.
Tip 2
Aby ste zabránili scvrknutiu zemiakov, uložte ich na chladné a tmavé miesto, ideálne do pivnice na koreňovú zeleninu. Teplota skladovania by sa mala pohybovať medzi 0 až 4,5 °C pri vlhkosti 85 až 95 %.
Tip 3
Dôležitý je aj termín zberu zemiakov. Ak zberáte zemiaky hneď, ako podrastú, s najväčšou pravdepodobnosťou ich budete musieť použiť do jedného alebo dvoch týždňov, pretože ich šupka bude tenšia, a teda zemiaky sa skôr pokazia.
Tip 4
Zemiaky sú po zbere prirodzene pokryté nečistotami a je lákavé očistiť ich, umyť. Rozhodne to však nerobte. Ak ich umyjete vodou, budú mať prebytočnú vlhkosť, čo povedie k rastu húb a baktérií.
Text: Daniel Košťál
Foto: istock.com, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám
Vlhkost 85 až 95 % rozhodne suche miesto nie je 🙂