Nevyhadzujte zemiakové šupky! Poslúžia ako výborné organické hnojivo

Organické hnojivo zo zemiakových šupiek
Zdroj: Shutterstock

Vyhadzujete zemiakové šupky? Robíte veľkú chybu! Vedeli ste, že si z nich môžete vyrobiť výborné hnojivo?

Zemiakové šupky obsahujú množstvo minerálnych látok a živín, ktoré pomáhajú zlepšovať pôdu a podporujú zdravý rast pestovaných rastlín. V šupkách sa ukrýva najmä dusík, draslík a fosfor. Dusík je dôležitou látkou, ktorá stimuluje rast. Draslík zase pomáha regulovať vodu a zvyšuje odolnosť rastlín. A fosfor je kľúčovou živinou, ktorá podporuje tvorbu silných koreňov a následne kvetov a plodov.

Okrem týchto látok obsahujú zemiakové šupky aj ďalšie prospešné látky, napríklad vápnik a horčík, ktoré prispievajú k zdraviu rastliny a skvalitňujú pôdu.

Ako si vyrobiť hnojivo zo zemiakových šupiek

Veľkú hrsť zemiakových šupiek zalejeme litrom vody a necháme 5 dní odstáť. Ak môžete, umiestnite nádobu do exteriéru, pretože zmes špecificky zapácha. Po piatich dňoch zmes precedíme cez sitko a zmiešame s rovnakým dielom vody. Hnojivo aplikujeme vo forme zálievky, maximálne raz za 15 dní. Použiť ho môžeme na izbové i vonkajšie rastliny.

Vzhľadom na to, že šupky obohacujú pôdu aj o dusík, nikdy neprekračujte odporúčanú frekvenciu zálievky.

Text: Juraj Kováč
Foto: shutterstock.com
Zdroj: youtube.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.