Organické hnojivo zo zemiakových šupiek
Zdroj: Shutterstock

Nevyhadzujte zemiakové šupky! Poslúžia ako výborné organické hnojivo

Vyhadzujete zemiakové šupky? Robíte veľkú chybu! Vedeli ste, že si z nich môžete vyrobiť výborné hnojivo?

Zemiakové šupky obsahujú množstvo minerálnych látok a živín, ktoré pomáhajú zlepšovať pôdu a podporujú zdravý rast pestovaných rastlín. V šupkách sa ukrýva najmä dusík, draslík a fosfor. Dusík je dôležitou látkou, ktorá stimuluje rast. Draslík zase pomáha regulovať vodu a zvyšuje odolnosť rastlín. A fosfor je kľúčovou živinou, ktorá podporuje tvorbu silných koreňov a následne kvetov a plodov.

Okrem týchto látok obsahujú zemiakové šupky aj ďalšie prospešné látky, napríklad vápnik a horčík, ktoré prispievajú k zdraviu rastliny a skvalitňujú pôdu.

Ako si vyrobiť hnojivo zo zemiakových šupiek

Veľkú hrsť zemiakových šupiek zalejeme litrom vody a necháme 5 dní odstáť. Ak môžete, umiestnite nádobu do exteriéru, pretože zmes špecificky zapácha. Po piatich dňoch zmes precedíme cez sitko a zmiešame s rovnakým dielom vody. Hnojivo aplikujeme vo forme zálievky, maximálne raz za 15 dní. Použiť ho môžeme na izbové i vonkajšie rastliny.

Vzhľadom na to, že šupky obohacujú pôdu aj o dusík, nikdy neprekračujte odporúčanú frekvenciu zálievky.

Text: Juraj Kováč
Foto: shutterstock.com
Zdroj: youtube.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje