Premena stodoly na dielňu 3. časť: Stavba pivničky na uskladnenie ovocia a zeleniny
V prvej časti seriálu o premene stodoly na dielňu som po rozobratí starej drevenej podlahy našiel priestor, kde by sa dala vytvoriť malá pivnička na uskladnenie ovocia a zeleniny. Takýto priestor nám doma chýbal, a preto som sa rozhodol, že si pivničku vytvoríme v mojej novej dielni.
Galéria
V dnešnej časti sa pustíme do stavby malej pivničky, do ktorej sa budú môcť dať dve až tri debničky s ovocím a zeleninou.
Začnem prípravou platne na budúcu pivničku. Betón si miešam ručne vo fúriku a do jedného fúrika dávam 1/3 vrecka cementu. Na dno pivničky vylejem asi 5 centimetrovú vrstvu betónu, na ktorú položím kari sieť. Cena kari siete od začiatku roka dosť výrazne stúpla, tak som ju zobral manželke z uhoriek.
Ďalšiu (rovnako 5 centimetrovú) vrstvu betónu vylejem na kari sieť a pomocou vodováhy ju upravím do roviny, čím už budeme mať platňu pripravenú.
O dva dni neskôr začnem s ukladaním debniacich tvárnic, ktoré majú hrúbku 12 centimetrov. Jednotlivé vrstvy debniacich tvárnic previažem železnými trubkami. Aj cena roxorov rapídne stúpla, tak som rozobral starú poličku na topánky, ktorá mala železnú konštrukciu a dobre poslúži na spevnenie stien. Pripravil som aj plastovú rúru s priemerom 5 centimetrov pre prívod studeného vzduchu.
Keď mám všetko pripravené, namiešam si redší betón a zalejem debniace tvárnice.
Po dvoch dňoch tuhnutia betónu v debniacich tvárniciach, vyplním zvyšný priestor hlinou a na vrch vysypem štrk, ktorý následne pomocou pucky poriadne utlačím.
Vyrobím si drevenú šalovaciu konštrukciu, aby sa mi nová podlaha prepojila s debniacimi tvárnicami.
Na pripravený štrk si poukladám kamene, na ktoré položím kari sieť. Rovnako z uhoriek.
Ešte pred betónovaním celý priestor polejem vodou.
Všetko mám pripravené, tak začínam betónovať.
Po dokončení dlažby a poklopu je pivnička na svete a môže slúžiť na skladovanie jabĺk a zeleniny z našej záhrady.
Text, foto a realizácia: Lukáš Urblík
Komentáre