image 41581 25 v1

Možno znovu vysadiť omrznuté zemiaky?

V zime nám trochu omrzli zemiaky – sú sladkasté, ale začínajú riadne klíčiť. Môžeme ich ešte teraz vysadiť? Nebude to mať negatívny vplyv na úrodu? (Alena R., Levoča)

Nemusíte mať obavy. Zemiaky vysaďte a pestujte bežným spôsobom. Tvorba klíčkov, ktorú spomínate, urýchli vzchádzanie, obmedzí výskyt niektorých chorôb a úrodu budete zberať skôr. Hľuzy je dobré rozložiť do debničiek v jednej vrstve minimálne 21 dní pred zamýšľanou výsadbou, udržiavať na svetle pri teplote 15 až 18 °C. Správne naklíčené hľuzy majú sfarbené klíčky, sú pevné a majú dĺžku 0,5 až 1,5 cm. Hľuzy, ktoré mienite vysadiť, odporúčam pred výsadbou moriť. Vhodné prípravky sú Monceren (bráni šíreniu koreňomora ľuľkového) či Prestige 290 FS (slúži proti koreňomoru ľuľkovému a pásavke zemiakovej). V rámci biologickej ochrany možno použiť prípravok Polyversum.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje