Možno znovu vysadiť omrznuté zemiaky?

image 41581 25 v1

V zime nám trochu omrzli zemiaky – sú sladkasté, ale začínajú riadne klíčiť. Môžeme ich ešte teraz vysadiť? Nebude to mať negatívny vplyv na úrodu? (Alena R., Levoča)

Nemusíte mať obavy. Zemiaky vysaďte a pestujte bežným spôsobom. Tvorba klíčkov, ktorú spomínate, urýchli vzchádzanie, obmedzí výskyt niektorých chorôb a úrodu budete zberať skôr. Hľuzy je dobré rozložiť do debničiek v jednej vrstve minimálne 21 dní pred zamýšľanou výsadbou, udržiavať na svetle pri teplote 15 až 18 °C. Správne naklíčené hľuzy majú sfarbené klíčky, sú pevné a majú dĺžku 0,5 až 1,5 cm. Hľuzy, ktoré mienite vysadiť, odporúčam pred výsadbou moriť. Vhodné prípravky sú Monceren (bráni šíreniu koreňomora ľuľkového) či Prestige 290 FS (slúži proti koreňomoru ľuľkovému a pásavke zemiakovej). V rámci biologickej ochrany možno použiť prípravok Polyversum.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.